Închide meniul

Alex Chipciu, primele declarații după transferul la U Cluj: “Mă simt entuziasmat! Vreau să oferim spectacol!”

Alexandru Ivan Publicat: 24 iunie 2022, 17:51

Comentarii
Alex Chipciu, primele declarații după transferul la U Cluj: Mă simt entuziasmat! Vreau să oferim spectacol!

Alex Chipciu, într-un interviu pentru U Cluj / U Cluj TV

Alex Chipciu a oferit primul interviu în calitate de jucător al celor de la U Cluj. Fostul campion de la FCSB și CFR Cluj are ambiții uriașe la nou-promovată. Jucătorul de 33 de ani a promis spectacol la fiecare meci pe Cluj Arena.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

“Cred că suporterii vor juca un rol important, cel puțin în meciurile de acasă. Știm cu toții ce atmosferă fac și faptul că sunt mulți, cel puțin la Cluj. Va fi un avantaj pentru echipa noastră și sperăm să profităm de acest lucru.

Alex Chipciu, primele declarații după transferul la U Cluj

Nu sunt genul care să transmită mesaje doar de dragul de a le transmite. Îmi doresc doar să avem rezultate bune, să oferim spectacol oamenilor care vor veni să ne susțină și să avem un sezon bun“, a spus Alex Chipciu, conform fcucluj.ro

La U Cluj, Chipciu va fi coleg cu Paul Pîrvulescu, alături de care a mai jucat și la FCSB.

“Am fost în contact cu el în fiecare zi. Am fost coleg cu el la Steaua, suntem prieteni foarte buni de familie, suntem foarte apropiați. Chiar vorbeam și cu soția că am fost ambii la Steaua, iar acum la final de carieră ne regăsim iar. E foarte bine”, a mai spus Chipciu.

Reclamă
Reclamă

Chipciu: “Ce s-a întâmplat la CFR nu mai e interesant!”

Plecarea lui Alex Chipciu de la CFR Cluj devenise numai o chestiune de timp. Așa cum as.ro a anunțat mai devreme în această lună, experimentatul atacant are de primit 300.000 de euro de la campioană, iar din acest motiv va depune memoriu.

“În primul rând nu mai vreau să mă gândesc la ceea ce a fost. Nu mai contează și nu mai e interesant. Mă simt entuziasmat, bucuros și îmi doresc să avem rezultate bune.

Față de anul trecut cred că Liga 1 s-a mai întărit, adică am văzut echipe, cum e și cazul Universității, cu suporteri, cu tradiție și alte echipe care au investit foarte mulți bani. Cred că va fi un sezon mai puternic decât cel de anul trecut“, a adăugat Chipciu.

Reclamă

Alex Chipciu va merge în cantonamentul lui U Cluj

Mâine, Alex Chipciu va pleca alături de restul echipei în cantonamentul din pre-sezon. Fostul atacant de la FCSB reprezintă cel de-al 7-lea transfer realizat de nou-promovata U Cluj în această vară, după Baravykas (UTA), Ov. Bic (U Craiova), Briceag (FC Voluntari), Ad. Bălan (Rapid), Pițian (Chindia) și Florin Purece (Farul).

Mijlocaşul de 33 de ani își pierduse răbdarea cu campionii, cei care îi promiseseră că va fi titular la echipa lui Dan Petrescu. Când a venit la CFR Cluj, el a renunţat la un salariu de 450.000 de euro la Anderlecht.

Mai mult, atunci când Marius Şumudică l-a dorit la Gaziantep, turcii i-au oferit 600.000 de euro pe an. De asemenea, el a ales să rămână acasă, la Cluj el având un salariu de 25.000 de euro pe lună.

Alex Chipciu a mai dorit o dată să plece de la CFR Cluj, după ce fusese exclus din lot de Neluțu Varga, pentru că a militat pentru rămânerea lui Marius Șumudică și Marian Copilu.

Înapoi la Homepage
Reclamă

O va ajuta Olimpiu Moruţan pe Rapid să ia titlul în Liga 1?
Loading ... Loading ...
Citește și:
22:49
Dan Șucu, transfer de la echipa învinsă dramatic de FCSB în Europa League. Portar de națională pentru Genoa
22:45
LIVE TEXTInter – Arsenal 1-2. Gabriel Jesus face dubla! Vezi toate rezultatele: Scor şoc în Bodo/Glimt – Manchester City 3-1
22:18
S-a scris istorie în victoria lui Bodo/Glimt cu Manchester City! Premieră în toate competițiile europene
21:30
VideoJurnal Antena Sport | Căpitanul Dobre dă tonul în vestiarul Rapidului și la modă
21:27
VideoJurnal Antena Sport | Schimbare la FCSB
21:25
Surpriză de proporţii: Xabi Alonso se pregăteşte să-l antreneze pe Radu Drăguşin. Cine face anunţul
1 Jucătorul revine la FCSB. Mutarea a fost anunţată oficial: “Îi urăm mult succes” 2 Surpriză de proporţii: Giovanni Becali a anunţat transferul lui Olimpiu Moruţan: “98-99% e aranjat” 3 Gata, Nicolae Stanciu a semnat. Clubul cu care a bătut palma 4 Un club din Premier League forţează transferul definitiv al lui Radu Drăgușin 5 VIDEONu a rezistat! Selecţionerul Marocului l-a certat pe Diaz după ce şi-a bătut joc de penalty-ul din prelungiri! 6 Zeljko Kopic, în doliu! Tragedia a fost anunţată de antrenor: “Odihnește-te în pace”
Citește și