Alexandru Pantea, eliminat în UTA – FCSB! Eroare uriaşă făcută de fundaşul de 19 ani comparat cu Roberto Carlos

Iulian Focșăneanu Publicat: 28 august 2023, 22:39

Comentarii
Alexandru Pantea, eliminat în UTA – FCSB! Eroare uriaşă făcută de fundaşul de 19 ani comparat cu Roberto Carlos

Alexandru Pantea a avut o intervenţie eronată / Orange Sport

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Alexandru Pantea a fost eliminat în meciul UTA – FCSB, din etapa a 7-a a Ligii 1. Fundaşul în vârstă de 19 ani a fost eliminat în prelungirile primei reprize şi a fost trimis mai rapid la vestiare.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Jucătorul pe care Gigi Becali l-a comparat cu Roberto Carlos a avut o partidă de coşmar. Mai întâi a intervenit la şutul lui Albert Stahl, din minutul 13, şi a respins mingea. George Găman a revăzut faza cu ajutorul sistemului VAR şi a acordat penalty. Pantea a primit şi cartonaş galben.

Alexandru Pantea, eliminat în UTA – FCSB

În minutul 45+4, tânărul fundaş al roş-albaştrilor a fost din nou în centrul atenţiei. A avut o intervenţie ratată de lângă un alt jucător de perspectivă, Rareş Pop. Pantea a încercat să respingă, dar s-a dezechilibrat în săritură şi a respins mingea cu mâna.

„Centralul” Găman nu a stat pe gânduri şi a acordat lovitură liberă pentru UTA. Mai mult, i-a oferit lui Pantea al doilea cartonaş galben şi l-a eliminat. A fost o lovitură importantă primită de liderul Ligii 1, care avea victorii pe linie înaintea disputei cu UTA.

Florinel Coman deschisese scorul încă din minutul 3, dar Fabry a restabilit egalitatea din penalty (18). Mircea Rednic anunţase, chiar înaintea meciului, că FCSB are probleme în defensivă de care speră să profite.

Reclamă
Reclamă

Fază controversată în UTA – FCSB

A fost o fază controversată în meciul UTA – FCSB, din etapa a 7-a a Ligii 1. George Găman a decis să le acorde penalty arădenilor lui Mircea Rednic, după o intervenţie în propriul careu al lui Alexandru Pantea.

În minutul 13, mingea a ajuns la Albert Stahl care nu a stat pe gânduri şi a şutat violent. Pantea a respins in extremis din faţa porţii şi jocul a fost lăsat să continue, chiar dacă jucătorii şi fanii gazdelor au cerut lovitură de la 11 metri.

În cele din urmă, Stahl a încercat să înscrie ca Diego Armando Maradona, cu mâna, şi a primit cartonaş galben. „Centralul” partidei a aşteptat o decizie din cabina VAR şi a fost sfătuit să revină faza iniţială.

Reclamă

George Găman s-a dus la marginea terenului şi a fost nevoit să aştepte, din cauza faptului că sistemul VAR nu funcţiona. După câteva zeci de secunde, au apărut imaginile pe ecran şi a revăzut intervenţia lui Pantea. A urmărit mai multe reluări şi a decis să acorde penalty pentru UTA.

Hotărârea lui Găman i-a surprins pe comentatorii partidei. „Eu nu aş fi dat!”, a concluzionat unul dintre ei. George Găman i-a acordat şi cartonaş galben lui Pantea, considerând că acesta a făcut henţ. Pantea provocase un penalty şi în meciul Nordsjaelland – FCSB, care a dus la eliminarea roş-albaştrilor din UEFA Conference League.

Gigi Becali l-a lăudat pe Alexandru Pantea: „E Roberto Carlos”

Gigi Becali l-a lăudat pe Alexandru Pantea, după FCSB – CFR Cluj 1-0. Patronul celor de la FCSB s-a declarat mulțumit de tânărul jucător din lotul lui Elias Charalambous și consideră că acesta va pleca de la vicecampioană pe o sumă mare de bani.

Gigi Becali l-a comparat pe tânărul fotbalist din lotul echipei sale cu Roberto Carlos. Patronul celor de la FCSB este de părere că evoluțiile lui Alexandru Pantea sunt excelente și că în viitor va putea pleca de la actuala vicecampioană a României pe o sumă impresionantă pentru orice club din țara noastră. De asemenea, latifundiarul din Pipera a dezvăluit că nu se gândește să îi găsească un locuitor tânărului jucător, pentru că acesta are evoluții bune în tricoul „roș-albastru”.

Pantea este Roberto Carlos! Pantea va pleca pe bani… Pantea va pleca pe milioane de două cifre. Ce înseamnă două cifre? Unu și pe urmă încă ceva. Pantea va pleca pe milioane multe”, a spus Gigi Becali, în cadrul unei conferințe de presă de la palatul din Aleea Alexandru.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va fi titular Daniel Bîrligea la Frosinone?
Loading ... Loading ...
Citește și:
8:06

Haaland a spart gheața după ce și-a tuns pletele: prima dublă din sezon! Cherki a făcut show cu Palace

0:04

Mihai Stoica știe câte puncte va face Universitatea Craiova în Conference League: „Celor de la UEFA nu le pasă”

23:54 28 aug.

VIDEOMoment uluitor înainte de Lille – PSG! Safonov, aproape de o accidentare gravă la încălzire

23:48 28 aug.

Alex Chipciu trage un semnal de alarmă, după U Cluj – Petrolul 2-3: „E greu să o iei mereu”. Unde crede că se face diferența

23:20 28 aug.

Ricardo Sousa, în al nouălea cer după victoria cu U Cluj: „Construim o familie”

23:15 28 aug.

Cristiano Ronaldo a ajuns la 978 de goluri! Portughezul face orice pentru a ajunge la borna 1000

1 Cutremurător. Nicolae Negrilă a povestit cum a murit Nae Ungureanu: „Plâng, bă, tată! L-am găsit gheață” 2 Poliția a blocat roata unui Mercedes de 230.000 de euro! Surpriză când au descoperit cine era proprietarul: „Intrase la frizer!” 3 Tragere la sorți UEFA Conference League: Universitatea Craiova dă de Copenhaga, Brighton și Getafe. Tot programul 4 Tragere la sorți UEFA Europa League: Juventus vine la București! Cu cine ar fi picat Craiova 5 S-a făcut! Universitatea Craiova îşi vinde super-fotbalistul pe 3 milioane de euro. Unde va ajunge 6 Gigi Becali, întâlnire secretă cu înlocuitorul lui Marius Baciu la FCSB! A câștigat 3 trofee cu Dinamo
Citește și