Închide meniul

Andrei Nicolescu, iritat după Rapid – Dinamo! Oficialul “câinilor” acuză lipsa de fair-play: “Am văzut tendinţa asta”

Alex Masgras Publicat: 19 august 2024, 18:17

Andrei Nicolescu, iritat după Rapid – Dinamo! Oficialul câinilor acuză lipsa de fair-play: Am văzut tendinţa asta

Andrei Nicolescu, în timpul unui interviu / Antena Sport

Andrei Nicolescu a fost iritat după Rapid – Dinamo. Derby-ul etapei a şasea din Liga 1 s-a încheiat la egalitate, scor 1-1. Claudiu Petrila şi Astrit Selmani au fost marcatorii celor două goluri din Giuleşti.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ambele reuşite au venit în urma unor penalty-uri acordate de arbitrul Iulian Călin în urma analizării fazelor de către VAR.

Andrei Nicolescu, iritat după Rapid – Dinamo! Oficialul “câinilor” acuză lipsa de fair-play: “Am văzut tendinţa asta”

Andrei Nicolescu s-a plâns de starea gazonului din Giuleşti, fiind de părere că echipa condusă de Zeljko Kopic a avut de suferit.

De asemenea, administratorul special al celor de la Dinamo i-a taxat şi pe oficialii de la Rapid, care s-au plâns de arbitraj, lucru lipsit de fair-play în opinia lui Nicolescu:

“A fost un meci cu de toate, dar, din punctul meu de vedere, s-a vorbit prea puțin despre calitatea gazonului. Calitatea gazonului pe noi ne-a afectat. Noi avem un joc mai în viteză pe terenuri bune, ei joacă în viteză doar cu mingi lungi și cred că, cumva, calitatea gazonului a afectat prestația noastră. Cred că, dacă aveam un gazon mai bun, am fi putut să ne descurcăm mai bine, puneam mai multă presiune, am fi putut să ținem mai mult de minge, cred că posesia ar fi fost net superioară, dar asta e! Gazonul, cumva, ne-a încurcat pe noi.

Reclamă
Reclamă

N-o să comentez arbitrajele, îmi doresc foarte mult ca și Dinamo, cât mai curând, să fie o echipă respectată de către arbitri și, atunci când joacă acasă, să-și primească acei 5%. Ne doream mai mult, dar, după cum am început a doua repriză, trebuie să ne mulțumim și cu egalul acesta. Important este ca noi să avem o evoluție constant bună.

Nici declarațiile oficialilor de la Rapid, de la finalul meciului, nu le consider foarte fairplay, dar asta e. Am văzut că tendința a fost să se arunce vina pe arbitraj, pentru acest rezultat. Mi se pare un pic lipsă de fairplay, dar fiecare apreciază cum crede”, a declarat Andrei Nicolescu, potrivit prosport.ro.

Viorel Moldovan, discurs dur după Rapid – Dinamo 1-1

Viorel Moldovan a avut un discurs dur după Rapid – Dinamo 1-1 Președintele echipei antrenate de Neil Lennon nu s-a ferit de cuvinte, după partida de pe stadionul din Giulești.

Reclamă

Oficialul din Giulești a dezvăluit că toată lumea din cadrul clubului este dezamăgită, având în vedere că Rapid este singura echipă din Liga 1 care nu a obținut nicio victorie în noua stagiune.

De asemenea, Viorel Moldovan a vorbit și despre arbitrajul de la derby și a menționat că a fost dezamăgit de prestația oficialilor.

„Trebuie să fie răbdare, ce putem să facem? Fanii normal că sunt dezamăgiți, la fel de dezamăgiți suntem și noi, așa suferință nu am mai trăit de foarte mult timp. Nu ne ies lucrurile, trebuie să fim bărbați, trebuie să muncim mai mult. Sunt mulți cunoscători care trag anumite concluzii. Îi lăsăm în pace să își exprime opinia, să își dea cu părerea. Noi trebuie să mergem mai departe și să reușim să câștgăm un joc.

Nu aș dori să vorbesc prea mult despre arbitraj, jocul a fost foarte fragmentat, maniera de arbitraj m-a dezamăgit un pic, dar nu aș vrea să găsesc o scuză din acest punct de vedere. Un penalty acordat prea ușor pentru Dinamo. Cred că jucătorul lui Dinamo a căzut înainte. Din păcate asta a fost, ce putem face decât să mergem mai departe”, a spus Moldovan, la digisport.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va lua Xabi Alonso titlul în La Liga, în primul său sezon ca antrenor al lui Real Madrid?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
14:43

Costel Gâlcă s-a înţeles cu Dan Şucu şi urmează să o preia pe Rapid. Îl va înlocui pe Marius Şumudică în Giuleşti

14:28

EXCLUSIVDenis Alibec a spus cum l-a convins Gică Hagi să semneze cu FCSB. Ce înţelegere a făcut cu Gigi Becali: “Am căzut de acord”

13:56

Dinamo poate rămâne fără un jucător de bază. Titularul lui Zeljko Kopic, aproape de plecare

13:41

Şase medalii cucerite de România la Campionatele Europene de canotaj. Rezultate remarcabile pentru sportivii români

13:15

LIVE VIDEOA treia sesiune de antrenamente din Marele Premiu al Spaniei e ACUM, în AntenaPLAY. Calificările, şi pe Antena 3 CNN (17:00)

13:12

LPF a stabilit echipa sezonului din Liga 1. Şase jucători de la FCSB, incluşi în cel mai bun prim 11

1 De ce a semnat Denis Alibec cu FCSB. Mărturia fotbalistului: “Două lucruri mai am de făcut în viaţă” 2 Atanas Trică a semnat cu U Cluj! Nepotul lui Ilie Balaj, opţiune U21 a “şepcilor roşii” 3 UPDATECostel Gâlcă, în negocieri cu Rapid. Ce clauză de reziliere îi cere lui Dan Şucu pentru a semna cu giuleştenii 4 Hermannstadt, răspuns final pentru Dinamo în privinţa transferului lui Ianis Stoica. Preţul stabilit de sibieni 5 Dennis Politic, mesaj pentru Gigi Becali! Verdictul jucătorului în privinţa transferului la FCSB 6 Primul club din Liga 1 care l-a refuzat pe Jordan Gele, după anunţul plecării de la FCSB: “Nu ne interesează”
Citește și