Închide meniul

Ciprian Marica a dezvăluit care era condiţia pentru ca Alexi Pitu să fie vândut pe bani mai mulţi: “E foarte adevărat asta!”

Valentin Pîrcălabu Publicat: 24 ianuarie 2023, 18:15

Ciprian Marica a dezvăluit care era condiţia pentru ca Alexi Pitu să fie vândut pe bani mai mulţi: E foarte adevărat asta!

Ciprian Marica, în timpul unei conferințe / Hepta

Ciprian Marica a dezvăluit care era condiţia pentru ca Alexi Pitu să fie vândut pe bani mai mulţi la Bordeaux. “Perla” lui Gică Hagi a fost vândut pentru suma de 2 milioane de euro.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Alexi Pitu a prins transferul vieţii. Pleacă de la Hagi la Bordeaux, pentru suma de 2 milioane de euro. Ciprian Marica ar fi vrut dublu pentru unul dintre cei mai buni jucători de la Darul în acest sezon.

Ciprian Marica a dezvăluit care era condiţia pentru ca Alexi Pitu să fie vândut pe bani mai mulţi

Sunt pe acolo cei doi, cel puțin în opinia mea. Petrila patru milioane? Mi se pare o sumă corectă, mi se pare că e un puști de viitor. Ai un ‘handicap’ că ești din România, că nu ai coeficient, că fotbalul nu e văzut cum trebuie, că jucătorii români nu au cotă. E foarte adevărat. Dacă Petrila ar fi fost brazilian, ar fi avut altă o cotă, ar fi fost altă sumă. 

Din păcate, de mulți ani nu mai avem un reprezentant la cel mai înalt nivel și fotbalul românesc suferă. Cota jucătorilor români nu are cum să crească. Dacă Petrila valorează patru milioane, mă gândesc că uite așa avem și noi pentru Pitu, tot patru milioane de euro”, a spus Ciprian Marica la sport.ro.

Gică Hagi a dat o super-lovitură! L-a vândut în Franţa pe Alexi Pitu

Gică Hagi a dat o super-lovitură pe piaţa transferurilor. Farul l-a vândut în Franţa pe Alexi Pitu. Jucătorul de 20 de ani va ajunge la Bordeaux, echipă care luptă pentru promovarea în Ligue 1. Farul va încasa aproximativ două milioane de euro pentru Pitu, care semnează pe 4 ani şi jumătate.

Reclamă
Reclamă

Giovanni Becali susţine că negocierile au durat până la 4 dimineaţa. Pitu e cotat la 1.4 milioane de euro şi şi-a trecut în cont în acest sezon, în 20 de meciuri, 5 goluri şi 5 pase decisive.

„Vă dau în premieră, azi noapte Gică Hagi l-a vândut pe Alexi Pitu la Girondins Bordeaux. Nu ştia nici musca, nicio albină şi vii tu cu telefonul ăsta, să îţi dau o veste în premieră. Am tratat cu Gică toată noaptea, până la ora 04:00.

O echipă care a avut probleme financiare, care a avut o gaură de 80-90 de milioane de euro. O echipă emblematică din fotbalul francez. Sunt acum pe locul doi după Le Havre şi încearcă să reintre în Ligue 1, unde le-a fost locul întotdeauna”, a spus Giovanni Becali, citat de fanatik.ro.

Reclamă

Gigi Becali l-a vrut şi pe Alexi Pitu

Gigi Becali l-a dorit şi el pe Alexi Pitu, în toamna anului trecut. Ar fi oferit 400.000 de euro, dar Gică Hagi nu l-a lăsat să plece fără un milion de euro.

„Ce să fac, îmi trebuie şi mie jucători de 27 de ani. Am destui jucători tineri de vânzare, pe care pot să iau bani. Am acum 3-4 tineri. Eu nu vreau acum, nu mai vreau să risc bani. Pe Hagi nu poate nimeni să îl copieze… la Gică dacă nu joci, te mănâncă.

Pitu este bun, adevărat. Eu nu pot acum să dau bani pe un atacant. Nu am nevoie de un atacant, am destui. În locul cui să joace? Trebuie să joace titular dacă dai bani. Hagi vrea un milion.

Dacă mi l-ar da pe Pitu, cu 400.000 îl iau. Cum să-l iau dacă Gică cere un milion. El a spus clar, nu sunt miliardar. Gică este specialist şi munceşte mult. Eu am ieşit cu banii, dar el scoate şi vinde jucători”, a declarat Gigi Becali, pentru sport.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce va face FCSB la primul meci european al sezonului, cu Inter Club d'Escaldes?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
0:32
VIDEOEliza Samara – I-Ching Cheng 2-3, la United States Smash 2025 (AntenaPLAY). Când joacă Bernadette Szocs
23:45 6 iul.
Carlos Alcaraz s-a calificat în sferturi la Wimbledon. Spaniolul îl va înfrunta pe Cameron Norrie
23:29 6 iul.
Mihai Stoica a anunţat că FCSB lucrează la un nou transfer: “Să vedem dacă putem”
23:03 6 iul.
Cristi Chivu, aproape de o lovitură uriașă! Un câștigător de Champions League poate ajunge la Inter
22:51 6 iul.
“Maşina a fost foarte dificil de condus” Reacţia lui Lewis Hamilton după cursa Marelui Premiu al Marii Britanii
22:29 6 iul.
“A fost foarte dificil” Reacţia lui Max Verstappen după ce a terminat doar pe 5 cursa din Marea Britanie!
1 Cele mai tari transferuri din vara din 2025 | Florian Wirtz, transferat de Liverpool. Trent Alexander-Arnold, la Real Madrid 2 Luis Diaz, „distrus” de fani după ce nu a participat la înmormântarea lui Diogo Jota. Ce făcea în timpul funeraliilor 3 Gigi Becali schimbă un jucător din echipa de start, după ce FCSB a câștigat Supercupa: „Altă soluție nu există” 4 Cătălin Cîrjan, anunț despre plecarea de la Dinamo înainte de startul sezonului. Ce a spus despre Dennis Politic 5 Ce a spus Gigi Becali despre debutul cu gol al lui Dennis Politic la FCSB. Mesaj direct pentru jucătorul său 6 EXCLUSIVDecizia luată de Gică Hagi la o lună după ce a renunţat la banca Farului
Citește și