Închide meniul

Cornel Dinu pune presiune înainte de Rapid – Dinamo: “E singura echipă cu care poate face puncte”

Alex Masgras Publicat: 4 aprilie 2025, 11:13

Cornel Dinu pune presiune înainte de Rapid – Dinamo: E singura echipă cu care poate face puncte

Cornel Dinu, în timpul unui meci / Hepta

Cornel Dinu a vorbit despre partida de la finalul săptămânii dintre Rapid şi Dinamo, din etapa a treia a play-off-ului Ligii 1. Fostul mare jucător al “câinilor” are încredere înaintea duelului care va avea loc pe Arena Naţională.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

După primele două etape, Dinamo nu a reuşit să obţină puncte, după ce a pierdut partidele cu CFR Cluj şi FCSB. De partea cealaltă, giuleştenii au remizat cu FCSB şi au pierdut cu Universitatea Craiova.

Cornel Dinu o încurajează pe Dinamo, înaintea derby-ului: “Rapid are probleme! Este într-o întreagă şubundeală”

În urmă cu un an, Dinamo se afla în play-out şi lupta pentru evitarea retrogradării. Acum, echipa lui Kopic se află în play-off, iar progresul este unul uriaş. Cornel Dinu este însă conştient că Dinamo nu poate mai mult, după un sezon foarte bun, dar este de părere că cele două meciuri cu Rapid din play-off reprezintă o oportunitate foarte bună pentru “câini” să obţină puncte:

“Cred că singura echipă cu care poate să facă puncte în conjunctură actuală este cu Rapidul, care este într-o întreagă șubundeală din toate punctele de vedere.

Are probleme și de siguranța jocului, dar și de randamentul unor jucători, fiind discrepanțe mari între evoluțiile unor jucători de la meci la meci”, a declarat Cornel Dinu, potrivit fanatik.ro.

Reclamă
Reclamă

Copiii sub 14 ani, acces gratuit la Rapid – Dinamo

Rapid se pregăteşte pentru derby-ul cu Dinamo de la finalul săptămânii. Partida va avea loc pe Arena Naţională, iar giuleştenii speră să aibă de o susţinere uriaşă. Pentru acest lucru, Rapid a făcut un anunţ important.

Etapa trecută, echipa lui Marius Şumudică a jucat pe teren propriu contra celor de la Universitatea Craiova. La meci au avut acces numai copiii sub 14 ani, în urma sancţiunilor primite de giuleşteni pentru problemele cauzate de galerie.

În primă fază, clubul Rapid a vrut să le ofere accesul liber celor care au fost la meciul contra oltenilor. Cu toate acestea, giuleştenii au decis să acorde accesul gratuit tuturor copiilor sub 14 ani, asta după ce mai mulţi copii au pierdut biletele de la meciul respectiv:

Reclamă

„Întrucât am primit numeroase sesizări de la părinți, profesori și antrenori că mulți copii și-au pierdut biletul de la meciul cu Universitatea, am decis să oferim acces gratuit tuturor copiilor sub 14 ani la meciul cu Dinamo, în tribuna a doua”, a anunţat Rapid, pe conturile de social media.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Va lua Xabi Alonso titlul în La Liga, în primul său sezon ca antrenor al lui Real Madrid?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
14:28

EXCLUSIVDenis Alibec a spus cum l-a convins Gică Hagi să semneze cu FCSB. Ce înţelegere a făcut cu Gigi Becali: “Am căzut de acord”

13:56

Dinamo poate rămâne fără un jucător de bază. Titularul lui Zeljko Kopic, aproape de plecare

13:41

Şase medalii cucerite de România la Campionatele Europene de canotaj. Rezultate remarcabile pentru sportivii români

13:15

LIVE VIDEOA treia sesiune de antrenamente din Marele Premiu al Spaniei e ACUM, în AntenaPLAY. Calificările, şi pe Antena 3 CNN (17:00)

13:12

LPF a stabilit echipa sezonului din Liga 1. Şase jucători de la FCSB, incluşi în cel mai bun prim 11

12:48

“Mă miră că revine”. Motivul pentru care Denis Alibec a ales să se întoarcă la FCSB, după şapte ani

1 De ce a semnat Denis Alibec cu FCSB. Mărturia fotbalistului: “Două lucruri mai am de făcut în viaţă” 2 Atanas Trică a semnat cu U Cluj! Nepotul lui Ilie Balaj, opţiune U21 a “şepcilor roşii” 3 UPDATECostel Gâlcă, în negocieri cu Rapid. Ce clauză de reziliere îi cere lui Dan Şucu pentru a semna cu giuleştenii 4 Hermannstadt, răspuns final pentru Dinamo în privinţa transferului lui Ianis Stoica. Preţul stabilit de sibieni 5 Dennis Politic, mesaj pentru Gigi Becali! Verdictul jucătorului în privinţa transferului la FCSB 6 Primul club din Liga 1 care l-a refuzat pe Jordan Gele, după anunţul plecării de la FCSB: “Nu ne interesează”
Citește și