Cristiano Bergodi e în extaz după Rapid – CFR Cluj 3-1: „Rrahmani e cel mai bun atacant pe care l-am antrenat”

Bogdan Stănescu Publicat: 25 septembrie 2023, 23:55

Cristiano Bergodi e în extaz după Rapid - CFR Cluj 3-1

Cristiano Bergodi, pe banca Rapidului / Profimedia Images

Cristiano Bergodi e în extaz după Rapid – CFR Cluj 3-1. Antrenorul şi-a lăudat jucătorii, îndeosebi pe Albion Rrahmani, pe Alex Ioniţă şi pe Albu.

Despre Albion Rrahmani, autorul unei „duble”, a spus că este, probabil, cel mai bun atacant pe care l-a antrenat, atât în România, cât şi în Italia.

Jucătorii au fost fantastici. Am întâlnit o echipă foarte greu de bătut, care ştie cu mingea şi impune ritmul.

Am început bine, am marcat, după aceea am luat gol.

În a doua repriză nu pot să vorbesc, a fost extraordinar! Am avut o sumedenie de ocazii.

Nu a fost o descătuşare (n.r: momentul când a intrat pe teren). Când te sperii un pic… le-am dat curaj la pauză în vestiar. Au egalat şi pe urmă au avut golul anulat pentru offside (n.r.: CFR Cluj). Le-am dat curaj (n.r.: jucătorilor săi).

„Nu am decât să îmi felicit băieţii”

După aia te duci, ai 2-1, 3-1, nu am decât să îmi felicit băieţii.

Cine a intrat a jucat bine. Dacă e să remarc pe un jucător, îl remarc pe Alex Ioniţă, care a jucat prima oară titular şi a jucat foarte bine. Şi pe Albu, la fel. Trebuie să îi felicităm, au făcut un meci extraordinar.

S-a dezvoltat un meci incredibil de frumos. În a doua repriză am avut 3-4 ocazii în 15 minute, am ajuns în careu uşor.

La pauză i-am văzut aşa un pic speriaţi, ne-a dereglat un pic mental că ne-au egalat, dar în a doua repriză am jucat foarte frumos.

Sper ca accidentarea lui Braun să nu fie serioasă.

Da, Rrahmani e unul dintre cei mai buni atacanţi pe care i-am antrenat, şi aici, şi în Italia. Poate cel mai bun! Mă bucur că l-am luat noi, e un atacant foarte bun”, a declarat Cristiano Bergodi pentru digisport.ro după Rapid – CFR Cluj 3-1.

Rapid – CFR Cluj 3-1. „Dubla” lui Rrahmani şi reuşita lui Petrila au adus cele trei puncte în Giuleşti

Rapid – CFR Cluj 3-1. Derby-ul etapei a 10-a dintre Rapid şi CFR Cluj a fost câştigat de giuleşteni, care s-au impus în partida de pe teren propriu cu 3-1.

Înaintea partidei, Rapid era pe locul 4, cu 15 puncte, la patru lungimi de Universitatea Craiova (locul 3) şi cu un meci mai puţin disputat. De partea cealaltă, gruparea din Gruia era pe 2, la şase puncte de liderul FCSB şi cu două partide în minus.

Rapid a câştigat cu 3-1 partida de pe teren propriu cu CFR Cluj. Giuleştenii au deschis scorul încă din minutul 5, atunci când Rrahmani a înscris, după ce Sava apărase în primă fază lovitura de la 11 metri. Avantajul rapidiştilor a durat doar până în minutul 10, atunci când Deac a restabilit egalitatea.

În minutul 34, CFR Cluj putea prelua conducerea, dar golul lui Juricic a fost anulat de VAR pentru o poziţie de offside, după o fază controversată.

După pauză, Rapid a revenit în avantaj din minutul 51, atunci când Albion Rrahmani a reuşit „dubla”. În minutul 71, Claudiu Petrila a majorat diferenţa.

Rapid s-a apropiat la 1 punct de CFR Cluj

După această victorie, Rapid a ajuns pe locul 3, cu 15 puncte, la egalitate cu Universitatea Craiova şi la un singur punct în spatele celor de la CFR Cluj, care au un meci mai puţin disputat.

Pentru Rapid urmează meciul din deplasare cu FC Botoşani din Cupa României, după care va merge pe terenul celor de la FC Hermannstadt, în campionat. De partea cealaltă, CFR Cluj se pregăteşte pentru meciul cu Alexandria din Cupa României, după care va primi vizita celor de la FC U Craiova 1948.

0:15 VIDEOMax Verstappen, pole position în cursa de sprint a Marelui Premiu de la Miami (Antena 3 CNN şi în AntenaPLAY, de la ora 19:00) 3
23:57
Mihai Stoica a anunţat o schimbare majoră la FCSB: „Poate chiar se va ajunge să se voteze!”
3
22:55
„Penibil!” Oficialii de la Sepsi au ieșit la atac după 4-1 cu Farul! Mesaj dur despre scandările xenofobe
3
22:45
„Nu le-am dat nicio șansă” Reacții categotice din tabăra lui Sepsi după 4-1 cu Farul! Ce s-a spus despre performanța de la Ovidiu
3
22:37
Prima reacţie a lui Gică Hagi, după umilinţa din Farul – Sepsi 1-4: „Un meci de care îţi este ruşine! E greu să accepţi”
3
22:26
Marius Ștefănescu, anunțul momentului despre transferul la FCSB. Ce a spus despre declarațiile lui Laszlo Dioszegi
3
22:16
VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abbi Pulling, pe primul loc în a doua sesiune de antrenamente, live în AntenaPLAY
3
21:59
Farul – Sepsi 1-4! Umilință uriașă pentru echipa lui Gică Hagi! Safranko a făcut spectacol la Ovidiu
3
21:29
România – Japonia LIVE VIDEO în AntenaPLAY (13:30). Ultimul meci de la Campionatul Mondial de hochei pentru tricolori