Curiozitatea lui Gigi Becali, înainte de Farul – Sheriff Tiraspol. Patronul celor de la FCSB a vorbit despre duelul din primul tur preliminar al Ligii Campionilor. Farul Constanţa, campioana României, va începe campania europeană contra celor de la Sheriff Tiraspol, campionii din Republica Moldova.
Farul Constanţa a câştigat titlul în Liga 1 după o luptă cu FCSB care s-a dat până în penultima etapă, atunci când echipa de la malul mării a reuşit să câştige titlul după ce a întors rezultatul de la Ovidiu, când era condusă de FCSB cu 0-2 şi s-a impus cu 3-2.
Curiozitatea lui Gigi Becali, înainte de Farul – Sheriff Tiraspol: „Ar fi ca un etalon pentru ce se întâmplă în fotbalul românesc”
Gigi Becali, patronul celor de la FCSB, a vorbit despre dubla pe care o va disputa Farul Constanţa. Campioana României va juca în primul tur preliminar al Ligii Campionilor contra celor de la Sheriff Tiraspol, campioana din Republica Moldova.
Becali este curios dacă elevii lui Gheorghe Hagi vor reuşi să treacă de formaţia din Tiraspol, fiind de părere că această dublă poate reprezenta un etalon pentru ce se întâmplă în fotbalul românesc:
„Știi ce sunt curios? Să vedem Hagi care, normal, e cel mai bun antrenor român… La ora asta nu poate să se compare cu nimeni. Să vedem ce joacă în Europa. Să vedem. Atât! Eu sunt curios dacă el, Gică, poate să facă față și în Europa.
Și înseamnă, atunci, că ducem lipsă de antrenori dacă Gică face față. Dacă nici Gică nu face față în Europa, înseamnă că noi nu avem fotbal.
Putem să avem și antrenori și… Înseamnă că nu avem noi jucători de valoare. Nu avem ambiție, bărbăție, să îi vezi să joace rapid, să aibă forță.
Are greu și cu ăia (n.r. Sheriff Tiraspol), și cu ăia (n.r. Maccabi Haifa, în cazul în care trece de Hamrun Spartans), că Sheriff Tiraspol am înțeles că are echipă bună.