Închide meniul

“Da, mi-a fost frică!” Dezvăluirea lui Mihai Stoica, după victoria muncită cu U Cluj: “Acum începe triunghiularul!”

Publicat: 6 aprilie 2025, 11:21

Comentarii
Da, mi-a fost frică! Dezvăluirea lui Mihai Stoica, după victoria muncită cu U Cluj: Acum începe triunghiularul!

Mihai Stoica este președintele consiliului de administrație de la FCSB / Profimeida

Mihai Stoica a postat un mesaj pe reţelele de socializare în care a dezvăluit că s-a temut extrem de mult de partida cu Universitatea Cluj. FCSB a câştigat cu 1-0, prin golul marcat din penalty de David Miculescu.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Mihai Stoica crede că lupta la titlu va fi o afacere în trei: FCSB, Universitatea Craiova şi CFR Cluj. FCSB le va întâlni pe cele două rivale în următoarele două etape.

Mesajul lui Mihai Stoica, după FCSB – U Cluj 1-0

Da, mi-a fost frică de meciul cu U Cluj. Pentru că:

1. E o echipă pe care o desfaci greu, mai ales când îţi lipsesc fotbaliştii cu care ajungi mai uşor la poartă: Tănase, Şut, Octavian Popescu, Lixandru, Olaru (în ordinea numerelor de pe tricouri). Greu a desfăcut-o şi CFR. La Craiova a fost diferit, Lefter nu are (deocamdată) nivelul lui Gertmonas. Iar Craiova a fost chiar bună.

2. E o echipă pe care n-am mai bătut-o acasă de când juca Vasilică Cristocea. La ei, nu chiar la noi. Anyway, Vasilică face 45 anul ăsta. În aceeaşi zi cu Crăciunescu & Porumboiu. Şi cu Simona Halep.
3. E o echipă bună. Cu un antrenor serios. Cu jucători experimentaţi şi motivaţi să arate că unii s-au grăbit când au renunţat la ei. Un fel de Unirea Urziceni cu mulţi suporteri. Mulţi şi fanatici.
În timpul meciului, temerile s-au mai risipit. Am avut forţa să jucăm în terenul lor. Nu le-am dat nicio şansă să se apropie de poarta noastră. Pe aplicaţii, xG (mi se pare ceva stupid, dar mă aliniez şi eu la ce se scrie/spune, că deh, sunt şi analist) a arătat că au avut şanse să marcheze 0.02 goluri în prima, 0.04 goluri după pauză.

Reclamă
Reclamă

Totuşi… nici noi nu ne-am exprimat coerent. Am avut centrul de greutate sus pentru că am avut un Chiricheş imperial şi 4 apărători imbatabili în dueluri, dar n-am avut imaginaţie şi nici mobilitate suficientă în ofensivă.

Şi a venit oportunitatea. Penalty. Când îi dai cu antebraţu’n nas lui Bîrligea, e fault. Cum şi când Bîrligea i-a dat lui Denis Radu la Ploieşti a fost fault. Şi golul lui Miculescu a fost anulat.

Problema era că Olaru era executantul nr 1. Era. Că Tănase era nr 2. Era pe bancă. Că Risto nu mai avea fise. Cisotti mai bătea la Galaţi, dar mai şi rata. Şi cineva, înainte de meciul cu Dinamo (nu spun cine, persoană importantă) a venit cu ideea să bată Miculescu. Doar că Miculescu nu bătuse niciodată la seniori. Şi parcă nu erau condiţii pentru o premieră.

Reclamă

Dar Miculescu a bătut. Şi FCSB a bătut. Iar de acum începe triunghiularul pentru titlu. Primul meci, luni.“, a transmis Mihai Stoica, pe Facebook.

FCSB – U Cluj 1-0. Campioana a revenit pe primul loc

FCSB a câştigat meciul de pe teren propriu cu U Cluj, scor 1-0, în etapa a treia a play-off-ului Ligii 1. Campioana României a revenit, pentru moment, pe primul loc, în urma succesului de pe Arena Naţională.

Unicul gol al partidei a fost marcat de David Miculescu, în minutul 59, din penalty. Daniel Bîrligea a fost faultat în careu de Simion, iar Szabolcs Kovacs a dictat lovitură de la 11 metri după aproape 5 minute de VAR.

FCSB a ajuns la 35 de puncte, în timp ce Universitatea Craiova, ocupanta locului 2, are 32 de puncte. Echipa lui Mirel Rădoi va juca etapa aceasta împotriva celor de la CFR Cluj.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Ce va face FCSB cu Bologna după umilinţa din campionat cu Metaloglobus?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
18:15
Max Verstappen, anunț despre lupta la titlu înaintea MP al Mexicului: „Toată lumea credea că McLaren va câștiga cu ușurință”
18:11
EXCLUSIVFostul jucător din România e erou în țara cu 40.000 de locuitori! Gol istoric și trei puncte în Europa
17:55
Ce au scris spaniolii despre Ionuţ Radu, după ce Celta Vigo a învins-o pe Nice în Europa League
17:46
Ultimele detalii despre starea lui Andrei Borza. Anunțul oficial făcut de Rapid
17:28
Israelienii nu și-au luat gândul de la Lisav Eissat! Cum vor să îl deturneze pe fundașul României
17:23
Condiția pusă de englezi pentru ca Radu Drăgușin să evolueze în Bosnia – România. De ce trebuie să țină cont Mircea Lucescu
1 Mutu refuză să fie comparat cu Chivu: “Când duceam Rapid în play-off, nu întrebaţi de ce eu sunt acolo și el la Inter Unde16?” 2 UEFA a explicat în premieră de ce a șters Cupa Campionilor din dreptul lui FCSB. Cum a revenit la Steaua trofeul 3 Rupt de beat, un căpitan de la o echipă din România a făcut accident la ora 4.16 dimineaţa. Cum l-au găsit poliţiştii 4 Jucătorii făcuţi praf de Gigi Becali după înfrângerea cu Bologna! Cine e principalul vinovat: “A pierdut meciul” 5 Dinamo vrea să dea marea lovitură! Ce fotbalist de la Steaua vrea să transfere 6 L-au scos de pe lista UEFA, chiar înaintea meciului cu Bologna! Decizia luată de FCSB
Citește și