Închide meniul

Dan Petrescu, prima reacţie după CFR Cluj – CS Mioveni 4-2: “S-au întâmplat toate! Eram speriaţi când s-a întrerupt nocturna”. A cerut un transfer de urgenţă

Iulian Focșăneanu Publicat: 31 iulie 2022, 0:39

Comentarii
Dan Petrescu, prima reacţie după CFR Cluj – CS Mioveni 4-2: S-au întâmplat toate! Eram speriaţi când s-a întrerupt nocturna. A cerut un transfer de urgenţă

Dan Petrescu, în timpul unui meci pentru CFR Cluj / Profimedia

CFR Cluj a câştigat cu 4-2 meciul cu CS Mioveni, din etapa a 3-a a Ligii 1. Campioana României a trăit periculos după ce nocturna a picat şi partida a fost întreruptă timp de aproape 40 de minute. Dan Petrescu a avut o primă reacţie după partida nebună de pe teren propriu.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Petrescu a putut răsufla uşurat abia la finalul confruntării din Gruia. “Dubla” lui Bogdan Rusu, dar şi defectarea instalaţiei de iluminat i-au dat cele mai mari bătăi de cap.

Reacţia lui Dan Petrescu după CFR Cluj – CS Mioveni 4-2

“Bursucul” a cerut conducerii un transfer de urgenţă. Îşi doreşte să i se aducă un atacant chiar în următoarele zile.

S-au întâmplat toate anul ăsta, dacă pierdeam şi un meci din cauza nocturnei. Am avut noroc astăzi cu acest sistem, că a funcţionat în cele din urmă. CFR a trecut prin multe. Victoria cu Rapid a fost cum a fost, acum s-a întrerupt nocturna, eram speriaţi. Acum am avut noroc la VAR. E o victorie de moral, importantă. Mi-a plăcut spiritul echipei. Adversarul a dat două şuturi pe poartă şi două goluri. Şi ce goluri! Portarul, săracul, nu a făcut un meci rău.

S-au mai schimbat jucătorii, nu mai sunt aceeaşi jucători şi e normal. Să nu uităm că am venit după un drum de 10 ore din Andorra, sunt şi ceva probleme de lot. Mai e nevoie de 1-2 jucători în atac. După plecarea lui Dugandzic căutăm să aducem un jucător înaintea meciului din Europa. Dacă Buş nu e niciodată bine de 3 luni şi Birligea de 2 luni… până revin ei nu mai suntem prin Europa.

Reclamă
Reclamă

Ne-am obişnuit, aşa a fost tot timpul aici. Adevărul este că noi jucăm fotbal, jucătorii joacă, sperăm să nu fie nimic adevărat din ce se spune.

Eu niciodată nu urmăresc un adversar până nu termin meciul dinainte. Colaboratorii mei mi-au spus că sunt peste Pyunik, campioana Belorusiei nu poate fi o echipă slabă“, a declarat Dan Petrescu la digisport.ro.

CFR Cluj a obţinut a doua victorie stagională în Liga 1. Pentru campionii României urmează meciul din turul 3 preliminar al Conference League, cu Șahtior Soligorsk. Manşa tur va fi joi, 4 august, de la ora 20:00, în format LIVE TEXT pe AS.ro.

Reclamă

CFR Cluj – CS Mioveni 4-2. Campioana a învins ultima clasată şi nocturna!

Bogdan Rusu a deschis scorul încă din minutul 7, după o eroare uriaşă a lui Mihai Bordeianu. Mijlocaşul lui Dan Petrescu s-a revanşat în minutul 35, când i-a oferit o pasă decisivă lui Gabriel Debeljuh. Atacantul croat a restabilit egalitatea şi chiar a întors scorul, trei minute mai târziu.

În prelungirile primei reprize, Camora a scos un penalty, acordat de abitru abia după ce a revăzut faza cu sistemul VAR. Ciprian Deac şi-a asumat răspunderea şi a înscris cu o execuţie plasată perfect.

Problemele ardelenilor au început cu adevărat după o oră de joc, când Bogdan Rusu a marcat din nou. Şi-a trecut în cont “dubla”. Patru minute mai târziu, nocturna a picat în Gruia şi meciul a fost întrerupt. Jucătorii au ajuns la cabine, iar organizatorii au reuşit să facă din nou lumină după aproximativ 40 de minute.

Ovidiu Hoban a risipit cu adevărat emoţiile în minutul 72, când a punctat cu un şut deviat. Nu mai marcase de pe 4 februarie 2021, când o ajuta pe CFR Cluj să câştige un meci cu Viitorul, scor 2-1.

CFR Cluj a reuşit în cele din urmă să se impună cu 4-2 şi să bifeze a doua victorie stagională. A mai învins-o pe Rapid, în prima etapă, cu 1-0. Etapa trecută, trupa lui Dan Petrescu s-a încurcat cu FC U Craiova 1948 şi a cedat cu 1-3.

A picat nocturna în Gruia

Nocturna a picat la meciul dintre CFR Cluj şi Mioveni. Arbitrul a luat decizia de a trimite jucătorii la vestiare, după ce probelemele nu au reuşit a fi remediate.

CFR Cluj o conducea pe Mioveni cu scorul de 3-2, în momentul în care nocturna de pe stadionul din Gruia a cedat parţial. Ulterior, jucătorii, împreună cu arbitrul, au aşteptat pe marginea terenului ca probleme să se remedieze, însă nocturna a picat complet. Centralul a luat decizia de a întrerupe meciul.

Partida dintre CFR Cluj şi Mioveni a fost reluată, după aproximativ 40 de minute. Clujenii au riscat o înfrângere cu 0-3, la “masa verde”, în cazul în care organizatorii nu puteau remedia problema sau dacă problemele la instalaţia de nocturnă reapăreau după reluarea meciului.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine sunt vinovaţii pentru situaţia în care a ajuns FCSB?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
16:29
Darius Olaru i-a dat replica lui Gigi Becali, după ședința de la FCSB: „Voi vedea dacă voi putea face ce mi-a cerut”
16:03
“«The papagals» încep să sară din nou”. Elias Charalambous, mesaj dur pentru cei care critică FCSB
15:50
Veste teribilă pentru Gigi Becali! Ce arată motivarea instanţei în procesul pentru palmares dintre FCSB şi CSA
15:23
Borussia Dortmund – Inter, 22:00, LIVE TEXT. Cristi Chivu luptă pentru optimi, cu Istvan Kovacs la centru
15:07
„Petrescu a înscris pentru țara lui, dar și pentru binele comun!” Ce scria presa lumii după România – Anglia 2-1, în 1998
14:56
“Lipsă de respect” Novak Djokovic s-a enervat la conferinţa de presă!
1 Cauza accidentului din Timiș, descoperită. Unul dintre cei trei supraviețuitori a povestit ce s-a întâmplat 2 “Şocant! Ce tragedie!” Reacţia presei din Grecia după accidentul şocant în care 7 fani PAOK au murit în România 3 Primul 11 al celor mai valoroşi fotbalişti din Liga 1. Liderul Craiova nu are niciun jucător. Cum arată Dream Teamul 4 Microbuzul în care se aflau fanii lui PAOK nu era condus de un şofer profesionist! Suporterii au condus pe rând 5 VIDEODramă în România: un microbuz cu fani ai lui PAOK, implicat într-un accident cu 7 morţi şi 3 răniţi 6 VIDEOGestul făcut de Răzvan Lucescu şi PAOK după decesul fanilor greci în accidentul din România
Citește și