Închide meniul

Dan Petrescu, probleme serioase de lot înainte de Mioveni – CFR Cluj: “Ceva nu e în regulă”

Viviana Moraru Publicat: 12 noiembrie 2022, 21:14

Comentarii
Dan Petrescu, probleme serioase de lot înainte de Mioveni – CFR Cluj: Ceva nu e în regulă

Dan Petrescu, în timpul unei conferinţe de presă/ Captură Antena Sport

Dan Petrescu are probleme serioase de lot, înainte de Mioveni – CFR Cluj. Antrenorul campioanei a declarat că la meciul de duminică vor lipsi primii doi căpitani, precum şi “cel mai în formă jucător”.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

CFR Cluj poate urca până pe locul secund, în cazul unei victorii cu Mioveni. Partida din etapa a 18-a din Liga 1, va fi duminică, de la ora 18:00, în format live text, pe www.as.ro.

Dan Petrescu, probleme de lot înainte de Mioveni – CFR Cluj

Dan Petrescu a prefaţat duelul cu Mioveni, şi a declarat că nu se va putea baza pe trei jucători de bază. Ciprian Deac este suspendat pentru partida cu piteştenii, în timp ce Mario Camora şi Karlo Muhar sunt accidentaţi.

“Bursucul” s-a declarat uimit, totodată, de faptul că Sergiu Buş s-a accidentat din nou. Atacantul a evoluat doar în nouă partide, pe parcursul întregului sezon, în ultimul meci, cel din Cupa României, fiind introdus pe final de joc.

“Primii doi căpitani sunt absenți, unul e suspendat (n.r. – Deac), unul e accidentat (n.r. – Camora), iar cel mai în formă jucător, Muhar, e și el accidentat. Nu știu cât de grav e, dar sigur nu va fi la meciul ăsta.

Reclamă
Reclamă

Sper să reușim să facem un meci bun și fără ei. Am mai demonstrat-o, putem evolua fără orice jucător, sper să facem asta și duminică.

Sergiu Buș s-a reaccidentat, cred că e a 10-a sau a 11-a ruptură în acest sezon, ceva nu e în regulă”, a declarat Dan Petrescu, în conferinţa de presă premergătoare partidei dintre Mioveni şi CFR Cluj.

Dan Petrescu, atac la jucători după victoria din Cupa României cu 5-0

Dan Petrescu, atac la jucători după victoria din Cupa României cu 5-0. Dan Petrescu a fost nemulţumit pentru modul în care elevii săi au tratat fazele fixe. Petrescu a mai spus că se aştepta la mai multe ocazii.

Reclamă

Dan Petrescu a fost extrem de dezamăgit de randamentul jucătorilor săi la fazele fixe, mai ales că au exersat şi în această dimineaţă.

„N-am riscat nimic în prima repriză, dar am făcut-o la 1-0, în minutul 80. Dacă marcau ei, era alt scor acum. Ultimele 10 minute au fost ceea ce trebuie, dar cred că cei de la Dumbrăvița au căzut fizic și moral. Dacă în prima repriză am fi marcat două goluri, ar fi fost meciul mult mai ușor și sigur marcam mult mai multe goluri. Până la urmă, este o victorie meritată, dar mă așteptam mai mult de la echipa mea, asta e clar!

Le-am spus de la început că va fi greu. Când intri pe teren și îmbraci tricoul echipei campioane în fața propriilor suporteri trebuie să faci puțin mai mult dacă vrei să rămâi aici. Dacă nu, peste o lună vor pleca toți care nu au jucat bine, care nu au făcut față. Dacă nu faci față, ce cauți aici?

Prima repriză am dominat-o. De fapt, tot meciul l-am dominat, dar nu ne-am creat atâtea ocazii câte mi-aș fi dorit. Ei au fost foarte bine organizați, agresivi. Mă așteptam să avem mai multe ocazii. Singura ocazie mare a fost la bara lui Deac, dar la fazele fixe am fost penibili.

De obicei suntem buni, dar jucătorii care înscriu de obicei din faze fixe nu erau pe teren. Niciun alt jucător nu a făcut față la ce doream. Dacă ai 10 sau 15 faze fixe și nu ai nicio ocazie… le-am făcut degeaba în această dimineață”, a spus Dan Petrescu la digisport.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va reuşi FCSB să prindă play-off-ul în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
12:06
Sorana Cîrstea a fost învinsă de Iga Swiatek, în turul 2 de la Seul. Victorie categorică pentru poloneză
11:52
România a coborât 3 locuri în clasamentul FIFA! Un nou lider după meciurile din septembrie
11:25
CSM Ceahlăul a cerut intrarea în insolvenţă
11:19
Marius Lăcătuş a dat verdictul în privinţa şanselor la titlu ale FCSB-ului: “Şi înainte au trecut prin astfel de momente”
10:56
Lionel Messi semnează! Unde îşi va încheia argentinianul cariera
10:48
VideoAncuţa Bodnar recunoaşte că stă şi câteva ore pe telefon, atunci când timpul îi permite
1 Petrolul Ploieşti i-a găsit înlocuitor lui Liviu Ciobotariu! Va reveni pe Ilie Oană după ce îşi va rezilia contractul 2 Jose Mourinho revine! Îi ia locul antrenorului demis după umilinţa din Champions League 3 Ajax – Inter 0-2. Cristi Chivu, debut cu dreptul în Champions League. Liverpool – Atletico 3-2. Rezultatele serii 4 Cristi Chivu l-a citat pe Mourinho după Ajax – Inter 0-2: “Nu sunt idiot”. Dialog savuros cu Pandev: “Ai devenit jurnalist” 5 Andrei Vlad a reclamat-o pe FCSB la comisii! Suma cerută de fostul jucător al roș-albaștrilor 6 Nota primită de Cristi Chivu, după debutul cu victorie din Liga Campionilor. Verdictul italienilor
Citește și