Dinamo – UTA 1-1 | Gabi Torje, după sezonul de coșmar al “câinilor”. “Toată rușinea se poate spăla la baraj!”

Alexandru Ivan Publicat: 13 mai 2022, 23:00

Comentarii
Dinamo – UTA 1-1 | Gabi Torje, după sezonul de coșmar al câinilor. Toată rușinea se poate spăla la baraj!

Gabi Torje, în timpul unui meci pentru Dinamo / ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Dinamo – UTA 1-1 | Gabi Torje a recunoscut că formația din Ștefan cel Mare e în cel mai jos punct din existența clubului. Echipa lui Dusan Uhrin se pregătește pentru barajul de retrogradare/promovare.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Atacantul dinamovist speră ca formația din Ștefan cel Mare să spele rușinea unui sezon ratat la barajul de supraviețuire.

Dinamo – UTA 1-1 | Gabi Torje: “Toată rușinea se poate spăla la baraj!”

“Trebuie să ieșim cu capul sus după baraj. Ultimele patru meciuri au fost rezultate pozitive. Și astăzi se putea obține mai mult. Am făcut o greșeală la primul gol al lor, îmi asum. Va fi nevoie de toată lumea la baraj. Important este meciul de baraj acum. Nu mai contează nimic, trebuie să fim concentrați 100% și să arătăm ca o echipă care merită să rămână în prima ligă. A fost un sezon foarte prost.

Nu poate fi caracterizat ca un sezon bun. Se poate redresa, toată rușinea se poate spăla în ultimele două meciuri de baraj. Nu trebuie să ne sperie nimic. Oricine vine la baraj va veni încărcați emoțional că au pierdut promovarea directă. Trebuie să fim pregătiți 100% la penalty-uri. Indiferent care echipă va veni din Liga 1, noi nu ne alegem adversarul. Vor fi meciuri grele, într-o dublă-manșă trebuie să se vadă și experiența. Trebuie să facem diferența în favoarea noastră. Incidente au fost mereu. Fiecare este liber să scrie ce vrea, să scandeze ceva, suntem o țară liberă”, a spus Torje, după meci, conform digisport.ro. 

Dinamo a terminat play-out-ul pe locul 14, în timp ce UTA încheie sezonul pe poziția a 11-a. Retrogradează direct în eşalonul secund echipele de pe locurile 15 şi 16. Locurile 14 şi 13 vor disputa un baraj de menţinere/promovare în Liga 1 în dublă manşă (tur-retur) cu ocupantele locurilor 4, respectiv 3, din Liga 2.

Reclamă
Reclamă

De asemenea, locul 3 din play-off va juca baraj cu câştigătoarea barajului dintre locurile 7 si 8 din play-out pentru un loc în Europa Conference League.

Alexandru Răuță: “Nu avem voie să pierdem barajul!”

“Cred că am fi meritat mai mult astăzi. UTA a dat gol la primul șut pe poartă, noi am avut 3-4 oportunități mari de a marca în prima repriză. Ne gândim la baraj, până la urmă jucăm soarta clubului, soarta noastră. Știm că ne așteaptă o dublă grea.

Este cel mai greu moment pentru acest club, dacă mergem la baraj. Suntem pregătiți din toate punctele de vedere. Cred că nu vom avea probleme în dublă manșă, dacă vom fi toți 100% din punct de vedere fizic. Nu contează cu cine jucăm la baraj.

Reclamă

Suntem Dinamo, nu avem voie să pierdem barajul. Da, se joacă și viitorul clubului, dacă vom retrograda va fi foarte greu să mai continue clubul. Dar știu ce putere avem și nu cred că merităm locul de baraj”, a spus și Răuță, după meci.

Ultrașii de la Dinamo și CSA Steaua, față în față în „Ștefan cel Mare”

Ultrașii de la Dinamo și CSA Steaua s-au aflat față în față în „Ștefan cel Mare”. Fanii celor două echipe au fost la un pas de bătaie înaintea meciului dintre Dinamo și UTA Arad. Peluza Sud Steaua a venit alături de „frații” arădeni la meciul cu eterna rivală din „Groapă”.

Ultrașii steliști și arădeni au încercat să rupă gardul despărțitor, moment în care mai mulți dinamoviști s-au repezit spre ei. Conflictul a fost aplanat repede de jandarmi, care au intervenit cu bastoane și gaze lacrimogene.

În prima repriză a meciului din ultima etapă a play-out-ului, la scorul de 1-0 pentru UTA, fanii steliști și arădeni au scandat mesaje ironice la adresa „câinilor”: „Serie B, Dinamo serie B”, a fost cântecul favorit al celor două galerii înfrățite, la duelul din „Ștefan cel Mare”.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va marca mai multe goluri la acest mondial între Messi şi Ronaldo?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
19:25

Moment amuzant cu Ronaldo. Starului i s-au cerut bani şi o maşină după ce a reuşit o dublă la Mondial!

18:47

Schimbare importantă în CCA! Vine un arbitru cu sute de meciuri în Liga 1

18:37

FotoOFICIAL | Mutare pe axa Genoa – Rapid pentru giuleşteni! Dan Şucu l-a adus de la echipa lui din Serie A

18:16

Julian Alvarez și-a decis viitorul! Cu cine vrea să semneze după ce și-a cerut transferul de la Atletico

18:05

Omul care a blocat Anglia: de la vânzător de pungi și taxator de autobuz la erou în fața lui Kane și Saka

17:55

Suma pe care o va primi Istvan Kovacs după ce a fost delegat la meciul Argentinei de la Mondial!

1 Cum arată în timp real şaisprezecimile Campionatului Mondial 2026. Update după fiecare meci 2 Istvan Kovacs, delegat din nou la Cupa Mondială! Meci uriaș pentru arbitrul român 3 Campionatul Mondial 2026 | Rezultate, program şi clasamente de la turneul final din Statele Unite, Canada şi Mexic 4 VIDEOCristiano Ronaldo, replică pentru Lionel Messi! Record istoric în meciul cu Uzbekistan, LIVE pe AntenaPLAY 5 FotoDiferenţa de vârstă dintre Lionel Messi şi soţia lui, Antonella. Povestea lor de dragoste, scenariu de film 6 Denis Drăguş a decis dacă vine la FCSB: “Onorat”
Citește și