Dorin Goian nu îi mai dă șanse la titlu FCSB-ului: “Au ieșit din cursă!”. Explicația fostului fundaș

Cosmin Cioboată Publicat: 21 noiembrie 2022, 19:37

Comentarii
Dorin Goian nu îi mai dă șanse la titlu FCSB-ului: Au ieșit din cursă!. Explicația fostului fundaș

Dorin Goian, în timpul unui interviu / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Dorin Goian nu îi mai dă șanse la titlu FCSB-ului. Fostul fundaș al roș-albaștrilor, din perioada 2004-2009, consideră că vicecampioana României a început să obțină rezultate pozitive mult prea târziu, în actualul sezon. După 18 etape, echipa patronată de Gigi Becali se află pe locul 6, la 15 puncte în spatele liderului Farul Constanța.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Goian nu crede că FCSB va reuși să revină în lupta pentru campionat. Formația roș-albastră n-a mai câștigat titlul din 2015.

Dorin Goian nu îi mai dă șanse la titlu FCSB-ului: “Au ieșit din cursă!”

“Din punctul meu de vedere e tardiv. Această revenire a lor este cam târzie și cred că au ieșit din cursa pentru titlu. (n.r. – dacă FCSB poate rata play-off-ul) Nu, nici chiar așa. În play-off vor ajunge, doar că nu îi văd să câștige titlul nici anul acesta”, a declarat Dorin Goian, pentru digisport.ro.

FCSB a câștigat 6 din ultimele 7 partide din Liga 1 și a urcat pe loc de play-off. De notat că echipa pregătită de interimarul Mihai Pintilii are de jucat două restanțe, cu FC Botoșani (1 decembrie) și CFR Cluj (15 decembrie).

Cum arată clasamentul din Liga 1, după primele 18 etape:

Reclamă
Reclamă

1. Farul Constanța 41p (18 meciuri)
2. CFR Cluj 34p (16 meciuri)
3. Rapid 33p (18 meciuri)
4. Universitatea Craiova 31p (17 meciuri)
5. FC Hermannstadt 27p (17 meciuri)
6. FCSB 26p (16 meciuri)

Ilie Poenaru a transmis un mesaj direct pentru Gigi Becali

Ilie Poenaru a avut un mesaj direct pentru Gigi Becali, în contextul în care Mihai Pintilii ezită să dea un răspuns ferm pentru a deveni antrenor principal la FCSB. De altfel, Poenaru susţine că au fost contacte după ce Nicolae Dică şi-a dat demisia de la echipă.

Ilie Poenaru anunţă că ar accepta o discuţie cu Gigi Becali şi spune că, dacă ar accepta să vină la FCSB, ştie ce îl aşteaptă.

Reclamă

După plecarea lui Dică a fost acest contact. A fost un simplu telefon și nimic mai mult. O simplă discuție de câteva minute. De atunci nu. 

Sunt pregătit pentru orice. În toată această perioadă, de la etapă la etapă, prin anii care trec, și pe la echipele pe care am trecut, m-am maturizat. M-am lovit de foarte multe lucruri. Astea sunt benefice pentru noi dacă știm să le gestionăm. Chiar și perioada UTA, eu nu o consider un eșec, o consider o experiență foarte bună. Și de aceea spun că de la an la an m-am maturizat și gestionez și văd altfel lucrurile. Sunt pregătit pentru orice. Nu neapărat pentru FCSB, sunt pregătit pentru orice. 

Accept o discuție. În mare cam știm despre ce este vorba. Știm cu toții ce-și dorește domnul Becali. Domnul Becali își dorește o echipă care să joace un fotbal bun și care să se bată pentru campionat. Deocamdată pentru accederea în playoff, pe urmă pentru campionat. Pentru că nu au renunțat. Au și lotul competitiv pentru așa ceva. E un lot de jucători care te obligă să faci aceste lucruri. Dar până acolo mai este drum lun și deocamdată nu are rost să vorbim”, a spus Ilie Poenaru la sport.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga finala Ligii Campionilor în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
15:10

Iranul şi-a confirmat participarea la Campionatul Mondial. Apelul făcut către organizatori: “Nu renunţăm”

14:57

“Merită respect”. Ionuţ Lupescu, reacţie dură despre noua siglă a lui Dinamo: “Cei 75 de ani de istorie nu mai contează”

14:40

LIVE VIDEORomânia – China 0-1 e ACUM în AntenaPLAY, în semifinalele la Campionatele Mondiale! Bernie Szocs intră la masă

14:35

Situaţie dezastruoasă pentru Mirel Rădoi în Turcia! Ce se întâmplă la Gaziantep

14:12

Lazio – Inter LIVE SCORE (19:00). Primul meci pentru echipa lui Cristi Chivu, după câştigarea titlului

13:54

Mexicanii fac orice pentru Campionatul Mondial 2026: anul şcolar se va închide cu 40 de zile mai devreme

1 “Cutremur” la Liga a 2-a! O echipă de play-off n-a primit dreptul să promoveze. Cine jubilează după anunț 2 VideoAu sărbătorit pe masă! Bucuria uriaşă a naţionalei României după succesul istoric de la Londra 3 FotoBruneta celebră şi-a făcut iubit, după ce soţul milionar, cu care are 3 copii, a înşelat-o! A luat şi o decizie radicală 4 FRF a amânat startul viitorului sezon de Liga 1! Decizia de urgenţă luată de forul condus de Răzvan Burleanu 5 VideoJurnal Antena Sport | Servește pentru marile victorii 6 Dramatism total! Andrei Raţiu şi Rayo au “salvat” Spania în minutul 90+4. Performanţa are impact asupra Champions League
Citește și