El este arbitrul delegat la FCSB – Farul. Oficialii Comisiei Centrale a Arbitrilor au făcut o delegare surprinzătoare pentru duelul dintre vicecampioana României și actuala campioană.
Duelul dintre FCSB și Farul Constanța este programat pe data de 5 februarie, de la ora 20:00. Derby-ul din etapa cu numărul 24 a sezonului de Liga 1, care se va juca pe Arena Națională, va fi în format LIVE TEXT pe AS.ro.
El este arbitrul delegat la FCSB – Farul. CCA l-a ales pe Horațiu Feșnic
Potrivit informațiilor oferite de orangesport.ro, Horațiu Feșnic va conduce brigada de arbitri care vor oficializa partida dintre FCSB și Farul Constanța. Acesta a arbitrat și duelul dintre Rapid și FCU Craiova, încheiat cu scorul de 4-3.
A arbitrat-o ultima dată pe FCSB în luna aprilie a anului 2023, în cadrul unui duel din Giulești, cu Rapid. La momentul respectiv, acesta a provocat un adevărat scandal, din cauza deciziilor luate din timpul meciului.
Atunci, acesta a provocat o reacție dură din partea lui Gigi Becali, care anunța faptul că se va retrage din fotbal, din cauză că este victima arbitrajului.
„Din cauza lui Feşnic am făcut 16 tensiune. I-am dat şi lui mesaj, că i-am luat telefonul (n.r. – numărul de telefon). Dimineaţă la 7 cu el în cap, că mă sculam cu rugăciunea eu. De unde? M-am sculat cu Feşnic în cap.
I-am dat mesaj şi lui Feşnic (n.r. – dă de înţeles că nu i-a răspuns, dar îşi imaginează discuţia) <<Nea Gigi, iartă-mă, am greşit>>. Ştii ce îi spunem? <<Bine, tată, ţi-ai cerut iertare, înseamnă că chiar ai greşit>>. Cum să primeşti atâtea mesaje şi (n.r. – să nu răspunzi)… Nimic! Bă, după ce distrugi oameni, iartă-mă să nu zici? Şi gata ai scăpat, de mine ai scăpat! Iartă-mă şi gata, mă, Feşnic ai scăpat, că ţi-ai cerut iertare.
Nici măcar asta! Nimic. Îţi dai seama? Va pierde de 30 de ori mai mult faţă de ce a făcut (n.r. – la Rapid – FCSB). Nu pot spune că e corupţie sau bani, că nu ştiu ce e, dar va avea de pierdut de 30 de ori mai mult”, spunea Gigi Becali, după meciul respectiv.
