Închide meniul
EXCLUSIV

Elias Charalambous, “secundul” lui Mihai Pintilii, la antrenamentele de la FSCB

Antena Sport Publicat: 3 aprilie 2023, 14:03

Comentarii
Elias Charalambous, secundul lui Mihai Pintilii, la antrenamentele de la FSCB

Elias Charalambous şi Mihai Stoica, înainte de o conferinţă de presă / Antena Sport

Elias Charalambous poate fi considerat secundul lui Mihai Pintilii, cel puţin la antrenamentele de la FCSB. Chiar dacă a anunţat că se va ocupa de tot la echipa vicecampioană, din informaţiile Antena Sport, situaţia nu stă chiar aşa.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Astfel, la primele şedinte de pregătire de la baza din Berceni, cipriotul de 42 de ani s-a comportat mai degrabă ca un secund, antrenamentul fiind susţinut de Mihai Pintilii.

Elias Charalambous, “secundul” lui Mihai Pintilii, la antrenamentele de la FSCB

Devine din start clar că fostul jucător de la Vaslui va fi doar un paravan pentru “Pinti”, pentru ca FCSB să scape de problemele legate de lipsa antrenorului cu licenţă PRO. Acesta este şi motivul pentru care cipriotul a fost criticat de mai mulţi oameni de fotbal de la noi.

„Mă faci să râd. Ce povestește aici… E clar că a venit pentru Școala de Antrenori și pentru Burchel au plecat pe drumul ăsta: ‘El face, el drege, el o să facă’. Sigur, nu face nimic. Dacă el crede că face, e o mare problemă. Nu face nimic!

Eu vorbesc de ce spune el, că el face schimbări, că el face echipa. Dacă Gigi a declarat că el face, cum vine Charalambous să ne spună că el face?. Discursul ăsta nu e pentru noi. Nu ai cum să spui nouă așa ceva! Îl spui pentru cineva… ‘Domnule, eu sunt de azi înainte, eu fac’. Nu se poate așa ceva!”, a declarat Basarab Panduru, pentru orangesport.ro.

Reclamă
Reclamă

Elias Charalambous: „Eu iau toate deciziile!

Totuşi, Charalambous a ţinut să uimească pe toată lumea la prima lui conferinţă ca antrenor la FCSB. El a dezvăluit că va face totul la noua echipă şi că negocierile cu Gigi Becali au durat doar 10 minute.

„L-am întâlnit pe domnul Becali o dată, timp de 10 minute. Asta a fost tot. Nu m-a sunat. Nu a venit la antrenament. El lasă antrenorul să-și facă treaba. Am cunoscut o persoană foarte bună și sunt recunoscător pentru asta.

Este un nume mare în România, ajută mulți oameni. Nu are rost să vorbim despre acest lucru, ci despre fotbal. Ce mi-a zis domnul Becali? Că este fericit să mă aibă în club, să îmi fac treaba și mi-a urat să câștig campionatul. Asta trebuie să facem. Ar fi foarte fericit dacă am câștiga campionatul.

Reclamă

A fost primul lucru pe care l-am lămurit cu clubul. Trebuie să am toată responsabilitatea și să iau toate deciziile. Dacă nu s-ar fi putut, nu aș fi fost aici și nu v-aș fi vorbit din această poziție. Vreau să fie clar din prima zi că îmi doresc să vorbesc despre fotbal, nu despre altceva”, a spus Charalambous.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine câștigă Marele Premiu al Australiei, prima cursă din noul sezon de F1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
11:56
Cum comentaţi “Burleanu l-a băgat pe Gică Popescu în puşcărie”? Răspunsul dat de preşedintele FRF
11:51
Lindsey Vonn şi-a reluat antrenamentele, după ce a fost operată de patru ori: “Încă muncesc din greu”
11:19
Finala Cupei Mondiale cu deznodământ neașteptat: 200.000 de fani în tribune și o dramă națională
11:15
Adrian Mutu a numit titularul incontestabil de la naţională, în barajul cu Turcia: “Cu el va începe nea Mircea”
10:33
Anunţ despre viitorul lui Daniel Pancu la CFR Cluj: “Sunt multe probleme. Aşteptăm patronul”
10:18
“Cine e adevăratul Chivu?” Antrenorul român, comparat cu un nume legendar în Italia
1 Gigi Becali transferă “patru titulari”! A făcut primul “11” la FCSB, iar Târnovanu se întoarce în echipa de start! 2 Virgil Ghiţă, transfer de 3 milioane de euro! Lovitura totală dată de român. Ce salariu va avea 3 Fiul lui Ion Ţiriac s-a întors din Dubai, dar nu singur. Lângă cine a fost surprins în avion 4 Atacant surpriză convocat de Mircea Lucescu la naţionala României. A marcat cu AC Milan şi Fiorentina 5 FotoMarius Constantin sparge lemne în tricoul Universităţii Craiova. Imaginile postate de soţia mai tânără cu 15 ani 6 FotoCelebra milionară nu a avut milă de românii care au cerut bani de bilete de la stat după ce au revenit din zona de război
Citește și