Închide meniul

Fanii lui FC U Craiova s-au bătut cu jandarmii înaintea meciului cu Rapid. Bannere ironice ale rapidiștilor FOTO

Alexandru Ivan Publicat: 9 mai 2022, 21:10

Comentarii
Fanii lui FC U Craiova s-au bătut cu jandarmii înaintea meciului cu Rapid. Bannere ironice ale rapidiștilor FOTO

Suporterii lui FC U Craiova 1948, la meciul cu Rapid, pe stadionul Giulești / captură as.ro

Fanii lui FC U Craiova s-au bătut cu jandarmii înaintea meciului cu Rapid, din etapa a opta din play-out-ul Ligii 1. Oltenii au încins atmosfera și în peluză. Fanii rapidiști le-au răspuns printr-un banner ironic.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Update 21.45: Jandarmii au pătruns în sectorul în care se află fanii lui FC U Craiova 1948, pentru a calma spirtiele. Oltenii au aruncat cu torțe în fanii Rapidului.

Sursa: AS.ro

Știrea inițială

Aproximativ 400 de fani olteni au făcut deplasarea în Giulești. Ultrașii echipei lui Adrian Mititelu le-au dat bătăi de cap forțelor de ordine.

Fanii lui FC U Craiova s-au bătut cu jandarmii înaintea meciului cu Rapid

La intrarea în stadion, suporterii lui FC U Craiova s-a luat la bătaie cu forțele de ordine.

Reclamă
Reclamă
Captură as.ro
Sursa: captură as.ro

Oltenii nu s-au liniștit nici după ce au pătruns pe noua arenă a Rapidului. Fanii echipei lui Adrian Mititelu au aprins torțe și petarde.

Sursa: AS.ro

La rândul lor, fanii Rapidiși i-au ironizat pe adversari prin mai multe bannere. Giuleștenii au făcut aluzie la disputa de identitate dintre FC U Craiova 1948 și Universitatea Craiova.

“V-ați împărțit în două, dar, aparent, ADN-ul de țăran rămâne la toți prezent”, a fost un banner afișat de suporterii echipei lui Adrian Mutu. “Ultrasul oltean se apală doar la lighean”, a fost un alt banner al rapidiștilor.

Reclamă
Sursa: AS.ro
Suporterii lui FC U Craiova 1948, la meciul cu Rapid, pe stadionul Giulești
FC U Craiova e neînvinsă în fața Rapidului, în acest sezon
Sursa: AS.ro

Adrian Mutu, anunţ înainte de Rapid – FC U Craiova 1948

Pentru Adrian Mutu e un meci special. ”Briliantul” a început sezonul pe banca lui FC U Craiova 1948, iar acum îl va încheia la Rapid. Giuleștenii nu au reușit să îi învingă pe olteni, nici în Liga 2 (3 meciuri), dar nici în sezonul regulat al Ligii 1.

Adrian Mutu a anunţat că partida cu fosta sa formaţie este importantă pentru că giuleştenii au posibilitatea să câştige play-out-ul.

“Un meci care ne dă posibilitatea să câştigăm play-out-ul, ceea ce este important pentru noi. Întâlnim o echipă care traversează o perioadă bună, care a fost “oaia neagră” a Rapidului în ultimul timp, iar mâine noi vrem să schimbăm acest lucru. Suntem conştienţi că trebuie să alergăm mult, trebuie să luptăm şi asta vom face. 

Atât noi, cât şi suporterii noştri aşteptăm acest meci cu mare entuziasm şi cu multă concentrare. Nu este un meci ca toate celelalte, pentru că am antrenat acolo. Dar nu mă gândesc la asta, ci la faptul că ne dă posibilitatea de a câştiga play-out-ul. Va fi un meci greu”, a spus Mutu.

FCSB a refuzat să joace pe stadionul Giulești

FCSB nu vrea să joace meciul cu FC Voluntari, din etapa a 9-a din play-off, pe stadionul Giulești, potrivit gsp.ro. Clubul ilfovean a făcut anunțul respectiv în cursul zilei de joi, dar „roș-albaștrii” le-au transmis celor de la LPF că nu vor să dispute partida pe arena Rapidului.

Conform regulamentului, schimbarea terenului de joc se poate realiza numai cu acordul ambelor echipe. Iar cum FCSB și-a exprimat refuzul categoric, FC Voluntari va fi nevoită acum să caute un alt stadion pentru a disputa meciul de pe 14 mai.

„FC Voluntari anunță că ,din cauza modernizării suprafeței de joc a arenei „Anghel Iordănescu”, partida cu FCSB,din cadrul etapei a 9-a a play-off-ului Ligii 1 la fotbal ,se va disputa pe stadionul Giulești din Capitală.”, a anunțat, joi, FC Voluntari.

În cele din urmă, FC Voluntari a anunțat că meciul va avea loc pe Arena Națională.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:30
VIDEOSporting – AFS 6-0! Spectacol total în Liga Portugal. Suarez, Araujo şi Catamo, autorii unor duble
0:23
Arsenal, victorie dramatică! S-a impus în minutul 90+5, după două autogoluri marcate de Wolverhampton
0:09
Jucătorul dorit de Gigi Becali la FCSB a făcut anunţul după Rapid – Oţelul 0-2: “Vreau să lupt pentru trofee”
23:29 13 dec.
”Călăul” Rapidului, declarația serii după ce a marcat un eurogol: „M-aș bucura să vină și Moș Crăciun”
23:19 13 dec.
Costel Gâlcă a făcut praf arbitrajul după Rapid – Oţelul 0-2: Nu ştiu când o să primim penalty! De ce mai avem VAR?”
23:03 13 dec.
Laszlo Balint, în al nouălea cer după victoria din Giulești: „Faptul că am jucat la un asemenea nivel, este ceva”
1 Dinamo, transfer de titlu în Liga 1! Vârful de două milioane de euro dorit de „câini” 2 Florin Gardoș, revenire de senzație în fotbalul românesc! Fostul jucător de la FCSB a semnat 3 Gigi Becali îl vrea la FCSB, dar Giovanni Becali îl propune la Dinamo: “Ar fi perfect” 4 Au bătut palma! Primul transfer al iernii la Real Madrid 5 Daniel Pancu a cerut primul transfer al iernii la CFR Cluj! Este brazilian și a impresionat în Liga 1 6 Nota primită de Ianis Hagi în Kayserispor – Alanyaspor! Internaţionalul român a jucat 71 de minute
Citește și