Închide meniul

Farul l-a prezentat oficial pe Lucas Pellegrini

Alex Ioniță Publicat: 13 iunie 2025, 16:51

Comentarii
Farul l-a prezentat oficial pe Lucas Pellegrini

FOTO: Facebook Farul.

În decursul zilei de 13 iunie, Farul Constanța a anunțat transferul lui Lucas Pellegrini. Fundașul, care a jucat ultima dată pentru AS Nancy, se va alăturia astfel lotului condus de Ianis Zicu.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În vârstă de 25 de ani, Lucas Pellegrini este cotat la suma de 150.000 de euro, potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt. Acesta a semnat un contract valabil pe două sezoane cu echipa de la malul mării. În cariera sa, jucătorul a adunat peste 100 de meciuri în ligile inferioare din Franța, Ligue 2 și campionatele naționale, echivalete ale ligilor 2. 3, 4 și 5.

Lucas Pellegrini, la Farul

“Începând de astăzi, fundașul Lucas Pellegrini este noul jucător al Farului, după ce a semnat un contract valabil pentru următorii 2 ani.

Născut pe 17 aprilie 2000, la Ajaccio (Franța), Lucas Pellegrini (1.88m) evoluează pe postul de fundaș central, iar în ultimii trei ani a fost componentul formației AS Nancy. În carieră a mai jucat pentru Union Titus Petange (Luxemburg), Bastia și Le Puy Foot (ambele Franța).

Bun venit și mult succes în tricoul Farului, Lucas!”, a fost anunțul făcut de oficialii de la Farul Constanța.

Reclamă
Reclamă

În cadrul prezentării, reprezentanții echipei din Constanța au publicat și un interviu cu Lucas Pellegrini. Fundașul de 1,90m s-a declarat fericit de faptul că a semnat cu Farul și a spus că fotbalul românesc este „la un nivel bun”.

”Sunt foarte fericit să fiu aici. Am venit la Farul deoarece este un club istoric, cu un conducător istoric. Este o provocare, este pentru a doua oară când plec din Franța, dar este pentru prima dată când plec atât de departe de țara mea.

Îmi doresc să am un sezon bun. Voi face tot posibilul ca alături de coechipierii mei să câștigăm toate meciurile. Cred că vom avea un sezon bun și nu sunt îngrijorat.

Reclamă

Știu că fotbalul românesc este la un nivel bun, știu că reprezintă un lucru important în țară. Am câțiva prieteni care au evoluat în campionatul românesc și mi-au dat un feedback bun”, a declarat Pellegrini.

Lucas Pellegrini este al 3-lea jucător transferat de Farul Constanța, în această perioadă de mercato. Sub comanda lui Ianis Zicu au mai ajuns Jakub Vojtus, de la Unirea Slobozia și Robert Sălceanu, de la Gloria Buzău.

Ianis Hagi a analizat plecarea tatălui său de la Farul

Gică Hagi a luat în urmă cu aproximativ o săptămâna decizia de a nu mai continua pe banca tehnică a Farului şi de a rămâne doar în Consiliul de Administraţie al clubului. Alegerea făcută de “regele” fotbalului românesc a fost ulterior analizată chiar de fiul său.

Ianis Hagi a oferit câteva declaraţii pentru presă la evenimentul de lansare al clinicii deţinute printre alte persoane de Răzvan Marin şi soţia sa. Jucătorul de 26 de ani a vorbit de asemenea şi despre presiunea pe care o pune Mircea Lucescu pe echipa naţională.

Fostul jucător de la Rangers îşi doreşte ca tatăl său să iasă din zona administrativă a fotbalului şi să se axeze doar pe antrenorat. Ianis a spus de asemenea că a repetat în multe rânduri că “regele” este atras de partea mai degrabă tehnică a sportului, nu de cea financiară şi birocratică.

“Mi-aş dori ca tata să fie fericit, asta stă în meserie, în familie. Acum are mai mult timp pentru noi. Lui îi place antrenoratul, nu partea administrativă, de a fi acţionar. Aşa cum a spus-o de atâtea ori. Sper să-şi găsească echipa potrivită, să antreneze şi atât, nu şi partea administrativă. Să aibă şi el timp pentru familie”.

Locul de antrenor pe care l-a ocupat Hagi la Farul a fost ocupat de Ianis Zicu, venit de la Metaloglobus după promovarea în Liga 1 alături de formaţia bucureşteană.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Vom elimina Turcia la barajul pentru World Cup 2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
18:46
Bayern Munchen, revenire spectaculoasă! A câștigat cu scor de tenis după ce a avut emoții în primele 17 minute
18:41
Genoa a condus de două ori, dar a făcut doar egal la Cagliari. Ce s-a întâmplat cu Nicolae Stanciu
18:25
Un nou scandal uriaș în Spania! Șeful La Liga riscă să fie demis, după plângerea Barcelonei: “Foarte grav”
18:24
Massimiliano Allegri, în gardă înaintea confruntării cu Cristi Chivu: „Victoria îți schimbă starea de spirit”
18:06
Campioana surpriză din Europa? Nou-promovata care și-a demis antrenorul pentru că nu punea muzică în autocar
17:47
Cristi Chivu, laude la adresa rivalului, înaintea derby-ului cu Milan: „Știe să fie pragmatic”
1 Afacerea în care Adrian Mutu a investit 1.5 milioane de euro. S-a asociat cu un greu din lumea business-ului românesc 2 Antrenorul care a făcut istorie cu Liverpool îl vrea pe Ianis Hagi. Ofertă de top pentru căpitanul naţionalei 3 Ce lovitură! Andrei Rațiu a semnat până în 2030 4 Control antidoping după FC Argeș – Universitatea Craiova 1-2! Ce jucători au fost testați 5 Jucătorul de la Universitatea Craiova pe care Meme Stoica a pus ochii: “Foarte, foarte bun!” 6 Nicușor Bancu nu s-a ferit de cuvinte, după victoria cu FC Argeș: „Contează antrenorul, plecasem cu Rădoi”
Citește și