FCSB – CFR Cluj în Ghencea | Elias Charalambous, încrezător înainte de derby. Tehnicianul celor de la FCSB a declarat că nu îi este frică de fosta campioană a României, înaintea partidei din etapa a 4-a a Ligii 1.
Oficialii celor de la FCSB au organizat conferința de presă premergătoare partidei cu CFR Cluj, care marchează revenirea „roș-albaștrilor” pe stadionul din Ghencea, după o pauză de 8 ani. Vicecampioana a jucat ultima partidă pe vechea arenă din Ghencea în 2015, împotriva celor de la Viitorul. Echipa patronată de Gigi Becali s-a impus atunci cu scorul de 4-1.
FCSB – CFR Cluj în Ghencea | Elias Charalambous, încrezător înainte de derby. Ce a spus antrenorul despre fanii „roș-albaștrilor”
Elias Charalambous a vorbit despre partida cu CFR Cluj, care se va juca duminică pe stadionul Ghencea. Antrenorul celor de la FCSB a declarat că se așteaptă la un meci greu împotriva fostei campioane a României, dar și că este încrezător în abilitățile jucătorilor pe care îi are la dispoziție. De asemenea, acesta a menționat că nu îi este frică de formația din Gruia, dar a vorbit și despre atmosfera de pe stadion, care se anunță a fi una incendiară.
„Suntem în faţa unui meci dificil, cu o echipă bună care şi-a schimbat în acest sezon antrenorul şi stilul de joc. Fotbaliştii mei sunt pregătiţi şi concentraţi. Venim după ce am obţinut rezultate bune. Ştim că vom avea de suferit, jucăm cu o echipă foarte bună, dar va conta ceea ce vom face pe teren. Sunt trei puncte importante pentru noi.
Am spus-o de multe ori, pentru toată lumea este important să jucăm pe stadioane pline. Mai ales când vine vorba de fanii noştri. Stadionul va fi neîncăpător, ne place să jucăm într-o astfel de atmosferă. Jucătorii sunt motivaţi! Abia aşteaptă şi ne bucurăm că vom juca în Ghencea, cu un asemenea public în spate.
Este un derby, vom juca împotriva unei echipe foarte bune. Am urmărit toate meciurile, au jucat în Conference League cu o echipă bună. Au un lot bun, dar cred că noi avem cei mai buni jucători din Liga 1. Contează ce vom face noi!
Nu ne este frică, singurul lucru pe care mi-l doresc este ca jucătorii noştri să joace fotbalul pe care îl ştiu. Nu îmi este frică de CFR Cluj!”, a spus tehnicianul celor de la FCSB, la conferința de presă.
Partida dintre FCSB și CFR Cluj contează pentru etapa a 4-a din Liga 1. Meciul are loc duminică, de la ora 21:30 și va putea fi urmărit în format livetext pe As.ro.