FCSB – Hermannstadt 3-0. Darius Olaru şi Coman au făcut show. Echipa lui Charalambous termină anul pe primul loc

Dan Roșu Publicat: 16 decembrie 2023, 21:50

Poli Iaşi - FCSB 1-3

Jucătorii FCSB-ului, în timpul unui meci/ Profimedia

FCSB – Hermannstadt 3-0. Darius Olaru, cu o „dublă”, şi Florinel Coman au marcat golurile victoriei cu trupa lui Măldărăşanu.

FCSB va termina anul pe primul loc, după victoria la scor de neprezentare cu Hermannstadt. Bucureştenii au controlat prima repriză a meciului de pe Arena Naţională, chiar dacă Jipa l-a pus la încercare pe Târnovanu încă din minutul 3. Portarul sibienilor, Căbuz, a scos excelent şutul lui Florinel Coman, din minutul 13, dar nu a mai putut face nimic la voleul sub bară a lui Darius Olaru, care a deschis scorul în minutul 22, din pasa lui Alexandru Băluţă.

Tot Olaru a înscris şi al doilea gol pentru gazde, în minutul 45. Florinel Coman a făcut 3-0 în minutul 58, iar arbitrul Chivulete a acordat un penalti pentru FCSB în minutul 85, însă decizia a fost anulată după intervenţia VAR şi meciul s-a terminat cu victoria bucureştenilor, 3-0.

FCSB este lider în Superligă, cu 41 de puncte, iar Hermannstadt are 28 de puncte şi se află pe locul 7 în clasament.

FCSB – Hermannstadt 3-0

Min. 90+4: FINAL DE MECI! FCSB câştigă clar şi termină anul pe primul loc în clasamentul Ligii 1.

Min. 57: FCSB – Hermannstadt 3-0. Florinel Coman a marcat cu un şut pe jos din 8 metri.

Min. 45: FCSB – Hermannstadt 2-0. Darius Olaru a reuşit „dubla”, cu un şut impecabil la colţul lung.

Min. 22: FCSB – Hermannstadt 1-0. Darius Olaru a marcat cu un voleu superb. Băluţă, pasă decisivă.

Min. 3: Ocazie Hermanstadt! Jipa a primit mingea în careu, dar şutul violent al acestuia a fost respins de Tânovanu.

Min. 1: A început partida!

FCSB – Hermannstadt – echipele de start

FCSB: Târnovanu – Crețu, Ngezana, Dawa, Radunovic – Lixandru, Șut, Olaru – Băluță, Oct. Popescu, Fl. Coman

Rezerve: Vlad, Haruț. Pandele, Ov. Popescu, Ganea, Pantea, Rotariu, Radaslavescu, Djokovc

Antrenor: Elias Charalambous

Hermannstadt: Căbuz – Butean, Găman, Stoica, Oroian – Balaure, Murgia, Mino, Jipa – G. Iancu, Valente

Rezerve: Muțiu, Etiene, Bejan, Antoche, Petre, Bărbuț, Bucuroiu, Neguț, Biceanu

Antrenor: Marius Măldărășanu

FCSB – Hermannstadt LIVE TEXT

Gigi Becali a rezolvat transferul lui Baba Alhassan şi, chiar dacă nu are probleme medicale, jucătorul nu va evolua în meciul contra viitoare sale echipe, nefiind oprit în lotul lui Marius Măldărăşanu.

Fostul rapidist nu se poate baza nici pe Daniel Paraschiv, jucător accidentat în duelul cu Universitatea Craiova, când a suferit o întindere.

Elias Charalambous, semnal de alarmă după primele două transferuri ale iernii

Elias Charalambous a tras un semnal de alarmă după primele două transferuri ale iernii făcute de Gigi Becali la FCSB. Antrenorul roş-albaştrilor a vorbit despre Baba Alhassan (23 de ani) şi Luis Phelipe (23 de ani) care au semnat deja cu liderul Ligii 1.

Prezent la conferinţa de presă premergătoare meciului cu Hermannstadt, Charalambous a recunoscut că abia aşteaptă să îi aibă în lot pe cei doi jucători. Totuşi, i-a avertizat că vor avea mult de muncă pentru a fi titulari la FCSB.

”O să îl avem în echipă (n.r. pe Baba Alhassan), trebuie să vină și să ne arate ce am văzut până acum la el. Trebuie să lupte pentru locul lui așa cum fac și ceilalți jucători din echipă.

Este un jucător care știe fotbal, este foarte puternic și acoperă foarte bine mijlocul datorită vitezei sale. Cred că ne trebuie acest tip de jucător și cred că ne va ajuta.

Pe Phelipe l-am văzut, este diferit de Alhassan. Este tehnic și poate juca în toate pozițiile din față. Va veni aici și va trebui să se lupte pentru locul său”, a declarat Elias Charalambous.

FCSB – Hermannstadt | Echipele probabile

26
23:50
VIDEOQPR – Leeds 4-0, în AntenaPLAY. Meci de coşmar pentru Leeds, în Championship! Cum arată lupta pentru promovarea în Premier League
26
23:28
„E un mercenar” Ioan Andone a răbufnit după ce „câinii” au rămas pe loc de retrogradare! Verdictul pe care l-a dat despre Kopic!
26
23:20
UPDATELiverpool l-a ales pe înlocuitorul lui Jurgen Klopp! Arne Slot, noul manager de pe Anfield: „S-a ajuns la acord!”
26
23:12
„Avem destul timp” Zeljko Kopic, declaraţie surprinzătoare după ce Dinamo a pierdut şansa de a fi la mâna ei pentru salvare!
26
23:01
Foto„Iar ne retrogradaţi? Vă rupem picioarele!” Fanii lui Dinamo au făcut un scandal monstru! I-au cerut demisia lui Kopic: „Pleacă!”
26
23:00
„Greşeli incredibile” Mircea Lucescu a văzut meciul Dinamo – FC Voluntari 1-1 şi a spus ce crede despre retrogradare!
26
22:40
Câţi fani iau cu asalt Arena Naţională, la FCSB – Farul. Mihai Stoica, mesaj războinic: „Un punct CA SĂ PUNEM PUNCT!”
26
22:32
„Suntem blestemaţi!” Jucătorul lui Dinamo s-a prăbuşit emoţional după remiza cu Voluntari şi a spus ce urmează pentru „câini”!
26
22:11
„V-a făcut Rapid o ofertă?” Dani Coman, anunţ ferm despre şansele de a-l înlocui pe Daniel Niculae la Rapid
26
22:05
Faze controversate în Dinamo – FC Voluntari! Radu Petrescu a dictat un penalty pentru „câini”, apoi a întors decizia!