Gheorghe Mustață a făcut apel la calm, inainte de FCSB – Dinamo: „Nu trebuie să ne fie frică”

De Alex Ioniță
Publicat: 19.07.2023, 11:12

Gheorghe Mustață a făcut apel la calm, inainte de FCSB - Dinamo

Gheorghe Mustață a făcut apel la calm, inainte de FCSB - Dinamo

Gheorghe Mustaţă este liderul fanilor de la FCSB / Hepta

Gheorghe Mustață a făcut apel la calm, inainte de FCSB – Dinamo. Liderul suporterilor echipei „roș-albastre” a vorbit despre organizarea derby-ului, care s-ar putea juca pe stadionul Ghencea.

Reclamă

FCSB a jucat ultimul meci în Ghencea pe 22 martie 2015. Echipa lui Gigi Becali a jucat atunci împotriva celor de la Viitorul, într-un meci în care echipa pregătită la vremea respectivă de Costel Gâlcă s-a impus cu 4-1. Pentru FCSB au marcat atunci Cristi Tănase de două ori, Raul Rusescu şi George Ţucudean.

Reclamă

Gheorghe Mustață a făcut apel la calm, inainte de FCSB – Dinamo. Cum vor fi evitate incidentele cu suporterii CSA Steaua

Liderul Peluzei Nord a celor de la FCSB a menționat că va lua o serie de măsuri, în cazul în care derby-ul cu Dinamo se va juca pe stadionul din Ghencea, pentru a evita posibile conflicte cu fanii de la CSA Steaua. Acesta a declarat că nu se teme de cei de la Peluza Sud Steaua și că le va bloca accesul pe stadion.

„Stadionul va fi plin cu siguranță pentru că sunt cerințe foarte mari. La peluză voi cere conducerii sa nu pună niciun bilet la vânzare pentru că noi suntem în foarte mari discuții cu lumea din țară, care vor la meci și vor la noi în peluză. Peluza înseamnă vreo 6-7 mii. Cred că vor rămâne și oameni afară.

Dacă ajung cu ei la o înțelegere, le dau toată peluza din partea de sud. Dacă ajungem la o înțelgere, le dau toată peluză. Să fie și la retur același lucru. Nu vreau să pățim cum am pățit cu Rapid.

Eu fac apel la suporteri să vină la stadion. Nu suntem în Zimbabwe, nu suntem în Congo. Nu trebuie să ne fie frică. Eu fac un apel la calm la toată lumea. Toată lumea să vină la stadion în liniște, fiecare să meargă liniștit acasă. Cine vrea să facă anumite lucruri este răspunzător.

Eu am avut și o ședință împreună cu liderii și am stabilit clar ce avem de făcut. Vom merge în liniște la stadion, vom merge să ne încurajăm echipa, nu vrem să facem incidente.

(n.r. – veți striga împotriva CSA sau a Peluzei Sud?) Nu e meciul la care să strig eu contra CSA. Noi încurajăm echipa și vrem să câștigăm meciul”, a spus Gheorghe Mustață, potrivit fanatik.ro.

După partida cu Dinamo, FCSB își va începe aventura europeană în Bulgaria, împotriva celor de la CSKA 1948 Sofia. Meciul CSKA 1948 Sofia – FCSB, din turul 2 preliminar al Conference League, va putea fi urmărit miercuri, pe 26 iulie, de la ora 20:30, în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY.

Gigi Becali nu merge la FCSB – Dinamo nici dacă se joacă pe Ghencea. Patronul a explicat motivul

Patronul celor de la FCSB a explicat motivul pentru care nu va asista la derby-ul cu Dinamo, chiar dacă acesta s-ar juca pe stadionul „Steaua”. Gigi Becali a declarat că nu dorește să îi incite pe fanii lui CSA Steaua, iar astfel a ales să nu fie prezent la meci.

„Eu am avut două sentimente, altfel mergeam. M-a enervat ceva pe Facebook. Îi e frică leului de pădure vreodată? Dacă vor cu legea, cu legea, dacă nu, cu bătaia! Să se aplice legea! Și dacă nu-ți place ce lege aplic eu…

M-am hotarat, ca să nu îi mai incit, să nu merg deloc! Îmi fac eu ambiția cu ei? Când eram tânăr, mă duceam în mijlocul lor! Acum nu mai am chef”, a spus Gigi Becali, pentru digisport.ro.

Reclamă
Recomandări

Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Citește și:
11:04

„Ofensă la adresa fotbalului!” Cristi Balaj a răbufnit după FCSB – CFR Cluj 3-2: „Așa să îi ajute Dumnezeu”

10:56

Mihai Stoica, uimit de un jucător de la FCSB! Mesajul postat după FCSB – CFR 3-2

10:33

VIDEOOttawa Senators – Toronto Maple Laafs 2-6! Mitch Marner, 3 puncte în primul meci al seriei

10:29

Decizia luată de Red Bull după penalizarea cu 5 secunde a lui Max Verstappen, la Marele Premiu al Arabiei Saudite

10:06

Saint Etienne – Lyon, întrerupt 45 de minute. Un arbitru a fost lovit în cap cu un obiect din tribună

9:55

FotoCisotti și Gheorghiță, probleme după victoria cu CFR Cluj! Cum au fost surprinși jucătorii FCSB-ului

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 2 „Nu pot să cred” Ianis Hagi i-a șocat pe scoțieni în Bilbao – Rangers 2-0: „De ce?”s 3 Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentuluis 4 OUT de la Sepsi! Decizia luată de Laszlo Dioszegi după a 5-a înfrângere la rând a covăsnenilors 5 Echipa din Liga 1 care vrea să-l transfere pe Marius Ştefănescu. Cât cere Gigi Becali în schimbul luis 6 „Cascadorii râsului!” Louis Munteanu nu s-a ferit de cuvinte după FCSB – CFR Cluj 3-2: „Pierdem în halul ăsta”s