Închide meniul

Hermannstadt – UTA 3-0. Victorie categorică pentru trupa lui Marius Măldărăşanu

Publicat: 26 aprilie 2025, 16:45 / Actualizat: 26 aprilie 2025, 19:05

Hermannstadt – UTA 3-0. Victorie categorică pentru trupa lui Marius Măldărăşanu

Marius Măldărăşanu, pe bancă, la un meci / Profimedia Images

Meciul Hermannstadt – UTA 3-0 a fost în format LIVE SCORE pe AS.ro. Trupa lui Marius Măldărăşanu a obţinut un succes categoric în etapa a şasea de play-off, la doar câteva zile după calificarea în finala Cupei României.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Cristian Neguţ, Sergiu Buş şi Ianis Stoica au marcat golurile victoriei celor de la Hermannstadt. Formaţia din Sibiu a urcat pe locul secund în play-out.

Hermannstadt – UTA 3-0

Final: Hermannstadt – UTA 3-0. Sibienii au urcat pe locul doi în play-out, la un punct de liderul Oţelul.

Min. 90+3: Hermannstadt – UTA 3-0. Ianis Stoica şi-a trecut şi el numele pe tabela de marcaj.

Min. 44: Hermannstadt – UTA 2-0. Buş a majorat diferenţa înainte de pauză.

Reclamă
Reclamă

Min. 33: Hermannstadt – UTA 1-0! Neguţ a deschis scorul pentru gazde.

Min. 1: A început partida.

Hermannstadt (5-3-2): Căbuz – Antwi, Căpușă, Ionuț Stoica, Bejan, Goncalves – R. Popescu, Ivanov, Kujabi – Buș, Neguț
Rezerve: Muțiu, Pop, Găman, Selimovic, Balaure, Biceanu, Murgia, Mihart, Oroian, Dragos Iancu, Ianis Stoica, Chițu
Antrenor: Marius Măldărășanu

Reclamă

UTA (4-1-4-1): Iliev – Dussaut, Conte, Benga, Trif – Hrezdac – Danciu, Van Durmen, Mpoku, Omondi – Costache
Rezerve: Gocea, Râpă, Matei, Tzioni, Effiong, Taroi, Olar, Poulolo, R. Cristea
Antrenor: Mircea Rednic

Stadion: „Municipal”
Arbitru: Horia Mladinovici / Asistenți: George Neacşu, Ionuț Neacșu
Arbitru VAR: Iulian Dima / Arbitru AVAR: Alexandru Vodă

Măldărăşanu traversează o perioadă excelentă la Hermannstadt. Echipa lui va juca cu trofeul pe masă cu CFR Cluj, în finala Cupei României. În campionat, Hermannstadt pare să fi scăpat de emoţiile retrogradării, în condiţiile în care, în acest moment, Hermannstadt are 5 puncte peste echipele aflate pe loc de baraj, Sepsi şi Botoşani. Sepsi a şi fost învinsă ieri, cu 3-0, acasă, de Oţelul.

Mai mult, Marius Măldărăşanu ar putea merge, din sezonul viitor, chiar la Rapid, echipa pe care a eliminat-o din Cupa României. Fanii giuleşteni i-au scandat numele după meciul Hermannstadt – Rapid 2-1, ce a consfinţit eliminarea formaţiei alb-vişinie din Cupa României şi calificarea echipei sibiene în ultimul act al competiţiei.

Marius Măldărăşanu, dorit de fanii de la Rapid

Marius Măldărăşanu e un fost idol al Giuleştiului. A jucat, timp de 10 ani, la Rapid. La finalul sezonului, îşi încheie contractul cu Hermannstadt şi pare mare favorit să îi ia locul lui Şumudică. După meciul cu Rapid, a mers și el la fanii giuleşteni care așteptau în afara stadionului și îl chemau la echipă. „Ce o vrea Dumnezeu”, le-a spus Măldărăşanu ultraşilor, apoi a făcut poze cu aceştia și a oferit autografe.

Pe undeva e normal să-mi scandeze numele (n.r: suporterii Rapidului), am jucat mulți ani acolo, mi-am rupt piciorul la Rapid, am câștigat trofee. Îmi pare rău pentru Șumi. Și eu am trăit-o, e dureros, chiar aș vrea să-l susțină până la capăt. A avut un aport, nu e ușor să iei o echipă pe parcurs.

Îmi doresc să câștig un trofeu. E meritată victoria noastră, zic eu, am controlat jocul. Am avut ocazii, am ajuns acolo, dar am ratat cu ușurință de multe ori. Mă bucur pentru Sergiu Buș, a avut ghinion de multe ori în acest sezon. Centrează banda dreaptă, înscrie banda stângă la primul gol, am făcut un efort mare.

Încercăm să analizăm fiecare adversar, fie că e Rapid, fie că e Buzău, cu tot respectul pentru ei. În astfel de meciuri, nu ai nevoie de altă motivație, de vreun bonus, în meciurile astea cu Rapid, CFR, FCSB. Au avut și motivație financiară, dar în plan secundar, pentru că aveau șansa de a juca un meci cu trofeul pe masă”, declara Marius Măldărăşanu, pentru digisport.ro, după Hermannstadt – Rapid 2-1.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Se va impune Dennis Politic la FCSB?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
17:06

S-a stabilit o nouă regulă în fotbal. Se va pune în aplicare de la meciurile României U21

16:55

A început „revoluția” la o echipă din Liga 1! 4 jucători, OUT într-o singură zi

16:40

România o poate ajuta pe San Marino să ajungă la barajul pentru World Cup 2026. Calculele calificării

16:32

Dinamo, mesaj direct pentru fani după transferul lui Dennis Politic la FCSB: “Suporterii contează”

16:23

Alexandru Musi a fost prezentat oficial la Dinamo, după plecarea de la FCSB. Pe ce perioadă a semnat cu “câinii”

16:22

Un fost jucător de la FCSB a semnat în Liga 1! Anunțul oficial: “Bine ai venit!”

1 Cum arată clasamentul în grupa noastră de calificare după România – Cipru 2-0 şi San Marino – Austria 0-4! 2 FotoRomânia – Cipru 2-0. A doua victorie a tricolorilor în preliminariile World Cup 2026! Tănase şi Man au marcat 3 EXCLUSIVLovitura pe care Dan Şucu i-o dă lui Gigi Becali. Bogdan Planic, la un pas de Rapid. Negocieri intense 4 UPDATEDennis Politic a semnat cu FCSB! 5 Mircea Lucescu a făcut praf arbitrajul după România – Cipru 2-0: “Catastrofal”! De ce l-a certat pe Moldovan 6 EXCLUSIVCe le-a transmis Mircea Lucescu jucătorilor după ce a făcut praf arbitrajul din România – Cipru 2-0
Citește și