Horațiu Moldovan, discurs asumat după Farul – Rapid 2-1: „Am făcut o greșeală foarte mare, nu vreau să-mi caut scuze!”

De Sebastian Cristian
Publicat: 11.03.2023, 22:48

Horațiu Moldovan a reacționat după ce a fost criticat în urma gafelor din Voluntari - Rapid 1-2

Horațiu Moldovan / Profimedia

Horațiu Moldovan a avut un discurs asumat după Farul – Rapid 2-1. Portarul giuleștenilor a făcut o greșeală colosală în repriza secundă, însă nu vrea să găsească scuze.

Grație acestei victorii, Farul a adunat 64 de puncte, fiind lider în Liga 1. De cealaltă parte, Rapid ocupă locul 5, cu 52 de puncte.

„A fost o atmosferă frumoasă, ne pare rău că suporterii noștri n-au avut acces, e puțin să dai doar 250 bilete la o asemenea galerie. Nu cred că meritam să pierdem această partidă. Am făcut o greșeală foarte mare, mi-o asum! Nu vreau să-mi caut scuze, a fost o gafă mare. Încă nu m-am uitat pe reluări, o să mă uit zilele următoare. Îmi pare rău că am făcut greșeala în acest meci, era important să câștigăm.

Sper să facem o figură frumoasă în play-off, iar în final să ne îndeplinim obiectivul, acela de a merge în cupele europene. Farul are o echipă foarte bună, are jucători cu calitate în față. Acest Mazilu este un jucător de care o să mai auzim în următorii ani. Domnul Hagi are acest talent de a scoate jucători foarte buni. Cred că va fi cel mai frumos play-off de când este acest sistem. Încă ne putem bate la titlu. Cu 2 victorii putem ajunge pe primul loc în play-off”, a declarat Horațiu Moldovan după meci, potrivit digisport.ro

„Știam că ne va aștepta un meci greu. A fost un meci de luptă, un meci frumos. Din păcate nu am putut câștiga acest meci, suntem supărați. Ne-au susținut peste 800 de suporteri în afara terenului. Nu am mai dat gol de mult și am vrut să-i răsplătesc încrederea lui mister, ducându-mă la dânsul.

Este o presiune foarte mare pe mine și sper să mă ridic la nivelul așteptărilor. Toate meciurile sunt echilibrate în play-off, suntem cele mai bune echipe din Liga 1”, a declarat și Antonio Sefer după meci.

Farul – Rapid 2-1. Gică Hagi, victorie în fața lui Adrian Mutu. Giuleștenii au fost trădați de Horațiu Moldovan

Meciul a început foarte bine pentru Rapid, în ciuda posesiei pe care a avut-o Farul. Astfel, în minutul 14, Antonio Sefer a deschis scorul cu un șut foarte bun.

Farul a preluat însă inițiativa autoritar din acel moment, iar egalarea a venit relativ repede. În minutul 21 Artean a restabilit egalitatea cu o lovitură de cap, după o centrare foarte bună a lui Borza.

Constănțenii au fost mai hotărâți și în repriza secundă. Adrian Mazilu a reușit în minutul 50 să îi aducă în avantaj pe „marinari” după o gafă uriașă a lui Horațiu Moldovan.

Giuleștenii au încercat să revină în meci, însă fără succes. Elevii lui Gică Hagi au reușit să conserve avantajul, iar victoria din această seară i-a dus la 12 puncte distanță de formația pregătită de Adrian Mutu. Cele două formații se vor întâlni și în play-off.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

8:55 Prima reacţie a lui Radu Drăguşin după evoluţia spectaculoasă din Tottenham – Manchester City 0-2 8:48 FotoCum a descoperit Florin Răducioiu că era înşelat! Cunoscutul milionar român care l-a ajutat: „Îi mulţumesc că mi-a deschis ochii” 8:22 Cum a fost supranumit Răzvan Lucescu de greci după ce a adus-o miraculos pe PAOK la un pas de un titlu istoric 8:14 FotoPe cine poate întâlni Corvinul Hunedoara în preliminariile Europa League! Un posibil adversar a „spulberat” FCSB! 7:42 Reacţia lui Mircea Lucescu după ce Corvinul a câştigat Cupa României: „Sunt mândru”! Pe cine a lăudat: „E mulţumită lui” 0:29 Florin Maxim a comparat-o pe Corvinul cu Real Madrid, după succesul istoric din Cupa României: „Aşa se câştigă!” 0:13 Dorinel Munteanu, la pământ după ce Oţelul a pierdut finala Cupei României: „Stau cam prost cu emoţiile!” 15
23:56
Ce a făcut Dorinel Munteanu, în timpul loviturilor de departajare din finala Cupei României! Gestul a fost surprins imediat
15
23:45
Corvinul merge în Europa League din Liga a 2-a! Oţelul va avea nevoie de două victorii pentru a juca în Europa!
15
23:32
Câţi bani a încasat Corvinul, după ce a câştigat Cupa României! Succes istoric pentru echipa din Liga a 2-a

5 zodii chinezești care au noroc în dragoste săptămâna aceasta. Vezi dacă te numeri printre ele

3 zodii ale căror relații se îmbunătățesc pe 15 mai 2024. Nativii care vor avea curajul să spună nu