Kyros Vassaras a dat verdictul în privinţa golului marcat de Petrolul cu FCSB în prelungiri! Cum a explicat decizia arbitrului

De Bogdan Stănescu
Publicat: 25.09.2024, 19:51

Kyros Vassaras, preşedintele CCA / Hepta

Kyros Vassaras a dat verdictul în privinţa golului marcat de Petrolul cu FCSB în prelungiri! În minutul 90+4 al partidei Alexandru Tudorie a înscris, aducându-i un punct Petrolului în deplasarea de la Bucureşti.

Gigi Becali a susţinut că Târnovanu a fost faultat, dar mai mulţi experţi în arbitraj, precum Ion Crăciunescu şi Marius Avram, l-au contrazis. Acum a venit reacţia preşedintelui Comisiei Centrale a Arbitrilor (CCA), Kyros Vassaras. El a susţinut că nu a fost fault şi a explicat pe larg faza.

”În ultimul minut al timpului adițional, mingea este respinsă din suprafața de pedeapsă de către apărătorul de la FCSB. Apărătorul are controlul deplin în efectuarea acestei acțiuni. Adversarul face o acțiune întârziată, dar nu este aproape de minge în momentul în care aceasta este respinsă, nu este contact sau presiune asupra adversarului.

O nouă fază de atac începe acum, iar mingea este trimisă spre careul advers. Portarul iese din suprafața de poartă și sare să joace mingea cu mâna chiar în fața capului adversarului. Atacantul nu comite nicio abatere în timp ce sare pentru a lovi mingea cu capul. Portarul lovește mingea cu pumnul și apoi are loc un contact fizic normal cu adversarul, ca de fiecare dată când doi jucători încearcă să joace mingea în aer având șanse egale. În timp ce portarul cade are loc un contact accidental și cu coechipierul său. Mingea atinge ușor capul atacantul și ajunge la coechipierul său, care înscrie un gol.

VAR este necesar pentru a revizui faza de atac care a dus direct la decizia de gol. VAR verifică incidentul și confirmă în mod corect că golul este valabil”, a transmis Kyros Vassaras, potrivit frf.ro.

Gigi Becali a susţinut că Ştefan Târnovanu a fost faultat la faza golului marcat de Tudorie

Gigi Becali a susţinut că centralul partidei, Rareş Vidican, ar fi trebuit să anuleze golul egalizator al Petrolului din meciul cu FCSB. FCSB – Petrolul s-a încheiat 1-1.

Becali a dezvăluit că a decis să le mărească salariile lui Ştefan Târnovanu şi Mihai Lixandru. Totuşi, Gigi Becali nu a înregistrat încă modificarea. El a explicat hotărârea prin faptul că vrea să îi ţină în priză pe cei doi. Becali i-a transmis direct lui Târnovanu să fie mai atent în poartă.

”(n.r. Târnovanu va rămâne în poartă?) Păi, ce are Târnovanu? E adevărat că a greșit. Trebuia să fie mai hotărât, dar a fost faultat și el.

Contractul lui Târnovanu e mărit, dar îl mai țin așa o săptămână sau două, ca să îl atenționez. Lui Târnovanu și lui Lixandru, o să le măresc contractele.

Ei să stea atenți. Târnovanu să fie mai atent în poartă, de asta îl mai țin puțin. Trebuie să fie mult mai concentrat pe viitor”, a declarat Gigi Becali pentru fanatik.ro.

Ştefan Târnovanu, care a devenit şi titularul postului de portar al naţionalei României în mandatul lui Mircea Lucescu, este cotat de către site-ul de specialitate transfermarkt.com la 3 milioane de euro. Becali vrea să îi găsească un înlocuitor lui Andrei Vlad, iar o posibilă variantă ar fi Lukas Zima, de la Petrolul.

Zima, da, am vorbit că ne trebuie un portar, că lui Vlad nu prea-i mai arde nici de antrenament. E posibil”, a declarat Gigi Becali, despre un posibil transfer al lui Zima la FCSB în iarnă.

• China Smash 2024 e exclusiv în AntenaPLAY, în perioada 26 septembrie - 6 octombrie
  • PAOK - Aris, meci din etapa a 6-a din Grecia, e exclusiv în AntenaPLAY, duminică, de la 20:30
  • Reuşeşte FCSB să o învingă şi pe PAOK în Europa League?

7:59

Florin Tănase, reacţie fabuloasă după FCSB – RFS 4-1: „Doar trei goluri am văzut, la unul eram pe jos”! Ce a spus de Gigi Becali

7:00

Andreea Dragoman, victorie dramatică la China Smash 2024, competiţie care e live în AntenaPLAY! Ioana Sîngeorzan joacă la 09:30

0:25

Daniel Bîrligea, în extaz după ce a marcat primul său gol la FCSB: „Asta am vrut să arăt!”. Cui a dedicat victoria

0:21

Darius Olaru, prima reacţie după „dubla” de vis din FCSB – RFS 4-1: „Era cel mai uşor meci!” Mesaj pentru Ştefănescu şi Bîrligea

0:09

„Un moment greu!” Vlad Chiricheş, dezvăluiri despre suferinţa prin care a trecut la FCSB. Cât l-au afectat criticile lui Becali

23:55 26 sept.

Cum arată clasamentul din grupa de Europa League, după prima etapă! FCSB, peste favoritele competiţiei

1 VIDEOCalificările din Marele Premiu din Singapore au fost în direct pe Antena 3 CNN și AntenaPLAY! Lando Norris, pole-positions 2 FotoFiul lui Ion Ţiriac a împlinit 48 de ani şi a primit o declaraţie de dragoste de la Sorana Cîrstea. Imagine rară: „Favoritul!”s 3 FotoIubita lui Ionuţ Radu s-a dezbrăcat de inhibiţii! Francesca Cuccuru a avut o apariţie răvăşitoare: „Ilegal de frumoasă!”s 4 FotoRonnie O’Sullivan s-a despărţit, după 12 ani, de logodnica lui Laila Rouass: „S-a terminat!”. Anunţul momentului!s 5 VIDEOBoavista – Benfica 0-3, în AntenaPLAY! „Vulturii” au urcat pe podium cu o victorie spectaculoasăs 6 VIDEOLando Norris a câștigat cursa din Marele Premiu de Formula 1 din Singapore, care a fost în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY!s

5 zodii cu un horoscop bun pe 27 septembrie 2024. Descoperă ce îți rezervă astrele