Închide meniul

Marco Dulca, dezvăluiri despre calvarul trăit la FCSB: „Bunica mă suna plângând!”

Cosmin Olteanu Publicat: 2 martie 2023, 9:19

Comentarii
Marco Dulca, dezvăluiri despre calvarul trăit la FCSB: Bunica mă suna plângând!”

Marco Dulca, într-un meci pentru FCSB / Hepta

Marco Dulca a făcut dezvăluiri despre calvarul trăit la FCSB! Fotbalistul, în vârstă de 23 de ani, a fost adus de FCSB, în vara anului trecut, însă a rezistat doar cinci luni la formația bucureștean, bifând 13 partide în tricoul roș-albastru.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În prezent, Marco Dulca este jucătorul celor de la Chindia Târgoviște, locul 10 din Liga 1.

Marco Dulca, dezvăluiri despre calvarul trăit la FCSB

Marco Dulca a vorbit despre chinul provocat de presiunea mediatică, pe care a avut-o în scurta perioadă petrecută la FCSB.

„Țin minte că prima dată am jucat cu Farul și am pierdut cu 3-1. Nu am făcut cel mai strălucit meci, dar nu am gafat. A doua zi, când m-am trezit, mi-am văzut fața pe toate rețelele de socializare și nu erau niște știri plăcute.

Sincer, o zi sau două am fost foarte afectat. Nu mă gândeam că voi fi, îmi impuneam acest lucru. Dar mă gândesc la familie. Bunica mea mă suna plângând să mă întrebe ce s-a întâmplat.

Reclamă
Reclamă

Primeam zilnic articole. Non stop au apărut articole negative până când am reziliat contractul”, a declarat Marco Dulca, în podcastul „Victory Extra Time”.

În prezent, FCSB se află pe locul 4 din Liga 1, cu 51 de puncte obținute după 27 de meciuri jucate.

Mihai Stoica a explicat de ce FCSB a renunțat la Marco Dulca

Printr-o postare pe contul personal de Facebook, Mihai Stoica (57 de ani), managerul general de FCSB, a explicat motivul pentru care formația patronată de Gigi Becali a renunțat la serviciile lui Marco Dulca.

Reclamă

„S-a născut o polemică legată de subțirimea lotului nostru, unii suporteri întrebându-se de ce nu a fost păstrat Dulca. Motivele sunt:

1. Poziția de mijlocaș central este acoperită de Șut și Edjouma în sistemul 433. Internaționalul macedonean – de Nord – Nikolov (titular în barajul în care Macedonia – de Nord – a eliminat Italia la Palermo) poate juca și el închizător.

2. În eventualitatea în care – forțați de multitudinea de soluții din atac – vom schimba sistemul în 442 (care e un 424 ce vrea să pară mai echilibrat) și va fi nevoie de doi mijlocași centrali, lotul nostru oferă destule variante : Șut, Edjouma, Olaru, Nikolov, Oaidă, Radaslavescu, chiar Ovidiu Popescu sau Cristea (pe care Edi în vară l-a văzut cel mai bun jucător român exact pe această poziție).

3. Am citit comentarii legate de vârstă, Dulca fiind încă perceput ca un jucător de perspectivă la 23 ani. Subscriu. Doar că, printre jucătorii pe care i-am împrumutat și care revin în iunie sunt 4 mijlocași centrali : Lixandru (21), Perianu (20) Ciuciulete (19) și Pandele (19). Cine n-a auzit de ultimii doi, să-și descarce Franța – România Euro U19. Sigur, titularul postului este mai în vârstă decât Dulca. Cu 11 zile. Cât cantonamentul nostru din Turcia.

4. E simplu să ai câte 3-4 jucători pe o poziție pentru a crea o concurență sportivă acerbă, doar că se resimte acut în fondul de salarii, componenta exercițiului financiar care duce la îndatorarea cluburilor față de investitori, uneori chiar la insolvență/faliment (vezi cluburi de tradiție, concitadine, chiar foste campioane)”, a scris Mihai Stoica, pe Facebook.

Potrivit site-ului de specialitate transfermarkt.com, Marco Dulca este cotat la 800.000 de euro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ce va face FCSB cu Bologna după umilinţa din campionat cu Metaloglobus?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
11:23
Iuliu Mureşan a dat cărţile pe faţă despre transferul lui Louis Munteanu! Gigi Becali stă la pândă
11:02
Iuliu Mureşan a făcut anunţul la prima conferinţă de presă: “Nu se pune problema ca Dan Petrescu să vină acum”
10:49
Anunţul făcut de FIFA înainte de World Cup 2026
10:48
Revenire importantă în tabăra FCSB. Meme Stoica a dat vestea bună, e deja la antrenamente!
10:39
Mihai Stoica a răbufnit în direct, după rezultatele de la FCSB: “E o prestaţie lamentabilă, o ruşine mondială”
10:23
Mutu refuză să fie comparat cu Chivu: “Când duceam Rapid în play-off, nu întrebaţi de ce eu sunt acolo și el la Inter Unde16?”
1 Solicitare făcută UEFA pentru excluderea FCSB-ului din competiţii europene 2 Generalii i-au făcut preţul lui Gigi Becali pentru marca Steaua: 11,4 milioane de dolari! Ce a decis patronul FCSB 3 Oraşul din România unde Ion Țiriac pregăteşte o investiţie de sute de milioane de euro. Construcţia gigant pe care o plănuieşte 4 Ioan Varga a primit ofertă pentru clubul CFR Cluj! Decizia patronului a fost imediată: “Ne facem de râs” 5 Rupt de beat, un căpitan de la o echipă din România a făcut accident la ora 4.16 dimineaţa. Cum l-au găsit poliţiştii 6 Antonio Conte a răbufnit după ce Dennis Man şi PSV au distrus-o pe Napoli, în Champions League
Citește și