Mihai Pintilii și-ar dori ca Gigi Becali să-l transfere definitiv pe Deian Sorescu la FCSB: „E un băiat senzațional!”

Cosmin Cioboată Publicat: 23 martie 2023, 8:45

Comentarii
Mihai Pintilii și-ar dori ca Gigi Becali să-l transfere definitiv pe Deian Sorescu la FCSB: „E un băiat senzațional!

Deian Sorescu a fost împrumutat de FCSB în iarnă / Hepta

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Mihai Pintilii și-ar dori ca Gigi Becali să-l transfere definitiv pe Deian Sorescu la FCSB. Fundașul de 25 de ani a fost adus sub formă de împrumut la vicecampioana României, în această iarnă. Pentru a-l păstra la FCSB și din sezonul viitor, Becali va fi nevoit să le achite suma de 850.000 de euro polonezilor de la Rakow. Pintilii, antrenorul „din umbră” al roș-albaștrilor, a recunoscut că i-ar plăcea enorm ca Sorescu să continue sub comanda sa.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Pintilii s-a declarat mulțumit de prestațiile lui Sorescu. Delegatul din acte al FCSB-ului spune că, dacă ar avea suma respectivă, ar plăti-o fără să stea pe gânduri. Fostul fotbalist de la Dinamo a adunat 10 apariții în tricoul FCSB-ului, în care a reușit să marcheze un gol.

Mihai Pintilii și-ar dori ca Gigi Becali să-l transfere definitiv pe Deian Sorescu la FCSB

Mihai Pintilii l-a lăudat la scenă deschisă pe Deian Sorescu. Fostul mijlocaș al vicecampioanei consideră că jucătorul de 25 de ani poate ajuta formația roș-albastră pe termen lung.

„În primul rând, eu nu am acei bani (n.r. – râde), 850.000 de euro. Nu ține de mine. Dacă ar fi după mine, l-aș lua mâine. Sunt mulțumit de el. Ar fi și culmea să-i zici ceva. Este un băiat senzațional”, a spus Mihai Pintilii, în podcastul Victory Extra.

Gigi Becali a declarat recent că va achita clauza de cumpărare definitivă a lui Deian Sorescu cu o singură condiție:

Reclamă
Reclamă

„Dacă o să fim în fața CFR-ului se termină campionatul, o să achităm clauza”, a spus finanțatorul FCSB-ului.

Ce salariu are Deian Sorescu la FCSB

Salariul lui Deian Sorescu la FCSB este unul important pentru Liga 1. Mai mult, Gigi Becali a plătit 50.000 de euro pentru împrumutul de la Rakow, până la finalul sezonului. Conform gsp.ro, jucătorul cotat la 1.5 milioane de euro va încasa lunar 16.500 de euro, până la finalul împrumutului de la gruparea poloneză.

În situația în care jucătorul va fi transferat definitiv, Gigi va plăti 850.000 de euro și îi va oferi un contract pe trei ani. Mai mult, și salariul lui va ajunge la 19.000 de euro.

Reclamă

Creșterea este una uriașă pentru jucătorul cu două goluri marcate în Polonia, în această campanie. La Dinamo, el câștiga 2500 de euro pe lună, având la vremea respectivă unul dintre cele mai mici salarii din ”haită”.

Gigi Becali l-a scos pe Octavian Popescu din prima echipă

Gigi Becali l-a scos pe Octavian Popescu din prima echipă. Patronul de la FCSB a spus că „perla” sa nu va mai juca în primul 11.

Becali taie în carne vie după egalul cu Universitatea Craiova. Patronul de la FCSB a spus că Popescu va fi rezerva lui Florinel Coman în meciurile din play-off.

Jocul mă încurajează. În prima repriză cu Craiova a fost una mai slabă pentru că nici Olaru nu era în apele lui şi nici Coman, când a ieşit, a avut o mică problemă la nu ştiu ce muşchi. Dacă făceam echipa corect…Până acum trebuia să facem bani din jucători. Acum s-a terminat.

Vrem să facem bani din Liga Campionilor. Acum joacă cine trebuie să joace. Va juca Florinel Coman în stânga, că acolo e postul lui şi îl va înlocui dacă e nevoie, de pe bancă, Tavi Popescu. Tavi Popescu nu va mai juca titular. Acum e altceva. L-am forţat, că îl vede Anglia, Franţa, Germania şi Italia pe Tavi. Dacă făceam echipa corect cu Cordea şi cu Coman, era alta situaţia. Gata, acum. Facem ce trebuie să facem”, a spus Gigi Becali.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga Balonul de Aur 2026?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
10:48

Sărbătoare umbrită în Spania: adolescent de 13 ani, mort în timpul petrecerii pentru câştigarea titlului mondial

10:31

Nu Messi, Yamal sau Rodri! Catalanii vin cu o variantă șoc: cine ar trebui să câștige Balonul de Aur

10:08

Gianni Infantino, în culmea fericirii după finala Cupei Mondiale: „Trebuie să inventăm un vocabular nou! A distrus orice record”

9:55

EXCLUSIVFlorin Răducioiu ştie unde s-a făcut diferenţa în finala Cupei Mondiale 2026: „Nu are un reper”

9:47

EXCLUSIVFotbalistul de la naţionala Spaniei pe care Gică Hagi l-ar vrea în primul „11” al României

9:41

Anunțul făcut de Kane, după ce Anglia a ratat calificarea în finala Mondialului! Ce spune despre retragere și despre Tuchel

1 Cum s-a despărţit Simona Halep de iubit printr-un SMS. Tatăl ei a intervenit: „Nu i-a picat bine…” 2 VIDEOFotbalistul care a refuzat să-l salute pe Donald Trump la ceremonia de premiere 3 VIDEOBătaie pe teren după ce Spania a câștigat Cupa Mondială! Gesturi golănești comise de Leandro Paredes 4 Rodri, „Balonul de Aur” al Cupei Mondiale. Toate premiile acordate după finala Spania – Argentina 5 Dusan Vukovic a semnat în Liga 1. Cu ce echipă a bătut palma 6 Anunţul făcut de Trabzonspor despre transferul lui Denis Drăguș la FCSB
Citește și