Închide meniul

Mihai Stoica, susţinere totală pentru decizia lui Eduard Novak: “Am fost umiliţi! Trebuia să se ia o decizie”

Valentin Pîrcălabu Publicat: 7 iulie 2022, 22:57

Comentarii
Mihai Stoica, susţinere totală pentru decizia lui Eduard Novak: Am fost umiliţi! Trebuia să se ia o decizie

Mihai Stoica este managerul general al FCSB / Profimedia

Mihai Stoica, susţinere totală pentru decizia lui Eduard Novak. Ministrul Sportului a anunţat o decizie care a şi nemulţumit multe cluburi.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ministrul Sportului, Eduard Novak, a semnat un ordin care stabileşte obligativitatea unei ponderi de participare de minimum 40% a sportivilor români, din totalul de sportivi participanţi în competiţiile sportive naţionale oficiale, în sporturile de echipă.

Mihai Stoica, susţinere totală pentru decizia lui Eduard Novak

Ca şi Gigi Becali, Mihai Stoica este de acord cu decizia ministrului Sportului. Mai mult, managerul general al FCSB consideră că şi nivelul naţionalei României de fotbal va creşte dacă această decizie se va implementa.

Eu am înţeles că trebuie să joace în permanenţă cinci jucători români din 11, doi din cinci la baschet, trei din şapte la handbal, am înţeles foarte bine. Am înţeles şi altceva, că la 33 de ani de la Revoluţie, avem un Ministru al Sportului care chiar vrea să facă ceva pentru sportul romnânesc, care înţelege că e singura şansă ca să avem sport pe echipe, că nu mai avem, nu mai avem fotbal, handbal.

Eu sunt mai în vârstă, am prins generaţiile alea de handbal senzaţionale, au fost campioni mondiali de patru ori, acum nu mai existăm, nu ştiu numele vreunui jucător. Sunt societăţi, cluburi care aduc numai jucători străini, te poţi gândi la orice, vin nişte americani de la Santa Monica de la plajă, mai buni ca ai noştri şi joacă la noi, ia lasă-i pe copii sa crească.

Reclamă
Reclamă

Cred că e prima măsură cu adevărat care poate să ajute la dezvoltarea sportului românesc. Portarii sunt români, Burcă e jucător la echipa naţională, Manea la fel, Camora la fel şi şi jucătorii U21, deci nu vor avea probleme.

Loveşte bine fotbalul, îl poate dezvolta. Poate că spui că e prea târziu, e atât de bună decizia, încât nu mă interesează când a fost. Noi am investit în academie sume fabuloase, nu am adus tineri din Africa, CFR am văzut că a adus trei africani tineri, se mândrea, nu mai bine investea în academie?

Decizia a fost acum, pentru că nenorocirea a fost în iunie, echipa naţională a căzut în abis în iunie. Nu credeam ca putem să ajungem în halul în care am ajuns cu echipa naţională, băteam cu Austria, am fost aproape de baraj, egal cu Islanda.

Reclamă

Acum am fost umiliţi de Muntenegru, trebuia să se ia o decizie acum şi bine că s-a luat. UEFA de ce te obligă să ai patru jucători formaţi la club, opt jucători crescuţi în România. E discriminare?”, a declarat Mihai Stoica la orangesport.ro.

Gigi Becali, reacţie vehementă după decizia luată de ministrul Eduard Novak

Gigi Becali a reacţionat după ordinul dat de Eduard Novak. Patronul celor de la FCSB s-a declarat mulţumit de decizia luată de ministru, considerând că va fi benefică pentru fotbalul românesc.

Gigi Becali este de acord cu decizia luată de ministrul Eduard Novak. Patronul FCSB consideră că echipa naţională va fi afectată în mod pozitiv de această hotărâre, care pe mulţi îi nemulţumeşte deja.

Federația e sub ordinea ministerului și va introduce în statut că 40% dintre jucători trebuie să fie români. Ministrul a făcut foarte bine, părerea mea. Când face omul ceva, nu e bine. Tot timpul lumea e nemulțumită.

Eu zic că n-o să cadă în instanță propunerea, cred că va rămâne așa legea. Care e problema? Dacă n-ai jucători români, du-te în Bangladesh, nu în România! Du-te, ia-ți o echipă în Franța, Germania. Dacă n-ai măcar 5 jucători români, lasă-ne, mă tată, în pace! Vreți echipă națională puternică sau nu? Altfel, aducem toți jucătorii din Africa și nu mai avem națională! Văd că nu vă convine nici așa, nici așa, nici în căruță, nici în teleguță.

Voi credeți că Novak a făcut ceva peste noapte? Are un studiu în spate, a văzut oportunitatea. A luat în calcul și discriminarea, o să vedeți că va rămâne legea”, a declarat Gigi Becali, pentru digisport.ro.

FCSB are în lot doar 5 sportivi de altă naţionalitate, din cei 34 înregistraţi. Este vorba de Joyskim Dawa, Rachid Bouhenna, Risto Radunovic, Malcom Edjouma şi Ivan Mamut. Primii doi au fost transferaţi chiar în această perioadă de mercato, de la Botoşani, respectiv CFR Cluj.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Vom elimina Turcia la barajul pentru World Cup 2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:40 21 nov.
Bogdan Andone, resemnat după eșecul cu Universitatea Craiova: „Este o pălărie prea mare pentru noi”
23:32 21 nov.
Control antidoping după FC Argeș – Universitatea Craiova 1-2! Ce jucători au fost testați
23:19 21 nov.
Nicușor Bancu nu s-a ferit de cuvinte, după victoria cu FC Argeș: „Contează antrenorul, plecasem cu Rădoi”
23:08 21 nov.
Schimbări în lotul FCSB-ului pentru meciul cu Petrolul. Jucătorii pe care mizează Mihai Stoica: „Au moral bun”
22:58 21 nov.
Filipe Coelho, concluzii după debutul cu victorie la Universitatea Craiova: „Nu a fost ușor”
22:46 21 nov.
Ștefan Baiaram, mesaj ferm despre Filipe Coelho, după primul meci fără Mirel Rădoi la Craiova: „Nu poate schimba tot”
1 Ce lovitură! Andrei Rațiu a semnat până în 2030 2 Antrenorul care a făcut istorie cu Liverpool îl vrea pe Ianis Hagi. Ofertă de top pentru căpitanul naţionalei 3 Afacerea în care Adrian Mutu a investit 1.5 milioane de euro. S-a asociat cu un greu din lumea business-ului românesc 4 Jucătorul de la Universitatea Craiova pe care Meme Stoica a pus ochii: “Foarte, foarte bun!” 5 Naționala României se va duela cu Slovacia sau Kosovo în martie, chiar dacă pierde cu Turcia 6 Imagini emoţioante cu Gigi Becali, în biserică. Ieri s-a operat, astăzi a plâns la slujbă
Citește și