Nicolae Dică a dat cărțile pe față în legătură cu Tavi Popescu, după plecarea de la FCSB: “A făcut saltul prea rapid, era normal să cadă!”

Cosmin Cioboată Publicat: 1 noiembrie 2022, 22:43

Comentarii
Nicolae Dică a dat cărțile pe față în legătură cu Tavi Popescu, după plecarea de la FCSB: A făcut saltul prea rapid, era normal să cadă!

Octavian Popescu, la finalul unui meci al celor de la FCSB / Hepta

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Nicolae Dică a dat cărțile pe față în legătură cu Tavi Popescu, după plecarea de la FCSB. Fostul antrenor al roș-albaștrilor a vorbit deschis despre prestațiile puștiului de 19 ani, transformat în “perlă” de Gigi Becali. “Dicanio” este convins că Popescu își va reveni la forma din sezonul precedent.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Dică este de părere că Tavi Popescu a făcut prea repede saltul la postul de titular în echipa FCSB-ului, iar din acest motiv suferă în prezent.

Nicolae Dică a dat cărțile pe față în legătură cu Tavi Popescu, după plecarea de la FCSB

Nicolae Dică a explicat și de ce i-a schimbat în repetate rânduri poziția în teren atacantului de 19 ani. “Mr. Nick” consideră că Tavi Popescu va deveni un decar veritabil, așa cum a fost și el de-a lungul carierei de jucător.

“Eu l-am pus decar, după l-am trecut în partea stângă. Am văzut că nici acolo nu merge, l-am trecut după mijlocaș stânga, unde a dat cel mai bun randament. Eu nu pot să îl fac să nu mai dribleze, să uite fotbalul, să nu mai dea goluri extraordinare.

Sunt momente și momente, nu trece printr-o perioadă bună, dar sunt sigur că va reveni și cred că în doi ani va fi de zonă centrală, asta e părerea mea.

Reclamă
Reclamă

Și eu am fost la fel, așa îl simt. A fost o discuție să i se prelungească contractul, dar nu știu din ce motiv nu i s-a mai prelungit. El a făcut saltul prea rapid, era normal să vină un moment în care să cadă”, a spus Nicolae Dică, pentru Orangesport.

Nicolae Dică și Joyskim Dawa, “la cuțite” în vestiar!

Nicolae Dică și Joyskim Dawa au fost “la cuțite” în vestiar, la pauza meciului cu U Cluj, de luni seară. Fostul antrenor de la FCSB susţine că fundaşul s-a enervat, în momentul când i s-au reproşat unele greşeli făcute în teren.

Nicolae Dică a demisionat din funcţia de antrenor de la FCSB, după înfrângerea suferită în faţa celor de la U Cluj. Până ce Gigi Becali va găsi un înlocuitor, Mihai Pintili este cel care se ocupa de echipă.

Reclamă

Dică a fost nemulţumit de atitudinea pe care a avut-o Joyskim Dawa. Tehnicianul cerea disciplină la echipa sa, însă fundaşul s-a enervat în momentul în care i-a fost sugerat un alt stil de joc.

Cei doi au avut un dialog aprins la pauza partidei de la Cluj, în urma căruia Dawa a fost înlocuit. Antrenorul de 42 de ani a dezvăluit că nu este singura dispută pe care a avut-o cu un jucător, Denis Alibec fiind cel cu care a mai avut un “clinci” în trecut.

“Eu nu mă cert cu jucătorii, jucătorii trebuie să facă ce spun eu. Am avut discuție la pauză, în care i-am explicat cum am pregătit jocul, că nu trebuia să facă ceea ce a făcut. Le-am spus că nu mai vreau să joace pe mijlocașii centrali sau mijlocașii de bandă când vin cu adversar în spate pentru că riscăm să pierdem mingea și se întâmplă să iei gol.

Ce s-a întâmplat în vestiarul FCSB-ului, la pauza meciului cu U Cluj

Vreau să-mi jucați pe atacant, minge lobată, și venit imediat pe mingea a doua. Le-am zis că asta vreau să facă, atât, nu cer mai mult. Și el a început să vorbească. Este clar, la mine e vorba de disciplină. În momentul în care merg la o echipă, vreau disciplină. Nu contează cine e, poate fi cel mai bun jucător din România.

Și știți foarte bine că am avut clinciuri. (N.r. – Și cu Alibec) Da. Și în momentul în care îmi comentezi… înseamnă că nu ai făcut ceea ce eu ți-am spus și mai și comentezi. Ok, și a ieșit afară. Vorbea în franceză și nu am înțeles. În momentul în care eu i-am spus să tacă, i-am spus “taci” în engleză. Și el a continuat să vorbească în franceză. I-am spus ok, stai afară și gata! A fost simplu, imediat la reglez”, a declarat Nicolae Dică, pentru Orange Sport.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Câte goluri va marca Lionel Messi în Argentina - Capul Verde?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
18:43

LIVE VIDEOCalificările pentru sprint în MP al Marii Britanii, ACUM pe Antena 3 CNN şi AntenaPLAY. Hamilton, cel mai rapid în antrenament

18:25

Lovitură devastatoare pentru Carlo Ancelotti! Ratează meciul contra Norvegiei lui Erling Haaland

18:17

Programul zilei a 23-a de la Campionatul Mondial | Argentina lui Lionel Messi luptă cu revelația Capul Verde

17:59

Mirel Rădoi vrea să transfere un jucător important al FCSB-ului! Fotbalistul şi-a dat acordul pentru mutare

17:54

OFICIAL | Eliminat de la Cupa Mondială, prezentat imediat de Bayern Munchen! A costat 50 de milioane de euro

17:11

Julian Nagelsmann și suma uriașă încasată după ce va fi demis! Își încheie mandatul pe banca Germaniei

1 VIDEOE oficial! Fotbalist de la Benfica, transferat de Universitatea Craiova 2 Comunicatul FIFA după scandalul golului anulat în minutul 90+13 la Portugalia – Croaţia 2-1 3 VIDEOCe le-a spus arbitrul croaţilor după cea mai controversată fază de la Mondial, din minutul 90+13 al partidei cu Portugalia 4 “De ce l-ați scos pe Ronaldo?”. Răspunsul tranșant al lui Roberto Martinez după “thriller-ul” Portugalia – Croația 5 Tragedie în fotbal. Fotbalistul a fost ucis: “Se căsătorise în urmă cu doar cinci luni” 6 Dinamo transferă atacant. Andrei Nicolescu: “Ne-am înţeles!”
Citește și