Philip Otele pleacă de la CFR Cluj! Ardelenii s-au înţeles cu Al Wahda, club din Emiratele Arabe Unite. Neluţu Varga va încasa o sumă importantă în urma transferului.
4.5 milioane de euro urmează să primească CFR Cluj de la Al Wahda pentru transferul lui Philip Otele. Nigerianul de 25 de ani, care e cotat de site-ul transfermarkt.com la 2.5 milioane de euro, va avea un salariu de 1.5 milioane de euro pe sezon.
Philip Otele pleacă de la CFR Cluj! Neluţu Varga dă o altă lovitură importantă! Suma pe care o va încasa
„Cluburile s-au înțeles, dar nu pot da detalii despre sume și negocieri. Mai sunt mici lucruri de pus la punct”, a declarat impresarul lui Philip Otele, Andrei Balmoș, pentru fanatik.ro.
18 goluri şi 8 pase decisive a reuşit Philip Otele pentru CFR Cluj, în meciurile jucate în toate competiţiile. Neluţu Varga va face un profit considerabil cu transferul lui Otele. Varga l-a adus pe nigerian în vara anului trecut, ca jucător liber de contract. După ce evoluase la UTA, cota de piaţă a lui Otele a „explodat” la CFR Cluj. Dacă în momentul transferului Otele era cotat la 650 de mii de euro, acum Otele valorează 2.5 milioane de euro. Varga reuşeşte să îl vândă pe Otele cu o sumă aproape dublă faţă de cota sa de piaţă.
Philip Otele ar mai fi avut 5 oferte de la echipe din Europa. Acestea erau dispuse să plătească numai 2.5 milioane de euro pentru transferul nigerianului.
Gigi Becali l-a vrut şi el pe Otele: „O să vezi cum îl iau cu atât!”
Gigi Becali a fost şi el interesat de Philip Otele. Neluţu Varga i-a cerut 6 milioane de euro lui Becali în schimbul lui Otele, dar patronul FCSB-ului nici nu a vrut să audă despre o astfel de sumă.
Becali i-a oferit 1 milion de euro lui Varga pentru Otele. Milionarul din Pipera susţinea chiar că ar putea să reuşească transferul lui Otele la FCSB şi pentru 800.000 de euro.
„I-am transmis domnului Varga că dacă vrea un milion pe Otele să mă sune. Luna asta, că luna viitoare îi dau 800.000 de euro. O să vezi cum îl iau cu un milion. Eu zic că o să-l iau. Vedem peste o lună”, declara Gigi Becali la digisport.ro.
