Închide meniul

Primul 11 ideal din sezonul regular de Liga 1, în viziunea lui Mihai Stoica! A ales numai puţin de 7 jucători de la FCSB :)

De Viviana Moraru
Publicat: 17 martie 2023, 18:35

Mihai Stoica a întocmit primul 11 ideal din sezonul regular din Liga 1. Managerul general de la FCSB a analizat jucătorii importanți de la echipele de top din țară, și i-a inclus în cea mai bună echipă a sezonului, de dinaintea startului play-off-ului. MM a inclus nu mai puțin de șapte jucători din trupa roș-albastră, în formația ideală.

Reclamă
Primul 11 ideal din sezonul regular de Liga 1, în viziunea lui Mihai Stoica! A ales numai puţin de 7 jucători de la FCSB :)

Mihai Stoica, laude pentru Andrei Borza

Mihai Stoica, în timpul unui meci la FCSB/ Profimedia

FCSB va disputa primul meci din play-off contra celor de la Universitatea Craiova. Celălalt meci care ține capul de afiș al acestei runde este CFR Cluj – Rapid.

Reclamă

Primul 11 ideal din sezonul regular, în viziunea lui Mihai Stoica

Mihai Stoica a stabilit echipa ideală a sezonului regular din Liga 1, înainte de primul meci din play-off. MM a optat pentru sistemul 4-2-3-1, și a luat în calcul jucătorii de la echipele de top, iar în cel mai bun prim 11 au apărut fotbaliști de la rivalele la titlu, CFR Cluj și Farul.

Reclamă

Liderul din Liga 1 dă un singur jucător în topul creat de Mihai Stoica, pe Artean, în timp ce de la CFR Cluj, managerul general de la FCSB a ales trei fotbaliști, pe Manea, Yuri și Deac.

„(N.r. Portar) Îl aleg pe Târnovanu, pentru că a apărat toate meciurile, Scuffet a mai lăsat locul lui Sava, când Petrescu a gândit că are nevoie de 10 jucători de câmp care să nu respecte regula.

E Manea clar, pentru că Sorescu de abia a venit. Nu poţi să… cât de subiectiv aş fi, trebuie să îmi păstrez o urmă de credibilitate, obiectivitate. Aş merge cu Radunovic. Are sezon bun.

Yuri şi Tamm. Ia şi coeficienţii InStat, Yuri a marcat o grămadă de goluri, Tamm a avut şase sau şapte meciuri în care are procentaj 100% dueluri câştigate. Mă uit destul de des şi la ceilalţi jucători, nu prea întâlnesc.

Artean, Şut, Olaru, nu am cum să… mai degrabă un 4-2-3-1 aşa. Artean, Olaru, mijlocaşi centrali, să o facem ofensivă. Să zicem Deac, cinci goluri şi 11 pase decisive.

În stânga, pe Coman, indiscutabil. E posibil şi asta (n.r. să fie influenţat de prestaţiile din 2023), dar aşa văd. Decar, Octavian Popescu, atacant Compagno.

E greu să mă pui pe mine să aleg. Noi, de mai bine 10 etape, în opinia mea, care poate fi subiectivă, jucăm cel mai bun fotbal din România”, a declarat Mihai Stoica, pentru orangesport.ro.

Primul 11 ideal ales de Mihai Stoica, la finalul sezonului regular:

Mihai Stoica a dat verdictul pentru lupta la titlu: „CFR Cluj e principala favorită!”

Mihai Stoica a dat verdictul pentru lupta la titlu. FCSB a terminat sezonul regular pe locul 3, după Farul lui Gică Hagi şi CFR Cluj. Chiar dacă Farul a terminat pe primul loc, Mihai Stoica e de părere că tot CFR Cluj are prima şansă la titlu.

„Cred că e ok programul, e important meciul de la Cluj. Eu cred că CFR e în continuare favorita principală la titlu. Dacă nu suntem în stare să batem Farul de două ori, pretențiile noastre nu sunt justificate.

Am crezut că CFR va câștiga sezonul, dar am crezut că programul pe care îl are Farul, îi va pune probleme. Eu am speranțe pentru că jucăm cel mai bun fotbal din ultimii ani. Noi cu Pintilii am jucat mereu bine. Nici măcar la Arad, pe extravilanul ăla, nu am jucat prost„, a spus Mihai Stoica la orangesport.ro.

Reclamă
Citește și:
facebook whatsapp LinkedIn twitter email
EMISIUNI
Eduard Novak, la AS.ro LIVE
Eduard Novak, la AS.ro LIVE
Ultimele știri
2
apr.
0:17
Gică Hagi, prima reacţie după Rapid – Farul 1-1: „Am fi putut câştiga!” Ce i-a transmis lui Adrian Mutu la finalul meciului
2
apr.
0:04
Rapid – Farul Constanţa 1-1! Dragoş Nedelcu: „Meritam victoria!” Adrian Mazilu: „‘Mister’ îmi dă o încredere excepţională”
23:50 Barcelona, succes categoric cu Elche! Bayern Munchen a spulberat-o pe Borussia Dortmund! Manchester City şi Arsenal, victorii clare! Toate rezultatele zilei, AICI 23:44 Gol superb marcat de Dragoş Nedelcu, în Rapid – Farul 1-1! Mijlocaşul l-a învins pe Horaţiu Moldovan cu un şut imparabil 23:35 Rapid – Farul 1-1. Hagi rămâne neînvins în faţa lui Mutu. Dragoş Nedelcu a reuşit o „bijuterie” de gol, Funsho a marcat pentru prima dată pentru Rapid 23:14 Florin Talpan, dezvăluire genială: „Din cauza procesului, nu am plecat cu prietena mea în Grecia! S-a dus singură” 22:49 Pe ce sumă ar urma să fie transferat Radu Drăguşin de la Genoa! Trupa din Serie B i-a stabilit preţul românului 22:35 Rapid – Farul Constanţa! Echipa lui Gică Hagi a avut două bare într-un singur minut! Asediu total la poarta lui Horaţiu Moldovan 22:12 FotoAtmosferă de senzaţie la derby-ul Rapid – Farul! Fanii giuleşteni fac spectacol în tribune 22:04 Mihai Stoica a anunţat că Octavian Popescu nu va juca cu Sepsi: „E o entorsă, dar una ușoară! Sunt şanse să revină cu CFR Cluj”
Pe același subiect
Jucătorul remarcat de Mihai Stoica, după Farul - Rapid 1-1
Liga 1 • 2 apr., 0:45
Jucătorul remarcat de Mihai Stoica, după derby-ul Rapid – Farul 1-1: „E omul meciului!”
Rapid - Farul 1-1 | Horațiu Moldovan, prima reacţie după remiza din Giuleşti
Liga 1 • 2 apr., 0:34
Rapid – Farul Constanţa 1-1! Horaţiu Moldovan: „Să prindem un loc de Europa, acesta este obiectivul nostru!”
Gică Hagi, prima reacţie după Rapid - Farul 1-1
Liga 1 • 2 apr., 0:17
Gică Hagi, prima reacţie după Rapid – Farul 1-1: „Am fi putut câştiga!” Ce i-a transmis lui Adrian Mutu la finalul meciului
Știri
Roxana Blenche şi surorile Odagiu au preparat ”Banofee pie”
Roxana Blenche şi surorile Odagiu au preparat ”Banofee pie”
Închide căutarea