Programul complet al play-out-ului! Cum arată duelurile care vor stabili echipele retrogradate. Clasamentul actual

Bogdan Stănescu Publicat: 11 martie 2024, 23:36

Mingea Ligii 1 / Profimedia Images

Iată programul complet al play-out-ului, după ultima etapă din sezonul regular. Oţelul – Poli Iaşi s-a încheiat 1-1. În urma acestui meci, ambele echipe vor intra cu câte 17 puncte în play-out.

Oţelul a adunat 34 de puncte la finalul sezonului regular, în timp ce Poli Iaşi a strâns 33 de puncte. Ieşenii au beneficiat de rotunjire, aşa că intră cu tot atâtea puncte ca şi Oţelul. Dacă vor fi la egalitate de puncte după încheierea play-out-ului, Oţelul se va clasa înaintea lui Poli Iaşi.

• 9. Hermannstadt – 20 de puncte
  • 10. Petrolul – 18 puncte (a beneficiat de rotunjire)
  • 11. Oțelul Galați – 17 puncte
  • 12. Poli Iași – 17 puncte (a beneficiat de rotunjire)
  • 13. FCU Craiova – 16 puncte (a beneficiat de rotunjire)
  • 14. Dinamo – 15 puncte (a beneficiat de rotunjire)
  • 15. FC Voluntari – 14 puncte
  • 16. FC Botoșani – 11 puncte

Oţelul – Poli Iaşi 1-1. Ultimul meci din sezonul regular s-a încheiat cu o remiză. Dorinel Munteanu a revenit pe bancă

Oţelul – Poli Iaşi 1-1 a fost în format LIVE TEXT pe AS.ro. Ultimul meci din sezonul regular s-a încheiat cu o remiză. Ieşenii au deschis scorul în minutul 9, după ce Alin Roman a transformat un penalty.

Cisotti avea să egaleze în minutul 71. Oţelul termină sezonul regular, cu 34 de puncte. Iaşi e pe 12, cu 33 de puncte. Ambele echipe vor intra cu 17 puncte în play-outul Ligii 1.

Oțelul: Ed. Pap – Adăscăliței, Yabre, Cisse, Zhelev – Cisotti, Lameira, Teles – Maciel, Al. Pop, Bodișteanu
Rezerve: R. Stoian, G. Cîrjan, Jardan, Rusevic, I. Neagu, R. Tănasă, Malle, Ghiocel, Farcaș, Gomes, S. Rus, Gaitan
Antrenor: Dorinel Munteanu

Poli Iași: S. Lung Jr. – Martac, Fl. Ilie, Samayoa, Stefanovici – Bordeianu, Marchioni – C. Itu, A. Roman, Harrison – Bettaieb
Rezerve: Niga, Katanec, Todoroski, Mota, Jatoba, Sg. Buș, A. Gheorghiță, Sahiri, L. Mihai, Kabran
Antrenor: Leo Grozavu

Dorinel Munteanu a fost un car de nervi după Oţelul – Poli Iaşi 1-1: „Cea mai slabă repriză de când antrenez această echipă”

Dorinel Munteanu a fost un car de nervi după Oţelul – Poli Iaşi 1-1. Antrenorul gălăţenilor a „pus tunurile” pe un jucător al său la interviul de după meci.

Portughezul Teles a fost criticat dur de către Dorinel Munteanu după ce a comis un henţ în careu, iar ieşenii au primit un penalty, din care Roman a deschis scorul.

”Nu pot să fiu mulțumit după jocul echipei mele. Cred că e cea mai slabă repriză de când antrenez această echipă. Ocaziile au fost de partea noastră. Lung a avut reflexe de portar mare, al nostru nici n-a transpirat. Adversarul a fost periculos pe contraatac, dar nu ne-a pus probleme. Lung cred că e jucătorul meciului. Nu poți să fii mulțumit. Am forțat, dar asta a fost istoria jocului de astăzi. Ne așteaptă un meci la fel de greu, sper ca jucătorii să se trezească la realitate, pentru că valoarea jucătorilor nu a fost arătată pe teren.

Normal că sunt supărat când un jucător cu atâta experiență face două greșeli în 10 secunde și primesc penalty. Trebuia să-l scot în minutul 20, dar am zis să nu întrerup ritmul jocului. Programul pare favorabil dacă ne trezim la realitate. Am pierdut foarte multe puncte pe teren propriu pe care nu ar fi trebuit să le pierdem. Sunt puțin supărat.

V-am mai spus și înainte, sper ca băieții să se trezească, pentru că nu se poate continua așa. Avem susținătorii noștri și nu pot pleca așa de la stadion. Faptul că nu a funcționat jocul în prima repriză m-a pus pe gânduri. Să văd cum se antrenează săptămâna asta, dar sigur vor fi schimbări”, a declarat Dorinel Munteanu pentru digisport.ro după fluierul final.

0:05 Gică Hagi, discurs uriaş după ce FCSB a câştigat campionatul: „Trebuie să vorbim mai puţin şi să-i felicităm!” 27
23:33
VideoJucătorii de la FCSB au întrerupt conferința lui Charalambous și au declanșat nebunia: „Campionii, campionii!”
27
23:18
„Sunt antrenor de marcă!” Gigi Becali, reacţie savuroasă după triumful FCSB-ului: „Mă întorc la muls oile acum!”
27
23:16
Florinel Coman, după titlul cucerit de FCSB după 9 ani: „Golul lui Băluţă a fost cel mai emoţionant”
27
23:14
Octavian Popescu l-a imitat pe „Dodel” Tănase după ce FCSB a câștigat titlul: „Bravo vouă, bă!”
27
23:00
Gigi Becali, propunere în direct pentru Florinel Coman, după ce FCSB a devenit campioană: „Trebuie să discut cu el!”
27
22:51
Mihai Stoica, plin de sânge în peluză după ce FCSB a câștigat titlul! Imagine uluitoare cu oficialul roș-albaștrilor
27
22:43
Gigi Becali a anunţat primul jucător de pe lista de transferuri de la FCSB. Ce a spus despre Denis Alibec, Kiki şi Louis Munteanu
27
22:42
Gigi Becali nu le-a uitat pe rivalele Rapid şi Dinamo! Prima reacţie, după ce FCSB a devenit campioană: „Nu mă interesează!”
27
22:31
FotoNebunie pe Arena Națională după ce FCSB a câștigat titlul! Imagini de senzație cu noii campioni ai României