Rareş Pop, reacţie neaşteptată după „dubla” marcată pentru Rapid: „Dacă răspund, probabil aş avea probleme!”

Publicat: 23.09.2024, 23:20.

Rareş Pop, reacţie neaşteptată după dubla marcată pentru Rapid

Rareş Pop, reacţie neaşteptată după "dubla" marcată pentru Rapid

Rareş Pop l-a îmbrăţişat pe Marius Şumudică după ce a marcat / Captură Digi Sport

Rareş Pop a avut o reacţie neaşteptată după „dubla” marcată pentru Rapid. Salvatorul giuleştenilor din meciul cu Unirea Slobozia a evitat să răspundă la o întrebare despre schimbările aduse de Marius Şumudică la echipă, după demiterea lui Neil Lennon.

Rareş Pop a reuşit o „dublă” de senzaţie, la 19 ani. Mijlocaşul ofensiv al giuleştenilor şi-a găsit pofta de gol sub comanda lui Marius Şumudică şi i-a adus Rapidului a doua victorie stagională.

Rareş Pop, reacţie neaşteptată după „dubla” marcată pentru Rapid

La finalul meciului, Marius Şumudică i-a strâns pe toţi jucătorii în jurul lui şi le-a purtat un discurs. După, i-a sărutat pe toţi pe frunte.

A fost un efort de echipă. Singurul punct pozitiv a fost că am marcat. Am dat totul din noi şi în final am obţinut cele 3 puncte.

E oarecum rodul muncii mele de până acum, sper să o ţin tot aşa. Cu siguranţă orice jucător care începe din primul 11 are parte de încrederea antrenorului. Dar oricine intră trebuie să dea totul.

M-am uitat după ce am lovit mingea şi am simţit că va fi gol. Ar fi bine să fie acea victorie care să aducă descătuşarea. Sper de acum să adunăm mai multe victorii.

Şumudică a spus că asta e atitudinea de care avem nevoie şi să jucăm cu inima. (Ce a schimbat Şumudică?) Poate spiritul a adus el, nu vreau să comentez această întrebare pentru că, dacă răspund, probabil aş avea probleme„, a declarat Rareş Pop la digisport.ro.

Rareş Pop, „dublă” de senzaţie la 19 ani

Transferat de la UTA cu 700.000 de euro, tânărul jucător i-a adus lui Şumudică prima victorie. A marcat în meciul cu Poli Iaşi, scor 2-1. Pop a recidivat în disputa din deplasare cu nou-promovata Unirea Slobozia.

În partida de la Clinceni, Rareş Pop a deschis scorul în minutul 24. A primit o pasă de geniu de la Christensen şi a rămas singur cu portarul advers. Şutul său în forţă, la colţul lung, nu i-a dat nicio şansă lui Rusu.

Gazdele au reuşit să restabilească egalitatea, dar tot Pop a fost salvatorul lui Şumudică. Extrema dreapta a primit o pasă în marginea careului şi a finalizat cu o execuţie superbă. Mingea a lovit transfersala înainte să intre în plasă.

Sezonul trecut, Rareş Pop a marcat cinci goluri pentru UTA lui Mircea Rednic. El a izbutit şi 2 pase decisive. 600.000 de euro este cota pe care o are fotbalistul care respectă regula U21 la meciurile Rapidului.

Rapid a învins-o pe Unirea Slobozia

Pe arena din Clinceni, Rapid a început foarte bine şi după ce Hromada a trimis peste poartă din careu, în primul minut, Hasani a lovit bara în minutul 2. Tot Hasani a fost aproape de gol în minutul 16, pentru ca opt minute mai târziu, Rareş Pop şă deschidă scorul din pasa lui Christensen. Pospelov a egalat în minutul 31, din careu, dar giuleştenii au trecut din nou în avantaj în minutul 60, când Rareş Pop a şutat sub transversală, din careu. Gazdele au încercat poarta lui Siegrist, dar scorul a rămas neschimbat şi Rapid s-a impus cu 2-1, reuşind a doua victorie a sezonului.

Elevii lui Marius Şumudică se află pe poziţia a 8-a, cu 12 puncte, iar Unirea Slobozia are 11 puncte şi ocupă locul al 11-lea.

UNIREA SLOBOZIA: D. Rusu – Medina, Antoche, Pospelov, Şerbănică – Coadă (Pacionel 36), Perianu (Vlăsceanu 83) – S. Camara (F. Ilie 83), Afalna, Yusov (Aganovic 46) – Gele (Fl. Purece 59). ANTRENOR: Adrian Mihalcea

RAPID BUCUREŞTI: Siegrist – Cr. Manea, Săpunaru, Paşcanu, Borza – Hromada (Kait 46), Christensen (Grameni 83) – R. Pop (Micovschi 75), Hasani (Jambor 64), Petrila – Burmaz (Emmers 65). ANTRENOR: Marius Şumudică

10:20

Erik ten Hag și-a turnat cenușă în cap după ce Manchester United a debutat cu stângul în Europa League! Mesaj după 1-1 cu Twente

10:02

Antrenorul celor de la RFS se teme de doi jucători de la FCSB: „Sunt buni, dar suntem pregătiţi pentru a-i înfrunta”

9:55

Ce notă a primit Răzvan Sava, după ce a apărat un penalty la debutul pentru Udinese. Verdicul specialiștilor

9:28

FCSB – RFS LIVE TEXT (22:00). Campioana României își începe aventura în Europa League! Echipele probabile

9:04

FotoMihaela Cambei, uimită de gestul uriaş al lui Ion Ţiriac! Răsturnare de situaţie: „Era vorba de David Popovici”

9:04

Victor Osimhen nu s-a ferit de cuvinte după Galatasaray – PAOK 3-1! Ce mesaj a avut vedeta, pentru echipa lui Răzvan Lucescu

1 VIDEOCalificările din Marele Premiu din Singapore au fost în direct pe Antena 3 CNN și AntenaPLAY! Lando Norris, pole-positions 2 FotoFiul lui Ion Ţiriac a împlinit 48 de ani şi a primit o declaraţie de dragoste de la Sorana Cîrstea. Imagine rară: „Favoritul!”s 3 FotoIubita lui Ionuţ Radu s-a dezbrăcat de inhibiţii! Francesca Cuccuru a avut o apariţie răvăşitoare: „Ilegal de frumoasă!”s 4 FotoRonnie O’Sullivan s-a despărţit, după 12 ani, de logodnica lui Laila Rouass: „S-a terminat!”. Anunţul momentului!s 5 Milionarul convins de Gică Hagi să investească la Farul a rupt tăcerea: „Nu îmi place fotbalul”. Câţi bani va plătis 6 FotoAdrian Şut, mesaj emoţionant pentru soţia lui: „Îţi mulţumesc pentru tot!”. Bianca a reacţionat imediats

Ce manifestă fiecare zodie între 25 septembrie și 29 septembrie 2024. Cum arată harta nativilor

3 zodii găsesc dragostea adevărată pe 25 septembrie 2024. Nativii care își întâlnesc sufletul pereche