Închide meniul

„S-au dus!” Gică Hagi, verdict după ce Alexandru Stoian şi Ionuţ Cercel au fost transferaţi de FCSB: „Au drumul lor în viaţă”

Alexandra Costea Publicat: 19 ianuarie 2025, 13:06

Comentarii
S-au dus!” Gică Hagi, verdict după ce Alexandru Stoian şi Ionuţ Cercel au fost transferaţi de FCSB: Au drumul lor în viaţă”

Gică Hagi, în timpul conferinţei de presă, captură AntenaSport

Gică Hagi a venit cu un verdict în cazul lui Alexandru Stoian şi Ionuţ Cercel, cei doi tineri fotbaliști pe care FCSB i-a transferat de la Farul. Antrenorul a explicat care este situația celor doi în conferința de presă premergătoare duelului cu UTA.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Farul Constanţa primește vizita echipei UTA Arad luni, 20 ianuarie 2025. Partida din etapa cu numărul 22 din Liga 1 este programată pentru ora 17:00.

Gică Hagi, sfaturi pentru Alexandru Stoian şi Ionuţ Cercel după ce au fost transferaţi la FCSB

Gică Hagi a vorbit despre transferul lui Alexandru Stoian la FCSB. Fotbalistul în vârstă de 17 ani a fost prezentat oficial de campioana României şi se va alătura lotului condus de Elias Charalambous începând de luni. Antrenorul celor de la Farul a avut numai cuvinte de laudă la adresa puștiului de 17 ani. Mai mult, acesta a ținut să-l atenționeze că la FCSB cerințele sunt mari şi speră să nu dezamăgească.

De asemenea, Gică Hagi a vorbit şi despre plecarea lui Ionuţ Cercel, tot la FCSB. Fotbalistul în vârstă de 18 ani se va desparți de Farul în vară, iar până atunci antrenorul îl sfătuiește să continue să dea randament.

“S-au dus. Stoian şi cu Cercel au fost luaţi de FCSB. Sunt doi jucători tineri, talentaţi, care au debutat. I-am dus până la un anumit punct, ei au drumul lor în viaţă. Sperăm ca ei să aibă succes.

Reclamă
Reclamă

Cercel rămâne cu noi până în vară. Să facă bine aşa cum a făcut-o până în iarnă. Stoian să aibă succes, îi doresc baftă multă şi să progreseze, să muncească. În fiecare zi să fie mai bun, pentru că exigenţele sunt mari, iar el e un copil talentat şi foarte bun”, a declarat Gică Hagi în cadrul conferinței de presă.

Cine sunt Alexandru Stoian şi Ionuţ Cercel, noile “perle” ale lui Gigi Becali

Alexandru Stoian, în vârstă de 17 ani, este născut la Madrid și promovat la echipa mare a celor de la Farul de Gică Hagi în vara acestui an.  De menționat este faptul că tânărul jucător a mai jucat pentru Farul un singur meci, în sezonul 2022/2023, în care echipa de la malul mării a câștigat titlul.

În total, atacantul a adunat 13 meciuri în toate competițiile pentru Farul, însă nu a reușit să marcheze sau să ofere pase decisive.

Reclamă

În momentul de față, Stoian este cotat la suma de 150.000 de euro, potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt.

De cealaltă parte, Ionuț Cercel a fost promovat la echipa mare a Farului în luna septembrie a acestui an. Fundașul de 18 ani a jucat în 10 meciuri pentru echipa lui Gică Hagi, în toate competițiile, în care a reușit să ofere o pasă decisivă.

În momentul de față, Ionuț Cercel este cotat la suma de 200.000 de euro, potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt.

Gigi Becali a făcut anunţul despre transferurile lui Ionuţ Cercel şi Alexandru Stoian. Patronul de la FCSB a precizat că ar putea plăti 3.000.000 de euro pentru cei doi fotbalişti.

“Este un milion. Dacă joacă 5 meciuri mai sunt 100.000. Dacă mai joacă încă 100.000. Dacă câștigă campionatul, încă 100.000. Dacă intră într-o cupă europeană se ajunge la 500.000 bonus, 100% din sumă. Au fost 500.000 bucata, 100% va fi 1 milion pentru fiecare.

Mai au procente, 20%, pe care le pot răscumpăra, în orice moment, cu 500.000. Suma ar fi de 1,5 milioane. Stoian vine de acum”, a spus Gigi Becali la digisport.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ar fi bine pentru Radu Drăguşin să plece de la Tottenham?
Loading ... Loading ...
Citește și:
21:38
Galatasaray – Atletico Madrid 1-1. Istvan Kovacs a acordat 7 cartonașe. De la 22:00 joacă Man și Dragomir
21:26
„Era un bătăuș, ne abuza fizic!” Istoria sângeroasă a participării Irakului la Mondialul din 1986
21:23
Marius Șumudică a răbufnit, după ce a fost egalat în minutul 90+5: „Nu înțeleg”
21:10
VideoJurnal Antena Sport | Au o imagine în lume
21:06
VideoJurnal Antena Sport | A venit cu gând de titlu
21:01
VideoJurnal Antena Sport | Agentul Kopic
1 Gata, Nicolae Stanciu a semnat. Clubul cu care a bătut palma 2 Transferul pentru care Gigi Becali luptă cu echipe din Olanda, Belgia, Spania şi Italia 3 FotoImagini rare cu părţinţii si sora lui Radu Drăguşin. Ce mesaj au avut la cununia civilă: “Să aibă o familie frumoasă” 4 Compania din România care plăteşte impozit 41 de milioane de euro pe an! E deţinută de un patron din Liga 1 5 Rapid a făcut anunțul în privința lui Olimpiu Moruțan: „O tâmpenie!” 6 Ce se întâmplă cu jucătorul care a semnat din greșeală în Liga 1? Răsturnare de situație
Citește și