Închide meniul

Specialiştii au dat verdictul în lupta la titlu din Liga 1, după etapa a patra de play-off. Detaliul remarcat

Publicat: 15 aprilie 2025, 16:26

Reclamă
Specialiştii au dat verdictul în lupta la titlu din Liga 1, după etapa a patra de play-off. Detaliul remarcat

Duel în partida Universitatea Craiova - FCSB/ Profimedia

Specialiştii au dat verdictul în lupta la titlu din Liga 1, după etapa a patra de play-off. Aceştia au remarcat un detaliu, după cele trei meciuri disputate, acela că Dinamo este singura echipă care a înregistrat o victorie în această rundă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

FCSB este lider, cu un avans de două puncte faţă de CFR Cluj. Universitatea Craiova se clasează pe locul trei, la trei puncte distanţă de primul loc.

Specialiştii au dat verdictul în lupta la titlu din Liga 1

Specialiştii de la Football Meets Data au analizat lupta la titlu din Liga 1. Aceştia au menţionat că şansele FCSB-ului să cucerească marele trofeu au crescut cu 5%, după remiza roş-albaştrilor cu Universitatea Craiova, scor 0-0.

De cealaltă parte, sursa menţionată mai sus a amintit şi de remiza dintre CFR Cluj şi Rapid, scor 1-1. Specialiştii au notat că şansele clujenilor să câştige titlul au scăzut cu 2 procente, după ce au fost „încurcaţi” pe teren propriu de giuleşteni.

Reclamă
Reclamă

Totodată, şansele lui Dinamo să încheie campionatul pe loc de podium au crescut cu 8%, ca urmare a victoriei categorice obţinute cu U Cluj, scor 4-2. În runda următoare, „câinii” se vor duela cu Universitatea Craiova, fiind o distanţă de patru puncte între cele două echipe.

Ţinând cont de eşecul suferit pe teren propriu cu Dinamo, şansele celor de la U Cluj să se claseze pe podium la finalul play-off-ului au scăzut cu 12%.

Specialiştii au analizat şi lupta pentru evitarea retrogradării. Aceştia au notat că celor de la Unirea Slobozia le-au crescut cu 16% şansele să rămână în Liga 1, după succesul din această rundă cu UTA, scor 2-1. De cealaltă parte, Gloriei Buzău i-a crescut şansele să retrogradeze, cu 17%.

Reclamă

Cine va arbitra derby-ul FCSB – CFR Cluj, din runda următoare

Derby-ul FCSB – CFR Cluj se dispută duminică, în ziua Paştelui, de la ora 20:00, pe Arena Naţională. Meciul va fi în format LIVE TEXT pe AS.ro.

Potrivit gsp.ro, şeful CCA, Kyros Vassaras, a decis să îl delege la acest meci pe Istvan Kovacs, arbitrul român cel mai bine cotat în Europa.

Gigi Becali l-a lăudat, recent, pe Istvan Kovacs, pe care în trecut îl criticase dur. Becali a spus că Istvan Kovacs a arbitrat impecabil în ultima perioadă. Patronul FCSB-ului a avut însă un discurs dur la adresa lui Horaţiu Feşnic, care a condus de la centru partida FCSB – Universitatea Craiova.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Ce echipă va reuşi tripla istorică în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
22:48

„Dorinel nu a fost la prima repriză!” Mircea Rednic, ironii la adresa adversarului după UTA-Sepsi 1-1

22:30

LIVE VIDEOSporting – Moreirense LIVE VIDEO 2-0. Programul etapei cu numărul 30 din Liga Portugal

22:26

„Să ne trezim la realitate!” Dorinel Munteanu sună adunarea după egalul cu UTA. Ce obiectiv are la Sepsi

21:29

VideoNicolae Stanciu şi Andrei Burcă petrec Paştele departe de familie! Nu ratează însă bucatele tradiţionale

21:04

Lando Norris, cel mai rapid din a doua sesiune de antrenamente a Marelui Premiu al Arabiei Saudite! FP3, sâmbătă, la 16:30

21:03

Jurnal Antena Sport | Campioanele de la Rapid, daruri de Paşte pentru juniori

1 „Nu pot să cred” Ianis Hagi i-a șocat pe scoțieni în Bilbao – Rangers 2-0: „De ce?” 2 „Se vede că nu-l mai avem pe el”. Thibaut Courtois, reacţie fermă după ce Real Madrid a fost eliminată din Champions League 3 FotoCând a prevestit Valentin Ceaușescu că Steaua va câștiga Cupa Campionilor: „Jucătorii au început să râdă!” 4 Farul Constanţa nu a primit licenţa pentru Europa dintr-un motiv incredibil! Gică Popescu: „Exces de zel” 5 UPDATEBilbao – Rangers 2-0. Ianis Hagi, OUT din Europa League. Manchester United – Lyon 5-4! Rezultatele 6 Manchester United – Lyon 5-4! Echipa lui Amorim e în semifinale după un meci absolut „nebun”!
Citește și