U Cluj – FCU Craiova 2-1. „Şepcile roşii”, victorie importantă contra echipei lui Adrian Mititelu

Alex Masgras Publicat: 3 decembrie 2023, 17:50

U Cluj – FCU Craiova 2-1. „Şepcile roşii, victorie importantă contra echipei lui Adrian Mititelu

U Cluj - FCU Craiova

Jucătorii lui U Cluj / Hepta

U Cluj – FCU Craiova s-a terminat 2-1! Echipa lui Ioan Ovidiu Sabău venea după victoria incredibilă din Giuleşti, când a revenit de la 0-2 şi s-a impus cu 3-2. „Şepcile roşii” au primit vizita celor de la FCU Craiova, o altă echipă care venea după un succes etapa trecută.

Echipa lui Constantino încheiase seria de 8 meciuri fără victorie în meciul cu Sepsi Sf. Gheorghe pe care l-a câştigat cu 2-1.

U Cluj – FCU Craiova 2-1 LIVE SCORE!

Min. 90+4: Fluier final! U Cluj a obţinut o nouă victorie foarte importantă în Liga 1

Min. 53 în U Cluj – FCU Craiova 2-1! „Şepcile roşii” au revenit în avantaj, după ce Popa a înscris din pasa de excepţie a lui Chipciu.

Min. 38 în U Cluj – FCU Craiova 1-1: Yassine Bahassa a restabilit egalitatea.

Min. 19 în U Cluj – FCU Craiova 1-0: Ianis Stoica a deschis scorul în meciul de pe Cluj Arena.

Min. 1: A început meciul dintre U Cluj şi FCU Craiova.

Echipele de start în U Cluj – FCU Craiova

U CLUJ: Iliev – Oancea, Masoero, Mitrea, Vătăjelu – Chipciu, G. Simion, Doukoure, I. Stoica – Nistor – D. Popa
REZERVE: Gorcea – Peteleu, Pițian, I. Filip, Fossati, Popadiuc, Cîmpanu, Silaghi, E. Manu
ANTRENOR: Ioan Ovidiu Sabău

FCU CRAIOVA: Gurău – Compagnucci, Lacroix, D. Henriques, Padula – V. Achim, Van Durmen – Chițu, Bauza, Bahassa – Blănuță
REZERVE: Mogoșanu – Negru, Mascarenhas, Buta, V. Pop, D. Albu, A. Blidar, S. Sidibe, W. Baeten
ANTRENOR: Giovanni Costantino

Înaintea acestui meci, U Cluj se află pe locul 8, cu 23 de puncte, o victorie aducând echipa lui Ioan Ovidiu Sabău pe un loc de play-off.

De partea cealaltă, FCU Craiova se află pe locul 14, cu 18 puncte.

În partida tur, cele două echipe au oferit unul dintre cele mai spectaculoase meciuri ale sezonului. Pe Ion Omblemenco s-a impus la finalul lunii august U Cluj, cu 4-3. La vremea respectivă, ambele echipe aveau alţi antrenori. Nicolae Dică se afla pe banca oltenilor, în timp ce pe banca „şepcilor roşii” se afla Toni Petrea.

Dan Nistor i-a „înţepat” pe fanii lui U Cluj după „remontada” cu Rapid

Nistor a fost integralist în prima victorie obţinută de U Cluj, în faţa Rapidului, după o pauză de 8 ani. Aşteaptă să vadă tribunele pline şi pe Cluj Arena.

„A fost un meci destul de greu, cu un public senzaţional. Din punctul meu de vedere e cel mai tare din Liga 1. Cred că acel gol pe care l-am marcat pe finalul primei reprize ne-a dat moral. La pauză am fost muştruluiţi de Mister. Ne-a spus să fim aceeaşi echipă, ne-a dat încredere.

Cred că trebuie să lucrăm mai mult la finalizare. Ratăm mult. Am o vârstă destul de înaintată, m-am motivat. Am trecut peste acea ratare. Eu sincer îmi doresc foarte mult să îmi ajut echipa. Dacă va fi o convocare la naţională, va fi foarte bine. Vreau să îmi ajut echipa să urce în clasament, merită!

E o victorie de moral, o victorie bună şi aştept şi eu la meciurile de acasă să văd acele tribune pline!„, a declarat Dan Nistor la digisport.ro.

0:09 Costel Gâlcă, după ce echipa lui a învins-o în prelungiri pe Rapid: „Puteam câștiga la 3 goluri diferență” 29
23:52
Basarab Panduru l-a atacat pe Dan Şucu: „Te faci de râs, te-ai trezit că nu vinzi mobilă aici!”
29
23:50
VIDEOPreston North End – Leicester City 0-3 a fost în AntenaPLAY. Oaspeţii au făcut spectacol total în Championship
29
23:41
„Nu trebuie să acordăm atenţie rezultatelor” Bogdan Lobonţ, reacţie surprinzătoare după Rapid – Universitatea Craiova 1-2
29
23:36
Mircea Lucescu, semnal de alarmă pentru Rapid: „E imposibil să câştigi aşa campionatul”! Sfatul pe care i l-a dat lui Dan Şucu!
29
23:00
Corona Braşov a scris istorie în voleiul românesc şi a câştigat titlul naţional
29
22:57
Scene halucinante după Rapid – Universitatea Craiova 1-2! Iacob a sărit să îl bată pe un suporter! Reacţia lui după incident
29
22:46
Universitatea Craiova a învins-o pe Rapid în prelungiri şi a urcat pe locul 2 în play-off! Cum arată acum clasamentul
29
22:37
Cum a fost surprinsă Diana Şucu după golul lui Rapid, în timp ce Daniel Niculae îl îmbrăţişa pe Dan Şucu
29
22:35
Rafael Nadal s-a calificat în optimi la Madrid. Gest de mare campion al „Matadorului”