Unirea Slobozia – U Cluj 2-2. Surpriză de proporţii! Liderul Ligii 1, încurcat de o nou-promovată. Sabău, egalul lui Mihalcea

De Alex Ioniță
Publicat: 5.10.2024, 18:38

Unirea Slobozia - U Cluj LIVE SCORE

Ioan Ovidiu Sabău, în timpul unui meci / Profimediaimages

Meciul Unirea Slobozia – U Cluj,  scor 2-2, din etapa a 12-a a Ligii 1, a fost în format LIVE SCORE pe AS.ro. Liderul din campionatul României s-a încurcat pe terenul nou-promovatei. Jucătorii lui Sabău au ajuns la trei meciuri la rând fără victorie.

Învinsă la scor de neprezentare etapa trecută, de Universitatea Craiova, trupa lui Adrian Mihalcea a avut un start în forţă cu U Cluj. Gele şi Toma au marcat în primele 22 de minute ale meciului. După pauză, Boboc a fost autorul unui assist pentru Miranyan (52), după care a restabilit egalitatea (64).

La Clinceni, Unirea Slobozia a deschis scorul în minutul 16, prin Gele, iar în minutul 22 se contura deja surpriza, când Toma a înscris dintr-o lovitură liberă şi gazdele conduceau cu 2-0. Elevii lui Mihalcea au trecut pe lângă 3-0 în minutul 40 şi au intrat la cabine cu avantaj de două goluri. Clujenii au revenit în meci prin golul lui Artur Miranyan, care a înscris cu o lovitură de cap din centrarea lui Boboc. Imediat Vlăsceanu a înscris pentru gazde, dar golul a fost anulat pentru un ofsaid la Afalna, în minutul 53.

Liderul clasamentului a egalat în minutul 63, la şutul din careu al lui Radu Boboc. Sekou Camara a trimis în bară, în minutul 83, iar oaspeţii au trecut pe lângă victorie la ultima fază a meciului. Masoero a trimis cu capul şi Toma a scos de pe linia porţii. Scorul final a fost Unirea Slobozia – U Cluj 2-2 şi echipa lui Sabău rămâne lider, cu 23 de puncte, iar Unirea Slobozia se află pe locul 13, cu 12 puncte.

UNIREA SLOBOZIA: D. Rusu – Medina, Antoche, Pospelov, C. Toma – Pacionel (Perianu 71), Coadă – Aganovic (S. Camara 66), Afalna, Vlăsceanu (Purece 78) – Gele. ANTRENOR: Adrian Mihalcea

U CLUJ: Gertmonas – Boboc, Masoero, I. Cristea, Chipciu – Ov. Popescu (Blănuţă 46), Bic (Oaidă 75) – R. Silaghi (Raţă 46), Nistor (G. Simion 76), Berto (A. Miranyan 46) – M. Thiam. ANTRENOR: Ioan Ovidiu Sabău

Unirea Slobozia – U Cluj 2-2 LIVE SCORE

Min. 90: Unirea Slobozia – U Cluj 2-2! Final de meci.

Min. 63: Unirea Slobozia – U Cluj 2-2! Boboc a restabilit egalitatea! A primit mingea în careu, de la Blănuță și a înscris cu un șut din întoarcere!

Min. 53: Unirea Slobozia – U Cluj 2-1! Vlăsceanu a înscris la doar 1 minut după golul „șepcilor roșii!”, însă reușita a fost anulată de VAR.

Min. 52: Unirea Slobozia – U Cluj 2-1! Miranyan a redus din diferență, cu o lovitură de cap, din interiorul careului.

Min. 22: Unirea Slobozia – U Cluj 2-0! Incredibil. Start de senzaţie de meci. Toma a executat impecabil o lovitură liberă, din marginea careului! Căpitanul Sloboziei a trimis mingea în vinclu!

Min. 16: Unirea Slobozia – U Cluj 1-0. Gazdele au deschis scorul, după o gafă a lui Chipciu. Aganovic i-a pasat lui Gele, iar atacantul lui Mihalcea a trimis mingea pe lângă portarul advers.

Min. 1: A început meciul!

Echipele de start:

Unirea Slobozia: D. Rusu – Medina, Antoche, Pospelov, A. Toma – Pacionel, Coadă – Aganovic, Afalna, Vlăsceanu – Gele
Rezerve: Krell, Obrian, Dorobanțu, Șerbănică, Lemnaru, Perianu, Purece, Camara, F. Ilie
Accidentați: A. Lopez, Yusov, Bărbuţ
Suspendați: I. Dinu
Antrenor: Adrian Mihalcea

U Cluj: Gertmonas – Boboc, Masoero, I. Cristea, Chipciu – Ov. Popescu, Bic – Silaghi, Nistor, Berto – Thiam
Rezerve: Gorcea, Mitrea, Oancea, Van der Werff, Briz, Codrea, Simion, Oaidă, Rață, Bota, Miranyan, Blănuță
Accidentați: Adel Bettaieb
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Stadion: Clinceni – Arena 1 (Clinceni – Ilfov)
Arbitru: Avram Robert, A1: Bîrdeş Romică, A2: Duță George Bogdan, Arbitru VAR: Petrescu Radu, Arbitru AVAR: Rusandu Lucian

Slobozia primește vizita lui U Cluj după ce, în etapa precedentă de Liga 1, a fost învinsă de Universitatea Craiova, scor 0-3. De cealaltă parte, „șepcile roșii” vin după eșecul cu Poli Iași, scor 0-1.

Ultima întâlnire directă dintre cele două formații a avut loc în luna aprilie a anului 2022, atunci când Slobozia și U Cluj se aflau în Liga a 2-a. La momentul respectiv, Unirea s-a impus, în deplasare, cu scorul de 2-1.

U Cluj a suferit prima înfrângere a sezonului de Liga 1, cu Poli Iași

Partida dintre Poli Iași și U Cluj s-a încheiat cu scorul de 1-0. Duelul a contat pentru etapa cu numărul 11 a sezonului de Liga 1.

U Cluj a înregistrat prima înfrângere a sezonului. Până la duelul cu Poli Iași, „șepcile roșii” aveau 6 victorii și 4 rezultate de egalitate.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Guilherme, în minutul 50.

Cum au arătat echipele de start în Poli Iași – U Cluj:

Poli Iaşi: J. Fernandez – Todoroski, Samayoa, Soares, Ispas – V. Gheorghe (Tailson ’72), Bordeianu, Gouet, Ştefanovici (A. Gheorghiţă ’72) – A. Roman (F. Ilie ’77) – Kamberi (Harrison ’89). Antrenor: Emil Săndoi

Universitatea Cluj: Gertmonas – Boboc, Masoero, I. Cristea, Chipciu – Simion (Ov. Popescu ’46), Bic (Lasure ’69) – Silaghi (Blănuţă ’59), Nistor, Berto (Raţă ’59) – Thiam (Miranyan ’60). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Cartonaşe galbene: V. Gheorghe ’25, Roman ’74, Ispas ‘90+3 / Silaghi ’56, Raţă ’68, Lasure ’79, Nistor ‘90+1

Arbitri: Andrei Antonie – Vasile Marinescu, Valentin Avram – Valentin Porumbel

Arbitri VAR: Ionuţ Coza, Claudiu Marcu

Observator: Ioan Onicaş

• China Smash 2024 e exclusiv în AntenaPLAY, în perioada 26 septembrie - 6 octombrie
  • Levadiakos - PAOK, meci din etapa a 7-a din Grecia, e duminică, de la ora 20:30, exclusiv în AntenaPLAY
  • Se va impune Ianis Hagi la prima echipă a lui Rangers?

20:21

VideoSabrina Voinea şi campionii olimpici de la canotaj, vacanţă de poveste în Delta Dunării. Simona Radiş: „România e extraordinară!”

20:06

VIDEOSporting – Casa Pia, meciul serii din Liga Portugal (22:30, LIVE VIDEO în AntenaPLAY)! Programul complet

20:03

Ferencvaros – Gloria Bistrița 32-28, în Liga Campionilor la handbal feminin! Al 3-lea eșec la rând pentru elevele lui Pera

19:40

Cristiano Ronaldo a marcat în Al Nassr – Al Orubah şi a stabilit un nou record uriaş. Cifrele ireale ale starului portughez

19:40

Ioan Ovidiu Sabău și-a „taxat” jucătorii după Unirea Slobozia – U Cluj 2-2: „Ne-am crezut prea valoroși și importanți!”

19:27

LIVE VIDEOPanetolikos – AEK se joacă ACUM în AntenaPLAY! Liderul din Grecia ţinteşte o nouă victorie!

1 FotoDavid Popovici își reia facultatea, după ce a avut primul an „înghețat”. Și-a decis viitorul: „Asta îmi doresc!”s 2 FotoFiica lui Michael Schumacher s-a căsătorit la 27 de ani. Tatăl ei ar fi fost de faţă! Ce au fost obligaţi să facă invitaţiis 3 Rapid transferă de la o rivală din Liga 1! Lovitura dată de giuleşteni: „Marius Șumudică și l-a dorit mult”s 4 Adrian Mititelu a făcut anunţul: cine e antrenorul lui FCU Craiova! De ce s-a prăbuşit echipa din Bănies 5 Ilie Năstase, reacţie fără precedent la adresa Simonei Halep: „Ce vrea să demonstreze, că nu înțeleg?”s 6 Gigi Becali, discurs vehement despre comportamentul lui Dorinel Munteanu: „Dacă Maftei era fiul meu, ziceam să îi facă mai rău!”s

4 zodii care vor fi de neoprit în luna octombrie 2024. Trec peste orice greutate

Nativii care își pot schimbă propriile vieți pe 5 octombrie 2024. Zodiile care vor străluci sub lumina reflectoarelor