Închide meniul

Mihai Costea a vorbit despre noua aventură de la CS Mioveni: „Numele nu îți garantează postul de titular”

Alex Ioniță Publicat: 12 august 2023, 11:06

Comentarii
Mihai Costea a vorbit despre noua aventură de la CS Mioveni: Numele nu îți garantează postul de titular”

Mihai Costea intervine în scandalul "FCSB în Ghencea" / Antena Sport

Mihai Costea a vorbit despre noua aventură de la CS Mioveni. Fotbalistul a semnat în această vară cu formația argeșeană, după ce în sezoanele precedente a jucat în ligile inferioare ale României.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Atacantul trecut și pe la FCSB a fost prezentat recent de CS Mioveni, împreună cu alte 10 achiziții. Pe lângă Mihai Costea, echipa din Argeș a mai transferat fotbaliști precum Marius Tomozei sau Claudiu Herea. De asemenea, Mihai Costea va fi coleg și cu Marco Dică, fiul antrenorului Nicolae Dică.

Mihai Costea a vorbit despre noua aventură de la CS Mioveni. Atacantul este motivat și vrea să își ajute echipa

Atacantul care a fost legitimat la Viitorul Dăești este de părere că își poate ajuta echipa în lupta pentru revenirea în prima ligă a României. Totuși, acesta a dezvăluit că nu va fi titular la Mioveni doar datorită numelui și a menționat că trebuie să se lupte pentru un loc în primul „11” cu alți fotbaliști.

„A început de o lună și ceva o nouă aventură, îmi doresc să îi ajut cât pot eu de mult, prin experiența mea și prin tot, să își îndeplinească obiectivele. M-au contactat și am fost deschis să vin, îmi era dor să mai joc la un nivel ridicat, în ultima perioadă am jucat la ligi inferioare și nu mai aveam de gând să joc. Am prins din nou încredere și dorința de a juca la un nivel mai mare.

Încerc să joc cât pot pentru că apoi o să îmi lipsească fotbalul și o să îmi fie dor. Am avut o perioadă înainte în care nu am activat, apoi am mers la Liga 4, Liga 3 și acum în Liga 2. S-au schimbat foarte mulți jucători, au venit mulți copii aici, am format un grup puternic și cred că oricărei echipe îi va fi greu.

Reclamă
Reclamă

Nu, nu sunt titular garantat. Îți garantează cineva postul? Numele… nu mai am nici 20 de ani, am 35, știu unde am venit. Meciul trecut nu am intrat, o să intru, ușor-ușor când va fi nevoie de mine”, a spus Mihai Costea, pentru sport.ro.

Mihai Costea și-a găsit echipă în Liga a 2-a. Atacantul a semnat cu CS Mioveni

Atacantul care a evoluat în utlima perioada în Liga a 3-a s-a înțeles cu cei de la CS Mioveni, echipă retrogratată în sezonul trecut în Liga a 2-a. Astfel, jucătorul se va lupa pentru promovarea în prima ligă alături de fotbaliștii pregătiți de Constantin Schumacher.

În cariera sa, Mihai Costea a jucat pentru: FC U Craiova 1948, FCSB, FC Voluntari, Ittihad Kalba, Fujairah, Al-Arabi, Chindia Târgoviște, Progresul, ARO Câmpulung și Viitorul Dăești. În anul 2011 era cumpărat din Bănie de către Gigi Becali pentru suma de 1,4 milioane de euro.

Reclamă

În perioada petrecută la FCSB, Costea a reușit să înscrie 13 goluri și să ofere 8 pase decisive în 55 de partide. A atins cea mai mare cotă de transfer în anul 2010. Atunci valora suma de 1,5 milioane de euro, potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Se va califica FCSB în play-off sezonul acesta?
Loading ... Loading ...
Citește și:
10:36
Dan Şucu, lovitură pe piaţa transferurilor! Aduce un jucător de 10 milioane de euro de la o forţă din Serie A
10:25
Florin Tănase a surprins! Ce a făcut după FC Argeş – FCSB 1-0
10:07
Becali l-a criticat pe fotbalistul pe care Mihai Stoica l-a tot lăudat: “Ce să faci cu el? Îi dă un umăr, jos”
9:30
Basarab Panduru a numit marea greşeală a lui Gigi Becali! Decizia criticată din FC Argeş – FCSB 1-0: “Niciodată”
9:24
Românca Julia Sauter, în lacrimi după finalul programului de la Europene! Poziţia onorabilă pe care s-a clasat
9:07
Mirra Andreeva a câştigat titlul de la Adelaide! A defilat în finala cu Victoria Mboko
1 Constantin Budescu a dat verdictul despre lupta la titlu: “Nu o să le stea nimeni în cale” 2 Gigi Becali, prima reacție după ce a aflat că Rapid îl transferă pe Olimpiu Moruțan: „Și eu l-am vrut” 3 Gigi Becali și-a distrus jucătorii, după FC Argeș – FCSB 1-0. Ce le-a reproșat patronul campioanei 4 Cele două mutări anunțate de Gigi Becali la FCSB, după înfrângerea cu FC Argeș: „Vor veni amândoi” 5 Suma uriaşă donată de Gigi Becali călugărilor de pe Muntele Athos: “Va fi sfânt! Rămâne în istorie” 6 BREAKING NEWSRapid a dat lovitura iernii în Liga 1! Olimpiu Moruțan ajunge sub comanda lui Costel Gâlcă
Citește și