Închide meniul

„Am stat în casă şi am plâns” Lautaro Martinez, discurs emoţionant după Inter – Barcelona: „Ăsta sunt”

Alex Masgras Publicat: 7 mai 2025, 9:02

Reclamă
„Am stat în casă şi am plâns Lautaro Martinez, discurs emoţionant după Inter – Barcelona: „Ăsta sunt

Lautaro Martinez, după victoria dramatică a lui Inter / Profimedia

Lautaro Martinez a fost titular în Inter – Barcelona, returul nebun din semifinalele UEFA Champions League. Echipa lui Simone Inzaghi s-a impus cu 4-3 după 120 de minute şi s-a calificat cu 7-6 la general, în finala de la Munchen.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Inter a condus cu 2-0, catalanii au preluat conducerea cu câteva minute înainte de fluierul final, dar Acerbi a trimis dubla în prelungiri. Frattesi a fost apoi eroul nerazzurrilor, cel care a marcat în prima repriză a prelungirilor, şi a obţinut calificarea pentru Inter, care revine în ultimul act.

Lautaro Martinez, despre chinul dinaintea returului Inter – Barcelona: „Am suferit mult”

Lautaro Martinez s-a accidentat în meciul tur de la Barcelona, iar argentinianul a dezvăluit la finalul returului chinul prin care a trecut în ultimele zile, în încercarea de a se recupera şi a fi cât de cât apt pentru acest meci extrem de important.

Lautaro a recunoscut că a plâns mult în ultimele zile, dar a făcut tot posibilul pentru a fi pe teren. El a deschis scorul în meciul de pe San Siro.

„Am suferit mult, dar am făcut o muncă incredibilă de echipă, împotriva unui adversar extrem de valoros. Eu am avut probleme, nici nu puteam să îmi ridic piciorul. Primele două zile după accidentarea de la Barcelona am stat acasă şi am plâns. Am avut două antrenamente toată săptămâna şi am încercat să mă recuperez. Mi-am pus un bandaj strâns şi am intrat pe teren. Ăsta sunt.

Reclamă
Reclamă

Trebuie să fii prezent în astfel de meciuri. Am plâns acasă cu soţia şi copiii, dar am promis că voi fi aici. Mama a fost îngrijorată, m-a sunat toată dimineaţa, dar nu am răspuns pentru că era îngrijorată.

Nu sunt bine, dar vom munci pentru a mă recupera. Am tot felul de sentimente acum. Este multă presiune, te gândeşti la multe lucruri. Trebuie să fim mândri, echipa nu a renunţat, iar acest stadion este incredibil. Am vrut Champions League din prima zi. De fapt, din ziua în care am pierdut finala de la Istanbul. Să ne bucurăm acum de această finală”, a declarat Lauaro Martinez, citat de gazzetta.it.

Simone Inzaghi şi-a scos pălăria în faţa jucătorilor, după Inter – Barcelona 4-3: „Am fost exemplari”

Simone Inzaghi a avut numai cuvinte de laudă la adresa jucătorilor săi, pe care i-a felicitat pentru modul în care au reuşit să obţină calificarea în ultimul act, la capătul unei duble de foc. Antrenorul italian consideră că numai o echipă excepţională, aşa cum a fost Inter în această dublă, ar fi putut să elimine formaţia lui Hansi Flick:

Reclamă

„Am încercat să ne facem jocul cu toate armele şi calităţile noastre. O ştiam pe Barcelona şi ştiam ce trebuie să facem pe teren. Am dat totul şi am reuşit. Am fost exemplari. M-am asigurat că schimbările ne vor ajuta şi am depăşit orice obstacol.

Am întâlnit o echipă puternică. A fost nevoie de un Inter excepţional ca să batem Barcelona. Au fost două meciuri brutale. Băieţii au fost fantastici. Sunt mândru şi fericit să le fiu antrenor. Au dat totul”, a declarat Simone Inzaghi, citat de mundodeportivo.com.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Îl va transfera Gigi Becali pe Dennis Politic la FCSB?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
21:00

PSG – Arsenal. Meciul care decide finala Ligii Campionilor! Dembele, doar pe bancă! Echipele de start

21:00

EXCLUSIV„Un spectacol incredibil” Reacţia lui Victor Piţurcă, fan al nerazzurrilor, după Inter – Barcelona 4-3!

20:57

„Nimeni nu e de nevândut!” Andrei Nicolescu, anunțul momentului despre transferul lui Dennis Politic la FCSB

20:41

Anunț important despre viitorul lui Marius Măldărășanu: „Mai lipsește doar semnătura”

20:36

Szymon Marciniak a răbufnit după criticile de după Inter – Barcelona 4-3: „Comentarii stupide”

20:05

Ștefan Târnovanu a numit clubul la care ar vrea să se transfere! Mesajul portarului de la FCSB

1 FotoDaniel Bîrligea şi iubita lui, moment emoţionant după FCSB – Dinamo 3-1. Săruturi şi îmbrăţişări chiar pe teren 2 Alex Mitriță și-a decis viitorul, după ce a aflat de interesul lui Gigi Becali! Anunțul momentului 3 Gigi Becali l-a dat de gol pe Neluţu Varga şi a anunţat transferul uriaş al lui Louis Munteanu: „Şase milioane de euro” 4 „Banca, la revedere”. Gigi Becali a făcut praf doi jucători de la FCSB, după victoria cu Dinamo: „A dormit pe teren” 5 FotoSerena Williams şi Lewis Hamilton, apariţii spectaculoase la Met Gala. Ce sportivi au mai strălucit la evenimentul din New York 6 EXCLUSIVCe lovitură poate primi Mirel Rădoi la Universitatea Craiova
Citește și