Închide meniul

Antrenorul lui Inter d’Escaldes ştie că are şanse minime să o bată pe FCSB: “Cel mai dificil adversar”

Andrei Nicolae Publicat: 9 iulie 2025, 11:24

Comentarii
Antrenorul lui Inter dEscaldes ştie că are şanse minime să o bată pe FCSB: Cel mai dificil adversar

Felip Ortiz, cu un trofeu câştigat alături de Inter d'Escaldes / X Felip Ortiz Martinez

FCSB şi Inter Club d’Escaldes se întâlnesc astăzi în prima manşă din turul întâi preliminar al Ligii Campionilor, într-o partidă care se vede pe Antena 1 şi în AntenaPLAY. Înainte de meci, antrenorul campioanei din Andorra, Felip Ortiz, a acordat o declaraţie prin care a dat de înţeles că eşte conştient de şansele mici de a merge mai departe.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Tehnicianul de 48 de ani a ţinut totuşi să precizeze evoluţia nivelului de fotbal din Andorra în comparaţie cu anii trecuţi.

Felip Ortiz, conştient că va întâlni un adversar dificil în FCSB

Antrenorul andorranilor a acordat un interviu în cadrul căruia a vorbit atât despre FCSB, cât şi despre fotbalul din ţara aflată între Spania şi Franţa. Ortiz a dat inclusiv detalii despre cum se trăieşte fenomenul “sportului rege” în Munţii Pirinei.

În ceea ce priveşte “dubla” cu FCSB, antrenorul care a trecut ca secund pe la Barcelona B a dat înţeles că ştie de şansele scăzute la calificare, deşi abordează meciurile cu dorinţa de a merge mai departe.

Nu am avut parte de o tragere la sorți plăcută, dar vom merge cu entuziasm și ambiție. Probabil am picat cu cel mai dificil adversar posibil, dar este vorba de fotbal și orice se poate întâmpla.

Reclamă
Reclamă

Un eșec în această fază din Liga Campionilor le permite cluburilor să meargă în Conference League, iar pentru cluburi ca al nostru premiile de la UEFA ne permit să susținem întregul sezon.
Santa Coloma aproape a ajuns în grupe sezonul trecut, iar noi am trecut de un tur.

Nivelul campionatului nostru s-a îmbunătățit semnificativ. Există investiții mai multe, o infrastructură mai bună și competitivitate. Chiar și echipa națională a arătat îmbunătățiri, iar Anglia a reușit să învingă doar cu 1-0 recent. Așa ceva era de neimaginat.

Viaţa de aici este destul de liniştită, deşi locul de muncă este mereu dificil. Nu sunt mulţi suporteri, asta e normal ţinând cont de populaţia mică. Cu toate acestea, fotbalul creşte“, a declarat Felip Ortiz, potrivit marca.com.

Reclamă

Returul meciului dintre FCSB şi Inter d’Escaldes de pe 15 iulie se va vedea tot pe Antena 1 şi în AntenaPLAY.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Va câştiga Cristi Chivu titlul în Serie A cu Inter în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
0:00 27 aug.
UPDATEOFICIAL | Alex Băluţă a fost prezentat de Los Angeles FC! Heung-Min Son şi Hugo Lloris, noii săi coechipieri
23:59
Kairat Almaty şi Pafos, calificări istorice în Champions League! Final de infarct în meciul echipei lui Vlad Dragomir
23:42
Jannik Sinner, în turul 2 la US Open 2025! Ce a spus despre starea sa de sănătate
23:05
Daniel Opriţa, “săgeţi” către conducere, după eliminarea Stelei din Cupa României: “Sunt frustrat, supărat”
22:46
Andrei Nicolescu, anunţ despre transferul lui Adrian Mazilu la Dinamo: “Ne-am înţeles cu jucătorul”
22:13
Câţi bani şi câte puncte a primit Jaqueline Cristian după victoria uriaşă de la US Open 2025
1 Cristi Chivu a intrat în istoria lui Inter după debutul fulminant din Serie A. Recordul doborât de român 2 Ioan Varga a făcut lumină în cazul “Louis Munteanu”. Răsturnarea de situație anunțată de patronul de la CFR 3 Prima reacţie a lui Cristi Chivu după debutul de vis pe banca lui Inter în Serie A! Ce a spus de un nou transfer 4 Cum a schimbat-o Cristi Chivu pe Inter? Dezvăluirea făcută de Lautaro Martinez după debutul din Serie A 5 “Chivu, debut grozav” Reacţia celor de la Gazzeta dello Sport după ce Inter a “spulberat-o” pe Torino! 6 Dinamo vrea să dea lovitura! “Câinii” negociază cu Brighton pentru transferul lui Adrian Mazilu
Citește și