Istvan Kovacs l-a eliminat pe Frank Anguissa în Milan – Napoli 1-0, după ce i-a dat două cartonaşe galbene în doar 4 minute

Valentin Pîrcălabu Publicat: 12 aprilie 2023, 23:57

Istvan Kovacs l-a eliminat pe Anguissa după ce i-a dat două cartonaşe galbene în doar 4 minute

Colaj digisport.ro

Istvan Kovacs l-a eliminat pe Frank Anguissa în Milan – Napoli 1-0. Arbitrul român i-a dat două cartonaşe galbene lui Anguissa în doar 4 minute. Primul galben primit de Anguissa în minutul 70 după un fault asupra lui Theo Hernandez.

Peste numai 4 minute, Anguissa avea să primească al doilea cartonaş galben şi, implicit, pe cel roşu. Culmea, Anguissa l-a faultat tot pe Theo Hernandez.

Istvan Kovacs l-a eliminat pe Frank Anguissa în Milan – Napoli

Deşi jucătorii lui Napoli au protestat, Istvan Kovacs a fost de neînduplecat şi şi-a menţinut decizia. Până la final, echipa lui Luciano Spalletti a rezistat, iar scorul a rămas 1-0 pentru Milan.

Istvan Kovacs l-a făcut pe Luciano Spalletti să protesteze, după ce nu i-a dat cartonaş galben lui Rafael Leao

Istvan Kovacs l-a făcut pe Luciano Spalletti să protesteze, după ce a decis să nu îi dea cartonaşul galben lui Rafael Leao, după un gest nesportiv al atacantului de la Milan.

În minutul 25 al primei reprize din Milan – Napoli, Rafael Leao a ratat o ocazie mare de gol. Atacantul portughez s-a răzbunat pe fanionul de la colţul terenului. Deşi gestul a fost unul nesportiv, Istvan Kovacs a decis să nu îi acorde cartonaul galben atacantului de la Milan.

Camerele TV l-au surprins pe antrenorul celor de la Napoli, Luciano Spalletti, extrem de nemulţumit de decizia arbitrului român. Acesta a intrat în dialog şi cu Horaţiu Feşnic, arbitrul de rezervă.

Istvan Kovacs a avut probleme cu echipamentul şi în startul reprizei a doua. Arbitru român a avut nevoie să i se repare echipamentul tehnic şi a mers la marginea terenului pentru a fi ajutat să rezolve această problemă.

Fanii au făcut spectacol în tribunele arenei San Siro, sub privirile lui Istvan Kovacs

Fanii rossonerilor au creat un adevărat spectacol în tribunele arenei San Siro, chiar sub privirile lui Istvan Kovacs, românul care arbitrează duelul „de foc”.

Fanii lui AC Milan a umplut până la refuz arena San Siro, pentru duelul cu Napoli. Suporterii au pregătit o coregrafie specială, după ce echipa preferată a revenit în sferturile UEFA Champions League, după o pauză de 10 ani.

Tot spectacolul din tribune s-a desfăşurat sub privirile lui Istvan Kovacs. Arbitrul român a fost delegat la unul dintre cele mai încinse meciuri din sferturile UEFA Champions League, din acest sezon.

Kovacs este ajutat la cele două tuşe de asistenţii Vasile Marinescu şi Ovidiu Artene. Horaţiu Feşnic va fi cel de-al patrulea arbitru al întâlnirii „de foc” de pe San Siro.

19:55 Botoșani – Mioveni LIVE SCORE (20:00). Duel „încins” pentru Liga 1! Echipele de start 19:49 Marius Şumudică a spus care este adevărata Steaua pentru el! Ironii pentru echipa lui Gigi Becali: „M-au egalat la titluri” 19:39 Danemarca – Elveția, Letonia – Suedia (13:20) și Canada – Finlanda (17:20), LIVE VIDEO în AntenaPLAY. Spectacol la CM de hochei 19:20 LIVE VIDEOSesiunea de antrenamente la Porsche Mobil 1 Supercup Imola 2024 e ACUM în AntenaPLAY. Programul complet 19:10 LIVE VIDEOBellator Champions Series Paris e ACUM LIVE VIDEO în AntenaPLAY. Patrick Mix – Magomed Magomedov e main-event-ul 19:04 Massimiliano Allegri a fost dat afară de Juventus! Motivul uluitor din spatele demiterii. Italienii au făcut anunțul oficial 18:48 VIDEOAndrea Compagno, hattrick fabulos în China! Are cifre impresonante după doar 8 meciuri la Tianjin Tiger 18:38 Arne Slot a confirmat că îi ia locul lui Jurgen Klopp: „Voi fi noul antrenor al lui Liverpool în sezonul viitor!” 18:35 „Tricolorul” care şi-a asigurat deja prezenţa în lotul României pentru EURO 2024: „Oamenii din club au fost informaţi” 18:30 VIDEOA doua sesiune de antrenamente a Marelui Premiu de la Imola a fost în AntenaPLAY. Cursa e pe Antena 1, duminică, de la ora 16:00 Vezi toate știrile