Istvan Kovacs, lăudat de presa din Italia, pentru prestaţia din AC Milan – Borussia Dortmund: „Bravo”

Alex Masgras Publicat: 29 noiembrie 2023, 10:42

Istvan Kovacs, lăudat de presa din Italia, pentru prestaţia din AC Milan - Borussia Dortmund

Istvan Kovacs, în timpul meciului AC Milan - Borussia Dortmund / Profimedia

• Isvan Kovacs a fost lăudat de presa din Italia pentru prestaţia din AC Milan – Borussia Dortmund 1-3
  • Arbitrul român a dictat două lovituri de la 11 metri în primele 10 minute ale partidei

Istvan Kovacs a fost lăudat de presa din Italia, pentru prestaţia din AC Milan – Borussia Dortmund. Arbitrul român a fost delegat de UEFA la unul dintre cele mai tari dueluri ale săptămânii din Champions League.

Kovacs a ieşit în evidenţă încă din primele 10 minute ale partidei, când a acordat două lovituri de la 11 metri. Presa din Italia a avut numai cuvinte de laudă la adresa arbitrului român pentru modul în care a condus partida de pe San Siro, chiar dacă AC Milan a pierdut.

Istvan Kovacs a fost delegat de UEFA la o nouă partidă din Champions League, iar arbitrul român nu a avut deloc o misiune uşoară. El a fost la centru pe San Siro, în partida dintre AC Milan şi Borussia Dortmund, câştigată de formaţia din Bundesliga cu 3-1.

În primele 10 minute, „centralul” din Carei a dictat două lovituri de la 11 metri. Primul penalty a venit după un henţ al lui Schlotterbeck, în timp ce al doilea a fost dictat după ce Calabria l-a faultat pe Bynone-Gittens.

„Bravo, Kovacs!”, au scris italienii de la Corriere dello Sport, care l-au notat pe român cu 6,5 şi au apreciat că acesta a luat decizia corecăt la ambele lovituri de la 11 metri. Aceeaşi notă a fost primită şi de asistenţii Ovidiu Artene şi Vasile Marinescu, pentru prestaţia de pe San Siro.

Singurul reproş făcut de cei de la Corriere dello Sport a fost la faza golului marcat de Adeyemi, la 3-1, când Artene nu a văzut că mingea depăşise linia porţii şi a fost nevoie de Goal Line Technology.

În acest sezon al grupelor UEFA Champions League, Istvan Kovacs a mai arbitrat partidele Newcastle – PSG (4-1) şi Arsenal – Sevilla (2-0).

Istvan Kovacs a acordat două penalty-uri în primele 10 minute din AC Milan – Borussia Dortmund

Istvan Kovacs a acordat două penalty-uri în primele 10 minute din AC Milan – Borussia Dortmund, meci din grupa F a UEFA Champions League. Românul a stârnit furie pe San Siro.

Kovacs a fost desemnat la un meci cu mare miză în Liga Campionilor. A fost ajutat de asistenții Vasile Marinescu şi Ovidiu Artene. Al patrulea oficial a fost Marcel Bîrsan, iar în camera VAR s-au aflat Pol van Boekel (Ţările de Jos) şi Cătălin Popa.

În minutul 5, „centralul” de 39 de ani nu a stat pe gânduri după o fază controversată din careul nemţilor. A considerat că Nico Schlotterbeck a făcut henţ în careu şi a arătat punctul cu var. Contrariat, Hummels i-a făcut semn că coechipierul său avea mâna lipită şi că Kovacs a luat decizia greşită.

Kovacs a aşteptat indicaţii şi din cabina VAR şi a rămas ferm pe poziţii. Olivier Giroud şi-a asumat răspunderea, dar a ratat penalty-ul. A fost pentru a treia oară în carieră când nu marchează de la 11 metri.

La scurt timp distanţă, Istvan Kovacs a acordat penalty şi în celălalt careu. În minutul 9, Bynoe-Gittens a căzut după o intervenţie a lui Calabria. Fundaşul dreapta al gazdelor a protestat degeaba.

Marco Reus a luat balonul şi şi-a asumat răspunderea. A înscris cu o execuţie impecabilă şi a deschis scorul. În cele din urmă, Borussia Dortmund s-a impus cu 3-1.

Cine va castiga Liga Campionilor in acest sezon?

feb.
23:57
Verdict clar despre şansele lui Radu Drăguşin de a fi convocat la EURO 2024. Ce se întâmplă la Tottenham: „Nu e aşa uşor!”
21
feb.
23:50
Napoli – Barcelona 1-1 şi Porto – Arsenal 1-0, în optimile Champions League! Lusitanii au dat lovitura în prelungiri
21
feb.
23:33
AS.ro LIVE | Gabi Balint, invitatul lui Dan Pavel (10:30)! Fostul atacant al Stelei şi al naţionalei vine cu dezvăluri fabuloase
21
feb.
23:31
Cristiano Bergodi visează să devină selecţionerul României: „Cireaşa de pe tort!” Nu ar refuza să-l înlocuiască pe Edi Iordănescu
21
feb.
22:58
„Greu de suportat atâta amărăciune!” Răzvan Lucescu, dat peste cap după înfrângerea dramatică. Replica „Împăratului” Fatih Terim
21
feb.
22:58
Harlem Gnohere ştie ce antrenor ar putea să o salveze pe Dinamo! Mesaj de susţinere pentru FCSB: „Sper să fie campioană!”
21
feb.
22:24
VIDEORăzvan Lucescu, eliminat dramatic din semifinalele Cupei Greciei! PAOK a primit gol în 120+9 şi a ratat 4 lovituri de departajare
21
feb.
21:50
VIDEOCristiano Ronaldo, un nou gol în AntenaPLAY! Starul portughez a calificat-o pe Al Nassr în sferturile Ligii Campionilor Asiei
Istvan Kovacs a fost reclamat la Comisii
Liga 1 • 21 feb., 20:47
„Am fost furaţi ca în codru!” Istvan Kovacs, reclamat la Comisii: „Poate pentru asta a primit un bonus”
Istvan Kovacs a încălcat regulamentul în Inter - Atletico Madrid 1-0
Liga Campionilor • 21 feb., 8:24
Istvan Kovacs a încălcat regulamentul în Inter – Atletico Madrid 1-0. Ce au descoperit spaniolii. „Puţină personalitate”
Inter - Atletico Madrid 1-0 și PSV - Borussia Dortmund 1-1
Liga Campionilor • 20 feb., 23:55
Inter – Atletico Madrid 1-0 și PSV – Borussia Dortmund 1-1. Istvan Kovacs a arbitrat duelul „de foc” de la Milano
Liga Campionilor • 20 feb., 23:14
Horaţiu Moldovan şi Istvan Kovacs s-au întâlnit înainte de Inter – Atletico Madrid! Reacţia de milioane a portarului
Fază controversată în Inter - Atletico Madrid, cu Istvan Kovacs la centru. Românul nu a dat penalty și i-a înfuriat pe italieni.
Liga Campionilor • 20 feb., 22:44
FOTO
Fază controversată în Inter – Atletico Madrid, cu Istvan Kovacs la centru. I-a scos din minți pe italieni: „Arbitrul e plătit”
Horoscopul zilei de 23 februarie 2024. Leii sunt sfătuiți să-și caute fericirea. Află ce se întâmplă cu zodia ta

Ce cred ceilalți despre tine, în funcție de zodie. Află cum ești percepută în general