Joe Gomez este jucătorul lui Liverpool care a primit nota 2 din partea L’Equipe, după “măcelul” în fața lui Real Madrid. “Cormoranii” au fost învinși fără drept de apel de campioana Spaniei, scor 5-2, în manșa tur a optimilor UEFA Champions League. Trupa lui Jurgen Klopp a condus cu 2-0, dar seara s-a transformat într-un coșmar până la finalul meciului.
Karim Benzema și colegii săi au marcat de 5 ori pe Anfield și sunt cu un pas în sferturile de finală ale UEFA Champions League.
Jucătorul lui Liverpool care a primit nota 2 din partea L’Equipe, după “măcelul” în fața lui Real Madrid
La finalul partidei din Anglia, celebra publicație L’Equipe a găsit principalul vinovat pentru înfrângerea-șoc suferită de Liverpool în fața propriilor suporteri. Francezii consideră că Joe Gomez a greșit la toate cele 5 goluri încasate de Alisson.
Fundașul englez, înlocuit de Jurgen Klopp în minutul 73, a primit cea mai mică notă de pe teren – 2.
„Jurgen Klopp va regreta, cu siguranță, că l-a folosit pe Joe Gomez în locul lui Matip. Fundașul englez a fost foarte ezitant și a fost implicat în toate golurile primite de Liverpool.
E scos ușor din joc de Vinicius la primul gol, îl pune în dificultate pe Alisson cu pasa sa în spate, la al doilea gol, provoacă lovitura liberă care duce la al treilea gol, deviază mingea la al patrulea și e foarte apatic la al cincilea.
Klopp a încheiat coșmarul în minutul 73, când l-a înlocuit cu Joel Matip”, au scris jurnaliștii L’Equipe.
Karim Benzema și Vinicius Jr, cei mai buni de pe teren în Liverpool – Real Madrid 2-5
Jordan Henderson, Mohamed Salah și Darwin Nunez sunt singurii jucători de la Liverpool care au primit notă de trecere din partea L’Equipe, după eșecul dureros suferit contra Realului.