Boavista, în pragul falimentului! Comunicatul oficial emis de lusitani

Dan Roșu Publicat: 13 noiembrie 2024, 10:55

Comentarii
Boavista, în pragul falimentului! Comunicatul oficial emis de lusitani

Fanii lui Boavista, la un meci cu Sporting - Profimedia Images

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Clubul portughez Boavista, al cărui acţionar majoritar este Gérard Lopez din 2020, a anunţat într-un comunicat că se află într-o situaţie economică dificilă şi că este în pragul falimentului.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Într-un comunicat publicat marţi, Boavista, în prezent pe locul 14 în Liga Portugal, transmisă exclusiv în AntenaPLAY, a descris în comunicat situaţia economică dezastruoasă în care se află.

Boavista e aproape de faliment

“Tribunalul Comercial din Vila Nova de Gaia a dispus un Proces Special de Revitalizare (PER), care urmează acum procedurile legale şi va fi dezvoltat în lunile următoare” , a precizat clubul. “Adevărul este că, fără adoptarea unor măsuri riguroase şi excepţionale, singura alternativă va fi declararea insolvenţei, ceea ce ar conduce la lichidarea inevitabilă a clubului, frustrând aşteptările legitime ale tuturor şi recuperarea împrumuturilor de către creditori”.

Scopul acestei proceduri este de a evita lichidarea. Clubul continuă spunând că “deteriorarea economică şi financiară este incontestabilă”. În 2020, când era încă acţionar majoritar la LOSC şi la clubul belgian Mouscron, Gérard Lopez, omul de afaceri hispano-luxemburghez, a achiziţionat 50,78% din acţiunile clubului din Porto.

Ideea la acea vreme era de a-l transforma într-un club satelit al LOSC. Cu toate acestea, Gérard Lopez a părăsit clubul din nord în decembrie 2020. De mai multe luni, clubul Boavista este asaltat de probleme: salarii şi bonusuri neplătite, datorii întârziate sau neplătite şi interdicţie de recrutare. “Situaţia este exacerbată de o povară aproape zilnică de proceduri de executare silită şi de sechestre consecvente din partea creditorilor”, se arată în comunicat.

Reclamă
Reclamă

După ce a lăsat LOSC cu datorii de zeci de milioane de euro, a asistat neputincios la falimentul Royal Mouscron în 2022 şi a condus Girondins Bordeaux (acum în N2) la lichidare judiciară şi la o dublă retrogradare, Lopez riscă acum să vadă Boavista prăbuşindu-se.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine câștigă finala barajului pentru Conference League?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
8:45

E gata! Răzvan Lucescu a luat decizia în privinţa viitorului său: “Închidem subiectul”

8:27

Programul sferturilor de finală de la Campionatul Mondial de hochei 2026. Toate meciurile sunt LIVE în AntenaPLAY

8:26

Mirel Rădoi, ca și plecat de la Gaziantep: “Voi ajunge în situația de a schimba zece echipe într-un sezon!”

8:11

Momentul în care Gigi Becali a plâns în fața lui Nuțu Cămătaru: “Îmi spunea că nu a vrut, că alea, alea”

23:48 26 mai

Chivu recunoaște: „Asta s-a văzut!” Cea mai mare problemă pe care a avut-o în primul sezon pe banca lui Inter

23:45 26 mai

VIDEOCehia – Canada 3-2 şi Elveţia – Finlanda 4-2! Suedia a obţinut biletul pentru sferturile Mondialului

1 Situație dramatică în Liga 1: clubul are mari probleme financiare și caută să-și vândă vedetele 2 Cutremur în handbalul românesc! Campioana se desparte de ZECE jucătoare 3 OUT de la barajul cu Dinamo! Jucătorul de la FCSB a plecat din România şi nu va fi în lot pentru derby 4 EXCLUSIVDecizia lui Florinel Coman în privinţa transferului la FCSB 5 Manchester City a semnat deja cu înlocuitorul lui Pep Guardiola! Fabrizio Romano dă vestea: “100% confirmat” 6 Exod la Manchester City! După Guardiola, clubul a anunțat oficial alte 5 plecări
Citește și