Un portar care a participat la 5 Campionate Mondiale a semnat în Liga Portugal! Este vorba despre Guillermo Ochoa, cu 151 de selecţii în naţionala de fotbal a Mexicului.
Ajuns la 39 de ani, a semnat cu echipa AVS, nou-promovată în prima divizie a campionatului Portugaliei, informează EFE. Meciurile din Liga Portugal se văd LIVE în AntenaPLAY.
Un portar care a participat la 5 Campionate Mondiale a semnat în Liga Portugal!
Venirea lui Ochoa a fost anunţată de noul său club pe reţelele de socializare, AVS, un club din oraşul Aves, numindu-l pe portarul mexican o „figură de neocolit în fotbalul mondial”. Goalkeeperul era liber de contract după o experienţă de un an şi jumătate la gruparea italiană Salernitana, care a retrogradat în Serie B la finalul sezonului trecut, notează agerpres.ro.
Ochoa, care a jucat în două perioade la Club America, în ţara sa, a mai trecut pe la echipele spaniole Malaga şi Granada, la formaţia franceză Ajaccio sau la Standard Liege, în Belgia.
Cu naţionala Mexicului, el a participat la cinci Cupe Mondiale (2006, 2010, 2014, 2018, 2022) şi a câştigat de cinci ori Gold Cup (2009, 2011, 2015, 2019, 2023).
Și Benfica se întăreşte după primele etape din Liga Portugal!
Benfica se întăreşte după primele etape din Liga Portugal! Internaţionalul turc Kerem Akturkoglu, o extremă stânga în vârstă de 25 de ani, cu 34 de selecţii pentru reprezentativa de fotbal a Turciei, s-a transferat de la Galatasaray la clubul din Lisabona, a anunţat formația din Istanbul, citată de presa internaţională.
Benfica va plăti 12 milioane de euro pentru Akturkoglu, a indicat Galatasaray, campioana Turciei. Galatasaray va primi 10% din orice sumă de transfer atunci când fotbalistul se va transfera de la gruparea din Lisabona la alt club.
De asemenea, potrivit presei din Turcia, Benfica i-a setat o clauză de 60 de milioane de euro lui Akturkoglu, notează agerpres.ro.