Fabrizio Romano a dezvăluit că Lionel Messi a primit o ofertă oficială de la Al Hilal. Starul argentinian în vârstă de 35 de ani este tentat de şeici cu un salariu incredibil. Cunoscutul jurnalist specializat pe transferuri a oferit detalii de ultimă oră.
Lionel Messi, care mai are contract cu PSG până pe 30 iunie, este tot mai aproape de a pleca din Ligue 1. Despărţirea iminentă a fost anunţat chiar pe prima pagină din L’Equipe, după tensiunile apărute între starul argentinian și fanii campioanei, care l-au huiduit în mai multe rânduri, în 2023.
Lionel Messi a primit o ofertă oficială de la Al Hilal
În acest context, Fabrizio Romano a precizat că pe adresa impresarului lui Messi a venit o ofertă oficială din Arabia Saudită. Dacă va accepta, va primi un salariu de 400 de milioane de euro pe an, cel mai mare din istoria fotbalului. Ar putea fi din nou adversarul marelui său rival, Cristiano Ronaldo.
Totuşi, prioritatea lui Lionel Messi este să continue în Europa. Aşteaptă o propunere de la Barcelona, pentru a-şi decide viitorul. În momentul de faţă, oferta primită de a-şi prelungi contractul cu PSG nu a fost acceptată.
🚨 Understand Al Hilal sent an official bid to Leo Messi: salary worth more than €400m/year.
◉ Leo’s absolute priority: continue in Europe.
◉ Barcelona, waiting on FFP to send bid and open talks.
◉ PSG bid, not accepted at this stage as Messi wanted sporting guarantees. pic.twitter.com/FVTDGs4eQV
— Fabrizio Romano (@FabrizioRomano) April 4, 2023
Al Hilal este pe locul 4 în Serie A şi vrea să îşi facă o echipă de staruri pentru a se lupta cu şanse la câştigarea titlului. Lionel Messi este primul pe lista transferurilor.
L`Equipe: Lionel Messi și PSG sunt aproape de despărțire
Francezii susțin, într-un subtitlu, și că ”aventura lui Leo Messi de sezonul viitor nu trebuie să fie la PSG”. Asta în situația în care cele două părți nu au ajuns la un acord pentru prelungirea contractului scandent la finalul acestui sezon.
Același L`Equipe îl critica pe Messi după meciul din weekend dintre PSG și Lyon, 0-1, în care septuplul câștigător al Balonului de Aur era notat cu 3, după ce pierdea 26 de mingi în timpul partidei de pe Parc des Princes.
