Închide meniul

Kylian Mbappe a dezvăluit cum l-a convins președintele Franței să rămână la PSG: “I-am spus că e ceva nebunesc!”

Cosmin Cioboată Publicat: 11 noiembrie 2022, 10:25

Comentarii
Kylian Mbappe a dezvăluit cum l-a convins președintele Franței să rămână la PSG: I-am spus că e ceva nebunesc!

Kylian Mbappe a fost sunat de Emmanuel Macron / Profimedia

Kylian Mbappe a dezvăluit cum l-a convins președintele Franței să rămână la PSG. Emmanuel Macron l-a contactat în repetate rânduri începând cu luna decembrie a anului trecut, în speranța că super-atacantul de 23 de ani își va prelungi contractul cu echipa pariziană.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În cele din urmă, Mbappe a semnat prelungirea contractului cu gruparea de pe Parc des Princes, până în 2025.

Kylian Mbappe a dezvăluit cum l-a convins președintele Franței să semneze prelungirea contractului cu PSG

La câteva luni distanță de la discuțiile private pe care le-a avut cu Emmanuel Macron, Kylian Mbappe a dezvăluit ce i-a spus liderul statutului pentru a-l convinge să rămână la PSG.

Campionul mondial din 2018 a fost uimit de inițiativa lui Macron și i-a transmis că “e un lucru nebunesc”.

“Au fost câteva discuții între noi. În decembrie, ianuarie, februarie, martie… Macron m-a sunat și mi-a spus: ‘Știu că vrei să pleci. Ceea ce vreau să îți spun este că ești foarte important pentru Franța. Nu vreau să pleci. Ai șansa să faci istorie aici. Toată lumea te iubește’. I-am transmis că apreciez, dar că este un lucru nebunesc. Să te sune președintele și să-ți spună să rămâi”, a spus Kylian Mbappe, potrivit Sports Illustrated.

Reclamă
Reclamă

Suporter declarat al lui Olympique Marseille, Emmanuel Macron a vorbit și el, ulterior, despre discuția pe care a purtat-o cu Kylian Mbappe.

“Vreau să vă asigur că nu intervin în niciun transfer. Sunt la fel ca orice alt cetăţean când vine vorba de fotbal, cu dorinţa de a vedea un joc frumos şi de a susţine o echipă.

Am avut o discuţie cu Kylian Mbappe înainte, pur şi simplu pentru a-l sfătui să rămână în Franţa. Atunci când este solicitat în mod informal şi amical, este rolul unui preşedinte să îşi apere ţara”, spunea Emmanuel Macron, în urmă cu ceva timp.

Reclamă

Erling Haaland l-a detronat pe Kylian Mbappe în topul celor mai bine cotați jucători din lume!

Erling Haaland l-a detronat pe Kylian Mbappe în topul celor mai bine cotați jucători din lume. Site-ul de specialitate transfermarkt.com a actualizat TOP 10, iar noile rezultate sunt de-a dreptul spectaculoase. În clasamentul respectiv se află 9 jucători de până în 23 de ani. La 29 de ani, Harry Kane este singurul din ierarhie care se abate de la “regulă”.

Perioada de dominație a lui Kylian Mbappe în vârful clasamentului celor mai bine cotați jucători a ajuns la final. Starul lui PSG a fost depășit în ierarhie de Erling Haaland, “mașinăria de goluri” de la Manchester City.

Haaland este cotat la 170 de milioane de euro de transfermarkt.com, în timp ce Mbappe a stagnat la 160 milioane de euro. Pe locul 3 se află Vinicius Jr, de la Real Madrid, cu o cotă de 120 milioane de euro.

Erling Haaland continuă să facă furori la City. De când a semnat cu campioana Angliei în vară, starul norvegian a marcat 22 de goluri în 16 meciuri, devenind o adevărată sperietoare pentru orice defensivă din Premier League sau Champions League.

Cum arată TOP 10 al celor mai bine cotați jucători din lume:

1. Erling Haaland (22 de ani) – Manchester City – 170 mil. euro
2. Kylian Mbappe (23 de ani) – PSG – 160 mil. euro
3. Vinicius Jr (22 de ani) – Real Madrid – 120 mil. euro
4. Phil Foden (22 de ani) – Manchester City- 110 mil. euro
5. Pedri (19 ani) – Barcelona – 90 mil. euro
6. Jude Bellingham (19 ani) – Borussia Dortmund – 90 mil. euro
7. Bukayo Saka (21 de ani) – Arsenal – 90 mil. euro
8. Harry Kane (29 de ani) – Tottenham – 90 mil. euro
9. Dusan Vlahovic (22 de ani) – Juventus – 85 mil. euro
10. Jamal Musiala (19 ani) – Bayern Munchen – 80 mil. euro

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va câştiga Cristi Chivu titlul în Serie A cu Inter în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
11:25
Hansi Flick a lăsat presa “cu buza umflată”. Ce a spus când a fost întrebat de viitorul lui Xabi Alonso la Real
10:51
VIDEOSan Antonio Spurs, calificată în finala Cupei NBA la revenirea lui Victor Wembanyama. Thunder, la al doilea eșec
10:36
Recordul lui Gică Hagi de la Galatasaray, egalat după 24 de ani. Borna la care a ajuns Mauro Icardi
10:06
A fost coechipierul lui Cristi Chivu, dar nu îi ține pumnii înainte de Genoa – Inter: “Două motive”
9:32
FCSB poate veni decimată la derby-ul cu Rapid. Scenariul de care se tem roș-albaștrii
9:30
PSG – Flamengo e finala Cupei Intercontinentale
1 Dinamo, transfer de titlu în Liga 1! Vârful de două milioane de euro dorit de „câini” 2 Gigi Becali îl vrea la FCSB, dar Giovanni Becali îl propune la Dinamo: “Ar fi perfect” 3 Florin Gardoș, revenire de senzație în fotbalul românesc! Fostul jucător de la FCSB a semnat 4 Daniel Pancu a cerut primul transfer al iernii la CFR Cluj! Este brazilian și a impresionat în Liga 1 5 Au bătut palma! Primul transfer al iernii la Real Madrid 6 Rapid – Oțelul 0-2. Gălățenii îngenunchează liderul Ligii 1 și dinamitează lupta pentru play-off
Citește și