Închide meniul

Mircea Rednic revine pe banca tehnică, după mai bine de un an: “Sunt în discuții!”. Anunțul “Puriului”

Cosmin Cioboată Publicat: 16 ianuarie 2023, 15:58

Comentarii
Mircea Rednic revine pe banca tehnică, după mai bine de un an: Sunt în discuții!. Anunțul Puriului

Mircea Rednic n-a antrenat deloc în 2022 / Profimedia

Mircea Rednic revine pe banca tehnică, după o pauză de mai bine de un an. Ultima experiență a “Puriului” din cariera de antrenor a fost la Dinamo, în perioada octombrie – decembrie 2021.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

După ce la finalul anului trecut anunțase, în exclusivitate pentru Antena Sport, că a refuzat mai multe oferte, acum Mircea Rednic este pregătit să revină în lumea fotbalului.

Mircea Rednic revine pe banca tehnică, după mai bine de un an: “Sunt în discuții!”

Fostul mare fundaș al lui Dinamo a dezvăluit că se află în negocieri cu mai multe cluburi din prima ligă a Belgiei.

“Acum sunt în Belgia, unde am discuții cu echipe din prima ligă. Vedem ce se întâmplă zilele viitoare, la finalul săptămânii o să știu mai multe și o să pot spune atunci mai multe”, a declarat Mircea Rednic, pentru gsp.ro.

Mircea Rednic a mai antrenat de 3 ori în Belgia, la Standard Liege (2012-2013), Gent (2013-2014) și Mouscron (2016-2018). Per total, tehnicianul român a înregistrat 42 de victorii, 20 de remize și 47 de înfrângeri.

Reclamă
Reclamă

Rednic deține și cetățenia belgiană, obținută în timpul carierei de jucător. Fostul internațional român a jucat 6 ani în Belgia: 5 ani la Standard Liege și un an la Sint-Truiden.

Mircea Rednic a câștigat Cupa Belgiei în 1993, în tricoul lui Standard.

Mircea Rednic a dezvăluit motivul pentru care nu a antrenat în 2022

Mircea Rednic a dezvăluit, în exclusivitate, pentru Antena Sport, motivul pentru care nu a antrenat deloc în 2022.

Reclamă

Rednic este liber de contract din luna decembrie a anului trecut, când a fost demis de Dinamo.

Mircea Rednic susține că a avut mai multe oferte din Liga 1, dar și din străinătate, pentru a reveni în antrenorat. Însă, „Puriul” le-a refuzat pe toate, deoarece a suferit o operație la șold și a dorit să se refacă în totalitate.

„Cu antrenoratul, am avut oferte, dar am spus că nu antrenez anul ăsta (n.r. – 2022). Dar, de la anul (n.r. – 2023), sunt disponibil. Am avut trei oferte clare din Liga 1, de aici, de la noi și o discuție. Am avut și din străinătate oferte bune, din punct de vedere financiar.

Dar am spus că anul acesta nu vreau. Mai ales că sunt și operat. Vreau să-mi fac recuperearea cum trebuie. Mi-am pus proteză la șold. De câte ori m-am operat la genunchi, ba am amânat, ba recuperarea am făcut-o în doi peri și, după aia, m-am mai operat de vreo două ori.

Am zis ca anul acesta să fie de sacrificiu, mai ales după ce s-a întâmplat la Dinamo. Am zis că anul acesta chiar nu mai vreau să antrenez. De la anul, cu mare dragoste antrenez. M-au căutat echipele care au căutat antrenori și care au schimbat”, a declarat Mircea Rednic, în exclusivitate pentru Antena Sport, în decembrie 2022.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
20:49
LIVE SCORENebunie în primele partide ale serii din Champions League. Mbappe, rezervă în Real – City
20:41
“Ne vedem în «vulcan»”. Alex Mitriță merge pe Ion Oblemenco la duelul Universității Craiova cu Sparta Praga
20:30
Mihai Stoica, nou anunț despre transferul lui Kevin Ciubotaru la FCSB: „Am apreciat mult ce mi-a spus”
20:16
Îl ții minte pe “Enrique Iglesias de România”? Antrenorul, aproape de lovitura carierei: e dorit în La Liga
20:01
“Ai jucat în blaturi?”. Dezvăluirea unui jucător trecut pe la FCSB: “Noi eram supărați, patronul era fericit”
19:41
FCSB U19 a pierdut dramatic calificarea în 16-imile UEFA Youth League. Eșec la penalty-uri cu Puskas Akademia
1 Dorinel Munteanu a revenit în Liga 1! „Neamțul” a semnat pe un an și jumătate 2 Universitatea Craiova, ofertă de “multe, multe milioane de euro” pentru un jucător. Rotaru a dat răspunsul pe loc 3 Dezastru la un club de tradiție din România! Jucătorii refuză să facă deplasarea 4 Președintele FRH a făcut anunțul! Cine va fi selecționerul României la EURO 2026 5 „Românism” în Belgia! Claudiu Florică își bagă fiul titular și concediază antrenorul după o victorie: „Circ și nepotism” 6 Gigi Becali a confirmat transferul lui Kevin Ciubotaru la FCSB. Suma plătită pentru jucătorul dorit și de Rapid
Citește și