Octavian Popescu, copleșit de emoții după o nouă partidă foarte bună la FCSB! ”Am ajuns la cea mai bună echipă din România”

De Gal Dorin
Publicat: 5.12.2020, 20:51

FCSB a reușit să obțină a șaptea victorie consecutivă după ce s-a impus cu 3-0, pe Arena Națională, contra celor de la UTA Arad. Octavian Popescu, puștiul de doar 17 ani al roș-albaștrilor, a avut un gest tehnic superb cu care a scos penalty-ul care a descătușat partida.

Octavian Popescu într-un meci pentru FCSB

SportPictures / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES via Hepta

FCSB s-a chinuit 75 de minute pentru a desface apărarea arădenilor. Octavian Popescu a avut o execuție superbă prin care i-a suflat mingea unui adversar și a primit un fault în careu, transformat de Dennis Man pentru a deschide scorul. La final, tânărul Popescu a părut extrem de emoționat să se afle în centrul atenției.

Octavian Popescu: ”Mă folosesc mult de faptul că sunt foarte tehnic”

Sub influența emoțiilor, Octavian Popescu nu a avut foarte multe cuvinte de spus despre succesul de care se bucură în ultima perioadă la FCSB.

”Mă folosesc mult de faptul că sunt foarte tehnic. Nu mi-am imaginat niciodată că o să ajung la cea mai bună echipă din România. Grupul este unit, m-a ajutat foarte mult. Cu Dennis (n.r. Man) sunt cel mai apropiat”, a recunoscut jucătorul roș-albaștrilor.

Întrebat despre laudele care i se aduc din lumea fotbalului românesc, Octavian Popescu a încercat să rămână modest.

”Vă dați seama că mă simt foarte bine când sunt comparat cu jucători mari și le mulțumesc foarte mult și o să încerc să o țin tot așa. Eu singur încerc să mă țin cu picioarele pe pământ”, a mărturisit Popescu.

FCSB, a zecea victorie din Liga 1

FCSB nu a avut un meci ușor cu UTA, formația bucureșteană trebuind să lucreze mult pentru a desface apărarea arădenilor. Octavian Popescu a avut o sclipire de geniu în minutul 75 și a obținut al doilea penalty în două etape consecutive, iar Dennis Man a înscris de la punctul cu var împotriva fostei sale echipe. Atacantul nu a sărbătorit reușita.

Florinel Coman a înscris golul cu numărul doi în minutul 89 printr-o execuție foarte frumoasă, iar Darius Olaru a închis tabela în minutele de prelungiri.

FCSB se detașează în fruntea clasamentului Ligii 1, la 5 puncte de Universitatea Craiova și la 9 puncte de CFR Cluj. a

De ce nu a cerut Dinu Todoran clauză "anti-Becali".
Fotbal intern • 10:59
De ce nu a cerut Dinu Todoran clauză „anti-Becali”. Edi Iordănescu poate pune mâna pe o mică avere
Edi Iordănescu
Fotbal intern • 9:31
FCSB scapă de COVID-19! Echipa lui Becali se regrupează! Edi Iordănescu și câțiva jucători au revenit la antrenamente
Dan Petrescu, antenor CFR Cluj
Fotbal intern • 25 oct., 23:23
CFR Cluj – Sepsi 2-0 | „Am văzut că unii de la FCSB s-au supărat pe mine!” Dan Petrescu, răspuns pentru Mihai Stoica: „Am zis adevărul!” Meciul „infernal” pentru campioană: „E cel mai greu!”

Radiş şi Bodnar, fetele de aur ale României, la AS.ro LIVE

Dormea liniștit când a simțit că ceva se mișcă lângă el, în pat. Când a ridicat pătura a încremenit de spaimă. Ce era acolo
9:08 Se vrea pace în Bănie! O legendă a oltenilor visează la fuziunea dintre Universitatea Craiova și FC U Craiova 1948: „Va fi o singură echipă!” 8:55 Bănel Nicoliță, fugărit de interlopi și cămătari. Ar fi fugit în Statele Unite pentru o datorie uriașă. Cum a pierdut tot 8:33 Transylvania Open 2021 | Ana Bogdan o așteaptă pe Emma Răducanu pentru un super-duel în turul 2. ”Am schimbat câteva vorbe despre Formula 1, pentru că suntem fane amândouă” 8:32 Dan Petrescu, gata de orice „sacrificiu” pentru a intra la Transylvania Open 2021: „Îmi pun mască, stau cuminte! Îmi fac o intrare ca ziarist” 8:15 AS.ro LIVE | Irina Baianț a fost invitata lui Cătălin Oprişan! Superba soprană a jucat tenis de câmp 9 ani 8:13 Cosmin Olăroiu, aproape de a semna ! Ofertă surpriză pentru Oli. Renunță la naționala României 8:09 Dușmani până la moarte! CFR a eliminat-o pe FCSB din Cupa României! Război total între cele două grupări 0:05 Transylvania Open 2021 | Când se joacă Emma Răducanu – Polona Hercog. Programul zilei de marți 25
oct.
23:58
Beșiktaș – Galatasaray 2-1 | Alex Cicâldău, cu capul în pământ: „Am marcat, dar nu sunt fericit!” Fatih Terim, deranjat de gestul făcut de mijlocaș: „Alex trebuia să se impună!”
25
oct.
23:23
WOW! Rico și Ben Saddik au făcut meciul anului! Marocanul i-a spart obrazul lui Verhoeven dar a pierdut prin TKO