Închide meniul

Olimpiu Moruţan, la o semnătură distanţă de transferul la Galatasaray! Românul a trecut vizita medicală

Iulian Focșăneanu Publicat: 25 august 2021, 12:53

Comentarii
Olimpiu Moruţan, la o semnătură distanţă de transferul la Galatasaray! Românul a trecut vizita medicală

SportPictures / Razvan Pasarica via Hepta

Internaţionalul de 22 de ani nu a avut probleme la testarea fizică, anunţă turcii de la ajansspor.com. În condiţiile date, mutarea va fi oficializată în următoarele ore, iar Gigi Becali va încasa 5.7 milioane de euro.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Olimpiu Moruţan a trecut vizita medicală

Moruţan a fost prezent încă din această dimineaţă la spitalul din Istanbul care este şi printre sponsorii grupării Cim Bom. Vizita medicală a avut loc la ora 9:00 şi se pare că totul a fost doar o formalitate.

De altfel, pentru a nu fi pus în pericol transferul, Moruţan nu a jucat în meciul de debut al lui Edi Iordănescu pe banca lui FCSB. A ratat disputa de pe Arena Naţională, cu Sepsi, încheiată cu scorul de 1-1.

Olimpiu Moruţan devine al 15-lea jucător român care îmbracă tricoul lui Galatasaray, după Iosif Rotariu, Filipescu, Adrian Ilie, Ionuţ Luţu, Radu Niculescu, Florin Bratu, Ovidiu Petre, Gabriel Tamaș, Bogdan Stancu, Iasmin Latovlevici, Florin Andone şi Alexandru Cicâldău.

Reclamă
Reclamă

Olimpiu Moruţan, noul decar al lui Galatasaray

Mijlocaşul cotat la 2.8 milioane de euro va purta un tricou greu la gruparea Cim Bom, pe care în trecut l-a deţinut şi Gică Hagi.

Turcii de la takvim.com susţin că Moruţan va fi noul număr 10 al Galatei, un număr pe care Alexandru Cicâldău l-a refuzat la venirea în Turcia, alegând 33. La ultimul meci disputat de Galatasaray, nimeni de pe teren sau de pe banca de rezerve nu a avut în dotare tricoul cu numărul 10.

„Pentru Olimpiu va fi o discuție între mine și Fatih Terim daca îi dă numărul 10, nu îl mai poartă nimeni la Galata. De la Sneijder este liber. Vreau ca Morutan să vadă ce înseamnă presiunea, să joci la o echipă cu 50.000 de spectatori în tribune”, a declarat Ioan Becali, pe aeroport, la plecarea lui Moruțan spre Istanbul.

Reclamă

Este îmbucurător că doi jucători români ajung la un club atât de mare, așa cum e Galatasaray. Trebuie să fie conştienţi că trebuie să facă acel salt valoric, au nevoie de timp de adaptare. Trebuie să aveţi răbdare cu ei.

Este o schimbare destul de mare când ajungi la un club atât de mare, cu alt ritm, altă intensitate şi trebuie să le dăm timp. Sunt jucători talentaţi amândoi, atât Cicâldău, cât şi Moruţan. Dacă au ajuns să semneze cu Galatasaray înseamnă că sunt valoroşi„, a declarat Gică Hagi la conferinţa de presă.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:30
VIDEOSporting – AFS 6-0! Spectacol total în Liga Portugal. Suarez, Araujo şi Catamo, autorii unor duble
0:23
Arsenal, victorie dramatică! S-a impus în minutul 90+5, după două autogoluri marcate de Wolverhampton
0:09
Jucătorul dorit de Gigi Becali la FCSB a făcut anunţul după Rapid – Oţelul 0-2: “Vreau să lupt pentru trofee”
23:29 13 dec.
”Călăul” Rapidului, declarația serii după ce a marcat un eurogol: „M-aș bucura să vină și Moș Crăciun”
23:19 13 dec.
Costel Gâlcă a făcut praf arbitrajul după Rapid – Oţelul 0-2: Nu ştiu când o să primim penalty! De ce mai avem VAR?”
23:03 13 dec.
Laszlo Balint, în al nouălea cer după victoria din Giulești: „Faptul că am jucat la un asemenea nivel, este ceva”
1 Dinamo, transfer de titlu în Liga 1! Vârful de două milioane de euro dorit de „câini” 2 Florin Gardoș, revenire de senzație în fotbalul românesc! Fostul jucător de la FCSB a semnat 3 Au bătut palma! Primul transfer al iernii la Real Madrid 4 Gigi Becali îl vrea la FCSB, dar Giovanni Becali îl propune la Dinamo: “Ar fi perfect” 5 Daniel Pancu a cerut primul transfer al iernii la CFR Cluj! Este brazilian și a impresionat în Liga 1 6 Nota primită de Ianis Hagi în Kayserispor – Alanyaspor! Internaţionalul român a jucat 71 de minute
Citește și