Jurgen Klopp, şocat de faza controversată din Liverpool – Arsenal: „Eu nu înţeleg cum e posibil”

Alex Masgras Publicat: 23 decembrie 2023, 23:29

Jurgen Klopp, şocat de faza controversată din Liverpool - Arsenal

Jurgen Klopp, la finalul meciului Liverpool - Arsenal / Profimedia

Jurgen Klopp a fost şocat de faza controversată din Liverpool – Arsenal. În minutul 20 al derby-ului de pe Anfield, Martin Odeegard a blocat un balon cu mâna în interiorul careului.

Mohamed Salah şi întregul stadion din Liverpool au cerut lovitură de la 11 metri, însă arbitrul Chris Kavanagh a făcut semn ca jocul să continue. Faza nu a fost întoarsă nici de sistemul VAR, lucru care a stârnit multe reacţii din partea fanilor „cormoranilor” şi nu numai.

Jurgen Klopp, şocat de faza controversată din Liverpool – Arsenal

La finalul meciului de pe Anfield, Jurgen Klopp a comentat faza respectivă. Antrenorul german nu înţelege cum o asemenea fază nu a fost penalizată de arbitru. Mai mult, el s-a plâns şi de oficialii din cabina VAR, neînţelegând de ce aceştia nu l-au îndemnat pe arbitrul Chris Kavanagh să revadă faza:

„Situația cu penalty-ul este una ciudată. Da, am văzut faza. Sunt aproape sigur că cineva va veni să-mi explice de ce n-a fost henț, dar eu nu înțeleg cum e posibil. Nu spun că arbitrul a văzut faza, pentru că nu știu unde era în acest moment.

Dar cum poate un om care stă la birou să vadă faza asta și să nu ajungă la concluzia că, poate, ar merita ca arbitrul să revadă faza pe monitorul de la margine?”, a declarat Jurgen Klopp, potrivit thesun.co.uk.

În cele din urmă, meciul de pe Anfield s-a încheiat la egalitate, scor 1-1. După acest rezultat de egalitate, Arsenal rămâne pe primul loc în Premier League, după 18 etape, fiind în acest moment la 40 de puncte. Pe locul 2 este Liverpool, cu 39 de puncte, la egalitate cu Aston Villa, ocupanta locului 3, dar cu un golaveraj mai bun.

Pentru Liverpool urmează meciul de Boxing Day de pe terenul lui Burnley, în timp ce Arsenal va juca abia pe 28 decembrie, atunci când pe Emirates va veni West Ham, formaţia care a învins-o sâmbătă pe Manchester United.

Scandal în Anglia! Liverpool nu a primit penalty la un henţ în careu al lui Odegaard, iar fanii s-au revoltat!

Scandal în Anglia! Liverpool nu a primit penalty la un henţ în careu al lui Odegaard, iar fanii „cormoranilor” s-au revoltat. Au fost reacţii dure după acea fază controversată.

În minutul 20 al partidei, Odegaard a pus mâna pe minge la un duel în careu cu Mo Salah, dar, spre consternarea jucătorilor lui Liverpool şi a antrenorului Jurgen Klopp, „cormoranii” nu au primit lovitură de la 11 metri.

”E jaful anului”, ”Arbitrul trebuie să fie exclus pe viață”, ”Un penalty mai clar rar am văzut”, ”Cum nu e henț? N-am văzut un henț mai evident niciodată”, au reacţionat, pe reţelele sociale, fanii lui Liverpool.

PGMOL, comisia centrală a arbitrilor din Anglia, a explicat de ce nu a fost acordată lovitură de la 11 metri.

”În cădere, mâna lui Odegaard se duce către corpul său, nu către minge”, a transmis PGMOL, potrivit mirror.co.uk.

0:09 Costel Gâlcă, după ce echipa lui a învins-o în prelungiri pe Rapid: „Puteam câștiga la 3 goluri diferență” 29
23:52
Basarab Panduru l-a atacat pe Dan Şucu: „Te faci de râs, te-ai trezit că nu vinzi mobilă aici!”
29
23:50
VIDEOPreston North End – Leicester City 0-3 a fost în AntenaPLAY. Oaspeţii au făcut spectacol total în Championship
29
23:41
„Nu trebuie să acordăm atenţie rezultatelor” Bogdan Lobonţ, reacţie surprinzătoare după Rapid – Universitatea Craiova 1-2
29
23:36
Mircea Lucescu, semnal de alarmă pentru Rapid: „E imposibil să câştigi aşa campionatul”! Sfatul pe care i l-a dat lui Dan Şucu!
29
23:00
Corona Braşov a scris istorie în voleiul românesc şi a câştigat titlul naţional
29
22:57
Scene halucinante după Rapid – Universitatea Craiova 1-2! Iacob a sărit să îl bată pe un suporter! Reacţia lui după incident
29
22:46
Universitatea Craiova a învins-o pe Rapid în prelungiri şi a urcat pe locul 2 în play-off! Cum arată acum clasamentul
29
22:37
Cum a fost surprinsă Diana Şucu după golul lui Rapid, în timp ce Daniel Niculae îl îmbrăţişa pe Dan Şucu
29
22:35
Rafael Nadal s-a calificat în optimi la Madrid. Gest de mare campion al „Matadorului”