Momente dramatice Premier League! Căpitanul celor de la Luton s-a prăbuşit pe gazon pentru a doua oară în 7 luni

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 16.12.2023, 19:28

Momente dramatice Premier League! Căpitanul celor de la Luton s-a prăbuşit pe gazon, a doua oară în 7 luni

Momente dramatice Premier League! Căpitanul celor de la Luton s-a prăbuşit pe gazon, pentru a doua oară în 7 luni.

Meciul echipei Luton cu Bournemouth, din Premier League, a fost întrerupt, sâmbătă, după ce căpitanul Tom Lockyer s-a prăbuşit pe teren, relatează BBC. După câteva minute, acesta a fost scos pe o targă, fiind aplaudat de tot stadionul.

Jucătorii celor două echipe au fost fost scoţi de pe gazon, pentru ca Tom Lockyer să primească îngrijiri medicale. După câteva momente, acesta a fost scos cu ambulanţa în aplauzele tuturor spectatorilor. Medicul celor de la Luton a dat asigurări că Tom Lockyer este „receptiv”.

Video AICI cu momentul dramatic

Lockyer, în vârstă de 29 de ani, s-a prăbuşit şi în timpul victoriei din finala play-off-ului cu Coventry, în luna mai, înainte de a fi dus la spital. Ulterior, el a suferit o operaţie pe cord şi a primit undă verde pentru a reveni la joc în iunie.

Meciul de sâmbătă a fost suspendat în minutul 65, la scorul de 1-1.

Sperăm şi ne rugăm cu toţii pentru liderul şi căpitanul nostru Tom Lockyer, care din fericire este conştient şi a fost dus la spital. Nu ştim în acest moment care este amploarea exactă a ceea ce s-a întâmplat şi care sunt următorii paşi, dar mulţumim Bournemouth şi personalului medical de ambele părţi pentru răspunsul lor imediat, care a fost absolut uimitor.

Ne pare rău pentru toţi suporterii prezenţi că jucătorii din ambele echipe nu au putut continua meciul după ce şi-au văzut colegul şi prietenul mult iubit scos în felul acesta, iar staful nu a putut continua să conducă jocul în astfel de circumstanţe, după ce a trebuit să gestioneze situaţia”, a precizat Luton Town.

Manchester City face încă un pas greşit după 2-2, acasă, împotriva lui Crystal Palace

Echipa engleză Crystal Palace a încheiat sîmbătă la egalitate, în deplasare, scor 2-2, cu echipa campioană a Europei şi a Angliei, Manchester City. Oaspeţii au egalat în minutul 90+5, din penalty.

Echipa lui Guardiola a dominat prima repriză, a ratat situaţii bune de gol şi a deschis scorul prin Jack Grealish, în minutul 24, care a înscris din pasa lui Phil Foden. Gazdele şi-au mărit avantajul în minutul 54, prin Rico Lewis, şi se gândeau deja la victorie, dar oaspeţii au avut o revenire neaşteptată. Jean-Philippe Mateta a redus din difernţă în minutul 76, pentru ca în minutul 90+3 Phil Foden să comită un fault în propriul careu, asupra lui Mateta, şi arbitrul Paul Tierney a dictat penalti. A transformat Michael Olise şi meciul s-a încheiat la egalitate, 2-2.

După 17 meciuri, Manchester City este doar pe locul 4 în Premier League, cu 34 de puncte. Crystal Palace se află pe poziţia a 15-a, cu 17 puncte.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

22:37 VIDEOStatuie pentru Kylian Mbappe, înainte de EURO 2024! Cum arată „sosia” superstarului care și-a anunțat plecarea de la PSG 22:33 Cum pregăteşte Răzvan Lucescu finala campionatului Aris – PAOK (duminică, 20:00, AntenaPLAY). Mesaj de luptă: „Încă o provocare!” 22:11 „Foarte urât!” Andrea Compagno a reacționat, după ce FCU Craiova a retrogradat în Liga a 2-a. Mesaj direct pentru Adrian Mititelu 22:00 Didier Deschamps a anunțat lotul Franței pentru EURO 2024! Jucătorii care vor străluci lângă Kylian Mbappe 21:49 Adi Popa şi Gheorghe Mustaţă, scandal în direct din cauza „războiului” CSA Steaua – FCSB: „Nu mă interesează justiţia pe mine!” 21:28 BREAKING NEWSLiviu Bocciu va fi eliberat din închisoare! Anunțul momentului pentru fanii Rapidului 21:19 VideoReportaj special de la Imola! Omagiu pentru Ayrton Senna, din locul în care legenda Formulei 1 şi-a pierdut viaţa. EXCLUSIV 21:06 „Mă apăr singur!” Replica lui Florin Talpan, după ce Ilie Năstase a acuzat că îl va da în judecată 20:48 Andrea Compagno a văzut lista atacanților doriți de Gigi Becali și a reacționat imediat. A spus cine l-ar putea înlocui la FCSB 20:15 FotoCât de frumoasă este cea mai bogată româncă! Afacerea cu care a dat lovitura şi care a ajutat-o să adune o avere fabuloasă Vezi toate știrile

Cea mai norocoasă zi a fiecărei zodii săptămâna aceasta. Nativii pun bazele succesului

Horoscopul zilei de 17 mai 2024. Racii pot avea parte de câștiguri financiare. Află ce se întâmplă cu zodia ta