Rareş Ilie a debutat la Nice, într-un amical cu AS Roma, formaţia antrenată de Jose Mourinho. Fostul mijlocaş de la Rapid a purtat tricoul cu numărul 18, pentru noua sa echipă.
Rareş Ilie a fost titularizat de Lucien Favre, în amicalul cu AS Roma. Partida s-a încheiat la egalitate, scor 1-1. Meciul a avut loc pe Stadionul Municipal din Albufeira, în Portugalia.
Rareş Ilie a debutat Nice – AS Roma. Românul a fost titularizat contra lui Jose Mourinho
Rareş Ilie a fost utilizat în banda stângă, într-un sistem de joc 4-2-3-1. Fostul mijlocaş de la Rapid a purtat tricoul cu numărul 18, şi a fost schimbat pe final de joc, în minutul 82, de Lucas Da Cunha.
1⃣8⃣🔴⚫️
🇷🇴 Rares Ilie’s shirt is ready ⏳
The new Aiglon will start the match against #ASRoma
🎥 Follow #RomaOGCN live on the #OGCNice YouTube channel pic.twitter.com/STPNzOe77G
— OGC Nice 🇬🇧🇺🇸 (@ogcnice_eng) July 23, 2022
Nice a reuşit să deschidă scorul contra echipei lui Jose Mourinho, prin Bilal Brahimi. Ulterior, AS Roma a reuşit să egaleze în repriza secundă, printr-un autogol al lui Mario Lemina. A fost al doilea amical al verii pentru Nice, în primul fiind învinsă de Fulham cu 2-0.
Echipele de start:
AS Roma: Svilar – Kumbulla, Smalling, Karsdorp – Vina, Perez, Matic, Spinazzola – Zaniolo, Shomurodov, Veretout
Nice: Bulka – Atal, Todibo, Dante, Bard – Lemina, Rosario, Stengs – Claude-Maurice, Brahimi, R. Ilie
